Polscy eksperci usprawniają zarządzanie kryzysowe w Gruzji
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) prowadziło w roku 2013 szkolenia z dziedziny zarządzania kryzysowego dla lokalnych służb ratowniczych, samorządów i wolontariuszy w Gruzji. Pod koniec listopada przeprowadzono symulację zdarzenia kryzysowego, które było testem na zdobyte w ciągu roku umiejętności i wiedzę.
Od kwietnia 2013 r. przedstawiciele służb ratowniczych trzech lokalnych samorządów z regionu Samcche-Dżawachetii: straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, regionalnych służb ratowniczych, a także samorządowcy i wolontariusze szkoleni byli przez polskich ekspertów z różnych aspektów zarządzania kryzysowego. Gruzińskie służby i samorządy dzięki wspólnym szkoleniom poszerzyły swoją wiedzę z zakresu radzenia sobie z takimi zagrożeniami jak: trzęsienia ziemi, osuwiska, powodzie, pożary, zagrożenia chemiczne i epidemiologiczne czy wypadki komunikacyjne. Stworzyły też własne plany zarządzania kryzysowego, które w przyszłości pozwolą zminimalizować skutki potencjalnych katastrof.
Wiedza z dziedziny zarządzania kryzysowego przekazywana była również młodzieży w placówkach edukacyjnych: szkołach i przedszkolach oraz na zorganizowanym obozie letnim, a przedstawiciele lokalnych samorządów mieli okazję podczas wizyty studyjnej w Polsce w lipcu br. zapoznać się z praktyką pracy polskich służb zaangażowanych w zarządzanie kryzysowe. Poza wiedzą PCPM przekazało lokalnym jednostkom ratowniczym również sprzęt – 5 zestawów nożyc hydraulicznych do wydobywania ofiar wypadków z wraków samochodów. „Bardzo się cieszę, że w ramach realizowanego projektu możemy przekazać partnerom z Gruzji sprzęt, wiedzę oraz doświadczenie polskich ekspertów z dziedziny zarządzania kryzysowego i radzenia sobie z sytuacjami ekstremalnymi zagrażającymi życiu i zdrowiu obywateli" – podkreśla Krzysztof Iwiński, koordynator projektu z ramienia PCPM.
Kulminacją tegorocznej polsko-gruzińskiej współpracy było ćwiczenie symulacyjne zdarzenia kryzysowego zorganizowane w stolicy regionu Samcche-Dżawachetii – Achalciche pod koniec listopada br. Ćwiczenie było zwieńczeniem działań szkoleniowych i spektakularnym zakończeniem projektu. Miało ono za zadanie sprawdzić stopień opanowania uzyskanej wiedzy oraz przekazać dobre praktyki na temat sposobu przygotowania i realizacji ćwiczenia symulacyjnego. Uczestnikami symulacji byli przedstawiciele władz samorządowych i jednostek ratowniczych regionu oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji. Jak zaznacza Giorgi Meskhidze z partnerskiej organizacji Gergica Civitas „współpraca ta jest bardzo ważna bo łączy współdziałanie na kilku poziomach, angażując władze centralne – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych – a także lokalnych samorządowców i służby ratownicze. Ważnym i ciekawym elementem było też przeszkolenie i zaangażowanie w akcję ratowniczą wolontariuszy pochodzących z lokalnych wsi i miasteczek. To pionierskie tego typu przedsięwzięcie w regionie”.
Szkolenia dla partnerów gruzińskich oraz ćwiczenie symulacyjne przygotowali i prowadzili polscy eksperci: Rafał Marciniak, Kierownik Centrum Zarządzania Kryzysowego Województwa Mazowieckiego i Krzysztof Gralik z Otwockiego Powiatowego Biura Zarządzania Kryzysowego.
Projekt „Działajmy razem II - rozwój potencjału i współpracy w zakresie redukcji ryzyka katastrof naturalnych i ich prewencji w samorządach lokalnych Gurii i Samcche-Dżawachetii” został dofinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach programu „Polska Pomoc” 2013.
FUNDACJA POLSKIE CENTRUM POMOCY MIĘDZYNARODOWEJ (PCPM)
PCPM jest organizacją pożytku publicznego, udzielającą pomocy humanitarnej i rozwojowej na świecie oraz pomagającą ludziom dotkniętym skutkami kryzysów humanitarnych - zarówno konfliktów zbrojnych, jak i klęsk żywiołowych. Fundacja została powołana, by łagodzić następstwa kryzysów humanitarnych oraz umożliwiać ich ofiarom otrzymywanie pomocy z Polski. Realizuje projekty z zakresu pomocy uchodźcom, edukacji i szkoleń dla młodzieży, wzmacniania potencjału kobiet i rozwijania ich przedsiębiorczości, rozwoju obszarów wiejskich, pomocy medycznej, w tym elektryfikacji ośrodków medycznych, zarządzania kryzysowego i wzmacniania potencjału samorządów i jednostek ratowniczych.
W roku 2013 PCPM prowadzi projekty w Libanie, Sudanie Południowym, Etiopii, Gruzji, Tadżykistanie oraz w Autonomii Palestyńskiej. Działalność PCPM w kraju skupia się na edukacji humanitarnej i rozwojowej oraz informowaniu o sytuacji humanitarnej w krajach dotkniętych wojnami domowymi oraz klęskami żywiołowymi.
Strona internetowa: www.pcpm.org.pl Facebook: https://www.facebook.com/PCPM.NGO E-mail: media@pcpm.org.pl