Półmetek konsultacji Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi na rok 2013 - kultura
W czwartek, 20 września 2012 Urząd Miasta Lublin zorganizował trzecie spotkanie konsultacyjne, tym razem w dziedzinie kultury. Zainteresowani oprócz zapoznania się z założeniami projektu Programu mieli również możliwość zgłoszenia swoich uwag dr Katarzynie Mieczkowskiej-Czerniak, Zastępcy Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Relacji Zewnętrznych.
W pierwszej części spotkania dr Katarzyna Mieczkowska-Czerniak w swoim wystąpieniu podkreśliła otwartość Urzędu na pomysły i wnioski obywateli, jednocześnie zwróciła się z prośbą o zgłaszanie swoich sugestii, tak by Urząd Miasta znał oczekiwania mieszkańców. Przedstawiła również działania, które zaplanowano w dziedzinie kultury, a mianowicie powołanie Rady Kultury, stworzenie Strategii Rozwoju Kultury, zawiązanie zespołu przygotowawczego ds. obchodów 700-lecia miasta w 2017 roku. Przypomniała o możliwości realizacji dwóch projektów, które Lublin przygotował podczas starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016: 1) Projekt otwarty Lwów 2) Projekt na rzecz dzieci, zgłoszony w Ministerstwie Kultury. Odpowiedziała także na zgłoszone przez Marię Kasperek, z Domu Kultury Łęgi zaniepokojenie dzielnicowych instytucji kultury zapowiadanymi likwidacjami Spółdzielni Mieszkaniowych. Mianowicie istnieje możliwość ustalenia harmonogramu współpracy urzędu z instytucjami kultury, pod warunkiem, że spółdzielnie będą kooperować, m. in. poprzez zapewnienie lokali na prowadzoną działalność.
Następnie Piotr Choroś z Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin zaprezentował: 1. Ogólny zarys Programu; 2. Harmonogram prac na Programem współpracy z organizacjami pozarządowymi, które rozpoczęto w czerwcu 2012 r.; 3. Główne zmiany dokumentu w stosunku do roku 2012 oraz kwestie budzące najwięcej wątpliwości, które obejmują:
I Wprowadzenie jednego na rok naboru przedstawicieli trzeciego sektora do komisji konkursowych;
II Zmianę sposobu oceny merytorycznej ofert przez komisję: ocena wspólna dokonywana przez wszystkie osoby zasiadające w komisji zamiast oceny indywidualnej;
III Procedurę pozakonkursową.
W kolejnej części konsultacji zainteresowani mogli wyrazić swoje opinie i uwagi odnośnie przedstawionych treści. Podczas dyskusji pozytywnie oceniono punkt I proponowanych zmian jako pomysł zgłoszony przez same organizacje pozarządowe. Więcej kontrowersji wzbudził II punkt. Planowaną zmianę w zapisie Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi pozytywnie ocenił Jerzy B. Sprawka ze Związku Literatów Polskich, który zauważył, że w praktyce członkowie komisji muszą wspólnie uzgadniać swoje stanowisko. Wady wspólnej oceny komisji przedstawił Krzysztof Księski z Lubelskiego Stowarzyszenia Fantastyki zaznaczając, że wniosek de facto oceni jedna osoba, a reszta członków komisji może zasugerować się jej decyzją.
Podczas spotkania konsultacyjnego Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi głos zabrała również Anna Pajdosz, Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin. Podkreśliła, iż w dziedzinie kultury nie wprowadzano poważnych zmian w zapisie Programu, tak aby ogólne ujęcie w postaci pomysłów i idei, a nie form i dziedzin umożliwiło jak najszersze pole do działania dla NGO. Wprowadzono jedynie wyjaśnienia terminów: Miasto kultury, kultura w dzielnicach, pomysł na kulturę. Dyrektor Wydziału Kultury podkreśliła oczekiwania na nowatorskie przedsięwzięcia w dziedzinie kultury, które nie będą kontynuacją już przeprowadzonych projektów. Podjęto również dyskusję na temat projektów wieloletnich. Takie plany pojawiły się w obszarach sportu i turystyki oraz zdrowia i spraw społecznych, ale są również możliwe w kulturze.
Na zakończenie konsultacji ciekawe propozycje zgłosiła Joanna Reczek z Fundacji Sztukmistrze. Jednym z pomysłów, który pomógłby w działaniu organizacjom pozarządowym jest umieszczenie na stronie internetowej NGO zakładki z prostym poradnikiem na temat różnych źródeł finansowania organizacji pozarządowych. Druga propozycja dotyczyła możliwości ogłaszania drugiego konkursu w połowie roku, tak by stworzyć szansę dla powstających w danym czasie organizacji oraz tych, które nie mogły wziąć udziału w pierwszym naborze wniosków.
- 24.09.2012 r. (poniedziałek) 17:00 – 19:00 Urząd Miasta Lublin, Pl. Łokietka 1, sala nr 2 (sala obrad Rady Miasta Lublin) temat: Pomoc społeczna w zakresie działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie
- 26.09.2012 r. (środa), 16:00 – 19:00 Urząd Miasta Lublin, Pl. Łokietka 1, sala nr 24 (II piętro) temat: Zdrowie, sprawy społeczne
Źródło: Urząd Miasta Lublin