Marzec już dawno za nami, a do tej pory słychać jeszcze echa wydarzeń, które odbyły się w Czarnkowie pod hasłem „Miesiąc Kobiet”. Trudno oprzeć się wrażeniu, że w położonym na północy Wielkopolski Czarnkowie miesiąc kobiet trwa cały rok. Wszystko za sprawą aktywnych społecznie liderek z nieformalnej Grupy Domena Kobiet, autorek „Miesiąca Kobiet” i organizatorek innych czarnkowskich inicjatyw społecznych.
Aktywność, pomysłowość i zmysł organizacyjny kobiet z północy Wielkopolski (członkiń czarnkowskiej Grupy Domena Kobiet) mieliśmy okazję poznać podczas cyklu marcowych imprez. „Domena Kobiet skupia wokół swoich inicjatyw dziewczyny aktywne, pełne pomysłów, chętne do działania, dziewczyny, które chcą dzielić się swoim zapałem z innymi, działać dla innych i cieszyć się z tego. Domena daje nam możliwość zaspakajania naszych potrzeb, realizowania naszych ambicji. Każda z nas znajduje tu coś dla siebie i to nas łączy!” - tak, słowami współzałożycielki Domeny Kobiet Agnieszki Jachimczyk, można w skrócie przedstawić sposób na sukces przedsięwzięć społecznych realizowanych przez Grupę Domena Kobiet.
Głównym celem „Domenowiczek”, zaangażowanych w życie czarnkowskiej społeczności, jest twórcze współdziałanie. Sprawia to, że liderki są otwarte na inicjatywy różnego rodzaju pod warunkiem, że będą one służyć współpracy, integracji oraz rozwojowi swoich pasji i kreatywności. Potwierdzają to uczestnicy spotkań, pokazów i występów artystycznych organizowanych w ramach „Miesiąca Kobiet”, którzy skorzystali z okazji do spędzenia czasu w miłej atmosferze oraz odkrycia lub rozwinięcia swoich pasji.
Czym odpowiada południe Wielkopolski? Reprezentują je aktywne mamy z Pleszewa, które inwestują w kreatywność oraz rozwój dzieci i z powodzeniem łączą obowiązki domowe z działaniem na wielu płaszczyznach społecznych. Jedną z nich jest Klub Rodzinny Ja’MUA’ („mua” to fonetyczny zapis duńskiego odpowiednika słowa „mama”), w ramach którego promuje się kreatywne spędzanie czasu z dziećmi i włączanie do aktywnej zabawy nie tylko mamy, ale również ojców.
Celem projektu Ja’MUA’ jest wyjście z przestrzeni codziennej w nowe otoczenie, organizacja różnorodnych zajęć dla dzieci i rodziców (warsztaty, zajęcia plastyczne, muzyczne, ekologiczne, sportowe, itp.) oraz angażowanie całych rodzin w spędzanie czasu z dziećmi.
Najbliższą okazją do poznania organizatorek projektu i wzięcia udziału w ich inicjatywie będzie wydarzenie „Przestrzeń dziecka” zaplanowane na 22. kwietnia br. (godzina 16.00), w Pleszewskich Plantach. Program przewiduje ogłoszenie wyników konkursów, czytanie bajek, kąciki plastyczne, zabawę balonową i wiele innych atrakcji. Zapraszamy do udziału!
Liderki z różnych obszarów Wielkopolski nie rywalizują ze sobą, ponieważ wszystkie w rzeczywistości grają w jednym zespole - drużynie kobiet aktywnych. Ich celem jest samorealizacja i satysfakcja, a drogą do ich osiągnięcia jest uruchomienie własnego potencjału, chęci i pomysłowości.
Więcej informacji na temat pleszewskiego wydarzenia oraz działalności wielkopolskich liderek:
Źródło: Fundacja Niwa