Z najnowszych badań More in Common wynika, że Polki i Polacy chcą, aby Unia Europejska wyznaczała standardy ochrony przyrody. Sprzeciwiają się także rezygnacji z ambitnych celów polityki klimatycznej i środowiskowej, jednocześnie oczekując zmian w Zielonym Ładzie.
Przed głosowaniem w Radzie Unii Europejskiej rozporządzenia o Odbudowie Zasobów Przyrodniczych (Nature Restoration Law) w More in Common postanowiło sprawdzić, jakich działań w kwestii ochrony środowiska oczekują Polki i Polacy. Badanie powstało we współpracy z ośrodkiem badawczym Opinia24 na reprezentatywnej próbie 1001 badanych.
Wyniki badań jednoznacznie wskazują, że troska o środowisko może łączyć polskie społeczeństwo ponad podziałami, a troska o dobrostan naszej planety i polskiej przyrody są ponadpartyjne i wymykają się społecznej polaryzacji. Niemal wszyscy badani zgadzają się, że dbanie o przyrodę jest naszym patriotycznym obowiązkiem.
Jak pokazują badania, ponad połowa respondentów oczekuje w nowej kadencji Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej zmian w Zielonym Ładzie. Jednak gdyby te poprawki doprowadziły do rezygnacji z ambitnych celów ochrony klimatu i środowiska, ponad połowa naszego społeczeństwa byłaby z tego niezadowolona. Odsetek niezadowolonych wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej wyniósłby aż 70%, a Lewicy nawet 85%.
Poprawki do Zielonego Ładu a rezygnacja z ochrony klimatu i środowiska
Gdyby w poprawki Europejskiego Zielonego Ładu doprowadziły do daleko idącej rezygnacji z ambitnych celów ochrony klimatu i środowiska, to byłby Pan/byłaby Pani…
Polki i Polacy oczekują zmian w Zielonym Ładzie, ale nie w kierunku rezygnacji z aktywnej ochrony środowiska i klimatu. W pierwszej kolejności życzą sobie poprawek na rzecz bardziej sprawiedliwego rozłożenia kosztów pomiędzy korporacje, przemysł, rolnictwo, najbogatszych i zwykłych obywateli, uproszczenia przepisów dotyczących uzyskania dotacji i zmniejszenia biurokracji, a także zwiększenia wsparcia finansowego dla najbardziej potrzebujących.
88% społeczeństwa oczekuje także, od europosłów i europosłanek zaangażowania w zwiększenie lub przynajmniej utrzymanie ochrony przyrody na dotychczasowym poziomie. Zdecydowana większość z nas jest także zgodna, że standardy ochrony przyrody powinna wyznaczać Unia Europejska.
Standardy ochrony przyrody w Unii Europejskiej
Nasze badania wskazują również, że Polki i Polacy oczekują od rządzących zajęcia się ochroną dzikiej przyrody (w tym zagrożonych gatunków), lepszą ochroną lasów, morza i rzek, a zaangażowanie Polski w te działania nie powinno być koniecznie uzależnione od doraźnych korzyści ekonomicznych.
Nota metodologiczna
Badanie zostało przeprowadzone przez pracownię Opinia24 na zlecenie More in Common Polska na reprezentatywnej grupie 1001 Polek i Polaków metodą CATI w dniach 5-8 czerwca.
W części wykresów z powodu zaokrąglenia wyników procenty mogą nie sumować się do 100.
Źródło: More in Common