Polityczne wytyczne Komisji na 2024-2029: Czy starczy odwagi na naprawę systemu żywnościowego?
W dniu 18 lipca, Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która wkracza w swoją drugą kadencję, zaprezentowała „Wytyczne polityczne na następną kadencję Komisji Europejskiej 2024-2029”. Dokument ten uwzględnia istotny aspekt bezpieczeństwa żywnościowego — jednak zabrakło bezpośredniego odniesienia do naprawy systemu żywnościowego.
Dokument podkreśla znaczenie europejskiego rolnictwa, zdrowej, lokalnej żywności oraz wyzwań, z którymi mierzą się rolnicy i rolniczki. Jednak nie odnosi się bezpośrednio do naprawy systemu żywnościowego. Wytyczne pomijają także kwestie korzyści klimatycznych, środowiskowych i zdrowotnych wynikających z produkcji i konsumpcji żywności roślinnej w porównaniu z żywnością pochodzenia zwierzęcego.
Przewodnicząca podkreśliła, że żywność produkowana w Europie cechuje się najwyższą jakością i jest najzdrowsza na świecie. Warto przypomnieć raport Komisji Europejskiej z 2023 roku zatytułowany „Drivers of Food Security”, który wskazuje, że aż 58 milionów osób w Europie nie ma dostępu do zdrowej żywności. Co więcej, już w 2022 roku Komisja uznała antybiotykooporność za jedno z trzech najważniejszych zagrożeń dla zdrowia w UE. Badanie „Global Burden of Bacterial Antimicrobial Resistance in 2019: A Systematic Analysis” podkreśla, że obecnie w UE/EOG co roku z powodu infekcji wywołanych przez bakterie odporne na antybiotyki umiera ponad 35 000 osób.
Przewodnicząca zobowiązała się, że w ciągu pierwszych 100 dni nowej kadencji Komisja przedstawi kompleksową wizję rolnictwa i produkcji żywności, która ma zagwarantować konkurencyjność i zrównoważony rozwój europejskiego sektora rolniczego na arenie międzynarodowej.
Przewodniczą Komisji Europejskiej jednoznacznie zaznaczyła, że będzie bronić dochodów europejskich rolników i rolniczek. Wskazała również na konieczność wprowadzenia zachęt dla rolników oraz redukcji nadmiernej biurokracji. Warto zaznaczyć, że wymienione w dokumencie wsparcie przez inwestycje i innowacje może wskazywać na kontynuację obecnych praktyk („business as usual”) w sektorze rolniczym. Czy rozpoczynająca się kadencja będzie wyznaczać nowe kierunku rolnictwa — bardziej zrównoważonego? W przeciągu paru tygodni zgodnie z zapowiedzią otrzymamy dokument prezentujący wizję rolnictwa w UE.
Anna Spurek, Dyrektorka Generalna Green REV Institute: “Ursula von der Leyen musi pamiętać o bezpiecznej żywności dla obywateli i obywatelek UE. To my poniesiemy koszty braku działań w przypadku pestycydów, braku rzetelnego oznakowania żywności, używania antybiotyków w hodowlach i ciągłego rozwoju ferm zwierzęcych. Europejki i Europejczycy nie mają dostępu do zdrowej żywności, są skazywani przez subsydia, dotacje, brak regulacji i ciągłe wsparcie sektora produkcji zwierzęcego na niezdrowe jedzenie. Komisja nie zrobiła wiele dla nas i naszego zdrowia, prawa do życia w czystym środowisku przez ostatnie 5 lat i najwyższy czas, żeby zajęła się bezpieczeństwem żywności a nie bezpieczeństwem zysków sektora hodowlanego.”
Kontakt dla mediów:
Green REV Institute
Źródło: Green REV Institute