10 i 11 grudnia br. odbyła się coroczna konferencja Party for the Animals z Niderlandów. Tematem przewodnim było: Taking political activism to the next level, czyli o tym jak wprowadzić aktywizm polityczny i systemowy na wyższy poziom. Konferencja zgromadziła osoby eksperckie, polityków i polityczki, osoby aktywistyczne z Ukrainy, Mołdawii, Serbii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Turcji, Belgii, Hiszpanii, Portugalii, Francji, Niemiec, Grecji.
O aktywizmie rzeczniczym w Polsce
W ramach konferencji Morgan Janowicz przedstawicielka Green REV Institute i koalicji Future Food 4 Climate przedstawiła działania na rzecz transformacji systemu żywności oraz klimatu i budowania debaty dla zrównoważonego systemu żywności w Polsce. Future Food 4 Climate to pierwsze koalicja w Polsce, która zrzesza aż 70 organizacji społeczeństwa obywatelskiego, które włączają się do działań na rzecz klimatu, praw człowieka i praw zwierząt. FF4C działa rzeczniczo i strażniczo i mobilizuje, angażuje, edukuje organizacji z Polski i z Ukrainy, włączając je do partycypacji na poziomie samorządowym, krajowym i unijnym. Poza konsultacjami publicznymi, wysłuchaniami, mówieniem sprawdzam politykom i polityczkom, w ramach działań koalicji jest współpraca dla zmiany zamówień publicznych i wyżywienia w placówkach oświatowych (ponad 20 petycji obywatelskich i interpelacji samorządowych w całej Polsce!), budowanie debaty publicznej na temat transformacji systemu żywności w ramach konferencji, wydarzeń, szkoleń i organizacji Forum Bezpiecznej Żywności. Poruszyła także temat ferm przemysłowych i wpływu ferm na jakość życia ludzi, zdrowie publiczne, bioróżnorodność, zanieczyszczenie wód, powietrza, gleby oraz bezpieczeństwo żywności.
Przedstawicielka Friends of the Earth z Niderlandów, Eline Zeilmakers, mówiła o wygranej w 2021 r. sprawie, którą wytyczono przeciwko Shell, wskazując, że korporacja musi dostosować istniejące biznes plany do założeń Porozumienia Paryskiego. Kateryna Poliancka, aktywistka z Ukrainy, Environment People Law, mówiła o wpływie i konsekwencjach wojny w Ukrainie na działania na rzecz klimatu, ochrony bioróżnorodności i ochrony praw zwierząt. Podkreślała także, że po wybuchu wojny wcześniejsze regulacje dotyczące chociażby przewozu zwierząt tzw. hodowlanych czy towarzyszących nie zostały dostosowane do potrzeb osób, które musiały uciekać z pochłoniętej działaniami wojennymi Ukrainy. Te kwestie muszą być rozwiązane na poziomie europejskim, tak, aby umożliwić przewóz wszystkich zwierząt przez granice w czasie konfliktu zbrojnego.
Philipp Ryf, dyrektor szwajcarskiej organizacji Sentience opowiedział o kampanii na rzecz referendum dot. zakazania działania ferm przemysłowych w Szwajcarii. Referendum odbyło się we wrześniu 2022 r. , zakaz działania ferm przemysłowych uzyskał poparcie prawie 40 % osób biorących udział w referendum, ale niestety pomimo bardzo dużego poparcia społecznego projekt zakazu nie został dalej procedowany. Sentience planuje kolejną część kampanii i wykorzystanie poparcia społecznego do wprowadzenia regulacji dot. ferm przemysłowych. To bardzo ważny krok, ponieważ jest to pierwsze państwo, w którym wprost mówi się o zakazie działania ferm zwierzęcych. Szwajcaria rozpoczęła debatę na temat konieczności uregulowania, bardzo restrykcyjnego kwestii działania ferm i ich wpływu na klimat, przyrodę, bioróżnorodność, jakość żywności, prawa człowieka i prawa zwierząt.
W ramach konferencji wybrzmiała bardzo silna potrzeba budowania współpracy, dzielenia się doświadczeniami, wiedzą oraz wspólnego budowania strategii i działań i koordynacji kampanii, aktywności, programów, tak, aby wywierać skuteczny nacisk i budować siłę rzeczniczą oraz budować nowy aktywizm systemowy.
Źródło: Green REV Institute