Półmetek realizacji projektów Działaj Lokalnie IX w powiecie staszowskim
W siedmiu gminach powiatu staszowskiego trwa IX edycja Programu „Działaj Lokalnie". W tym roku aż 17 grup otrzymało dofinansowanie na różnorodne działania, dzięki którym zmienia się otoczenie, w którym żyjemy i dzieje się wiele dobrych rzeczy. Przedstawiamy cztery grupy, która zakończyły już swoje projekty. Niebawem napiszemy o następnych inicjatywach.
W siedmiu gminach powiatu staszowskiego trwa IX edycja Programu „Działaj Lokalnie“ finansowanego ze środków Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Nie byłoby tego programu gdyby nie wkład finansowy pochodzący z budżetów gmin: Staszów, Rytwiany, Szydłów, Bogoria, Osiek, Połaniec i Łubnice oraz Fundacji Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży, która od 3 lat prowadzi Ośrodek Działaj Lokalnie w Staszowie i koordynuje program w powiecie staszowskim.
W tym roku aż 17 grup otrzymało dofinansowanie na różnorodne działania tj. warsztaty, pikniki, wystawy, odnowę starych zabytków, powstanie miejsc spotkań i inne. Dzięki działaniom tych grup zmienia się otoczenie, w którym żyjemy i dzieje się wiele dobrych rzeczy. Projekty realizowane są od lipca do grudnia 2015 roku. Mamy przyjemność zaprezentować cztery grupy, które zakończyły już swoje działania, o pozostałych będziemy wkrótce pisać.
Wilkowskie truskawki specjałem wakacji
Koło Gospodyń Wiejskich z Wilkowej (gm. Łubnice) wspólnie z przedstawicielami Ochotniczej Straży Pożarnej uznało, że "wilkowska" truskawka jest marką, która ich wyróżnia. Podczas warsztatów kulinarnych powstały różnorodne przetwory z truskawek: dżemy, ciasta, nalewki, wino, wszystko przygotowane wg. starych receptur.
Specjałów można było posmakować podczas Biesiady Łubnickiej oraz Dożynek Gminnych w Łubnicach.
Na zakończenie projektu gospodynie przygotowały dla swoich mieszkańców, wydarzenie pod nazwą „Dzień Plackarza“, podczas którego mieszkanki Wilkowej, mogły wziąć udział w konkursie na najlepsze ciasto z truskawkami.
Potencjał młodych wystawiony na giełdę
Stowarzyszenie Buczyna z Bogorii postawiło w swoich działaniach na promocję kreatywności i twórczej aktywności przygotowując pomysłowe warsztaty dla młodzieży.
Odbyły się warsztaty gry na bębnach, malowanie ciuchów, stylizacja i wizaż, etno-stylizacje, które obudziły drzemiący w młodzieży potencjał. Kreatywne pomysły młodych zostały zaprezentowane mieszkańcom podczas Młodzieżowej Giełdy Talentów oraz Pikniku plenerowego.
Tak zaadresowany projekt dodał młodym skrzydeł. To ich pomysły, ich pasje i marzenia zostały realizowane dzięki czemu teraz chętnie będą włączać się do życia społecznego gminy.
Piękno Kotuszowa w obiektywie
Ukazanie piękna Kotuszowa i kultury lokalnej było priorytetem dla Bractwa Jakubowego. Aby mieszkańcy i turyści mieli okazję zapoznać się z bogactwem kultury tej miejscowości i gminy Szydłów zorganizowano dwie wystawy plenerowe dzieł lokalnych twórców, w tym jedna poświęcona twórczości Józefa Firmantego. Konkurs fotograficzny "Piękno Małej Ojczyzny w obiektywie" ukazał oblicze Kotuszowa oczami mieszkańców.
Dla całych rodzin zorganizowano piknik i konkursy rodzinne oraz koncert plenerowy. Wszyscy mieli okazję obejrzeć wystawę prac konkursowych, poznać autorów nagrodzonych najlepszych zdjęć i zapoznać się z prezentacją o bogactwie tej małej ojczyzny. Dzięki realizacji tej inicjatywy okazało się, że mieszkańcy czują się dumni ze swojej miejscowości, a ich zaangażowanie w działania sprawiło , że stali się bardziej otwarci na kolejne wspólne projekty.
Zakochani w swojej wiosce
Mieszkańcy wioski Sworoń - z gminy Osiek - kochają swoje otoczenie. Utworzyli Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Feniks, aby realizować wspólne projekty. Ich działania skierowane były przede wszystkim na zagospodarowanie i utworzenie atrakcyjnego miejsca do wypoczynku i rekreacji. Zapragnęli własnymi siłami zadbać o estetykę terenu wokół dawnej Szkoły Podstawowej: oczyścili teren, nawieźli ziemię, samodzielnie wykonali ogrodzenie, a następnie zasiali trawę i rozpoczęli nasadzanie roślin, by stworzyć miejsce przyjazne dla mieszkańców.
Dzięki ich pracy powstało jeszcze miejsce na ognisko wraz ze stołem i ławkami. Swoje działania uwieńczyli biesiadą dla wszystkich mieszkańców, która była jednocześnie pożegnaniem lata. W przyszłym roku w nowo powstałym miejscu, odbędzie się wiele ciekawych spotkań dla mieszkańców Sworonia.
W tym roku Program „Działaj Lokalnie“ obchodzi swoje 15-lecie, z tej okazji przygotowana została mobilna wystawa zdjęć, ukazujących aktywność społeczną mieszkańców pow. staszowskiego. Została zaprezentowana podczas inauguracji programu w powiecie staszowskim oraz podczas akcji społecznych, które latem odbywały się w Starym Parku w Staszowie. Wystawa towarzyszy również, niektórym wydarzeniom organizowanym przez grupy uczestniczące w programie, zatem zachęcamy Państwa do udziału w wydarzeniach organizowanych przez aktywne grupy z gmin (Staszów, Rytwiany, Szydłów, Bogoria, Osiek, Połaniec i Łubnice).