Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Publicystyka
Policja Państwowa 1918-1939. Projekt cyfryzacji materiałów archiwalnych polskiej policji
Fundacja Źródła Pamięci
Pod adresem policja1918-1939.pl Fundacja Źródła Pamięci oraz Archiwum Akt Nowych prezentują wersję beta serwisu edukacyjnego, przybliżającego efekty projektu digitalizacji i udostępnienia materiałów archiwalnych dotyczących działalności przedwojennej Policji Państwowej. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane we współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym, Muzeum Historii Polski oraz Komendą Główną Policji Państwowej.
Projekt ma na celu zabezpieczenie konserwatorskie, cyfryzację, opracowanie i udostępnienie 130 jednostek archiwalnych, tj. ponad 30 000 stron archiwaliów przedwojennych jednostek terenowych Policji, w szczególności ocalałych fragmentów archiwów komend i posterunków policji, z których część znajduje się obecnie poza granicami Polski. Udostępniane materiały z zasobu Archiwum Akt Nowych zostały opracowane w Zintegrowanym Systemie Informacji Archiwalnej, zaś w 1 kwartale 2016 roku zostaną bezpłatnie udostępnione w serwisie www.szukajwarchiwach.pl. Natomiast wybrane kopie cyfrowe, dodatkowo zostały udostępnione w serwisie poświęconym historii policji, składającym się z bazy danych zawierającej informacje o obsadzie personalnej jednostek policji w wybranych cezurach czasowych oraz interaktywnej mapy przedwojennych komend i posterunków policji państwowej na tzw. kresach wschodnich i ich działalności oraz powiązanych zasobach archiwalnych (obecnie prezentowane są dane dla woj. wołyńskiego, stanisławowskiego oraz białostockiego) na poziomie komend powiatowych, ale dane są wprowadzane systematycznie i systematycznie pojawiają się kolejne jednostki).
Wszystkie kopie cyfrowe zostały również zabezpieczone poprzez ich zarchiwizowanie w repozytoriach Archiwum Akt Nowych oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego. Wybrany zasób w unikalny sposób dokumentuje zagadnienia polityczne i społeczne II Rzeczypospolitej, które umożliwiają szerokie i przekrojowe zastosowanie interdyscyplinarnych kwestionariuszy badawczych. Biorąc pod uwagę potrzeby użytkowników, Fundacja podjęła się zadania digitalizacji zabezpieczającej oraz przygotowania jednolitego serwisu internetowego, który w sposób innowacyjny będzie prezentował cyfrowe odwzorowania archiwaliów wytworzonych przez terenowe struktury polskiej policji w latach 1918-1945. W czasie II wojny światowej akta policyjne zostały w dużej części zniszczone, natomiast w okresie PRL archiwalia, które przetrwały, w znacznej części znajdowały się w Archiwum MSW i były niedostępne. Dopiero w latach 90. po ich przekazaniu do AAN zostały udostępnione badaczom. Stąd szczególnym zainteresowaniem będą się cieszyły materiały archiwalne pozyskane w 2015 r. z archiwum Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (KPP miasta Lwowa). Dedykowane narzędzia przygotowane przez Fundację umożliwią użytkownikom pełne i łatwe zapoznanie się z materiałami archiwalnymi.
Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Źródło: witryna internetowa Fundacji
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.