Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
1000 wolontariuszy i ponad 100 zorganizowanych akcji – to efekty gry Polichrom dla szkolnych klubów wolontariatu w 2015 roku!
O co chodzi w grze? Uczestnicy realizują 3 duże misje, wiele mniejszych wyzwań oraz szybkich zadań – tzw. tasków. Wszystkie są w jakiś sposób powiązane z wolontariatem. Pierwsza edycja rozpoczęła się w grudniu 2014 roku i trwała do czerwca 2015. Druga rozpoczęła się w październiku 2015. Dlaczego gra? Jak widać po efektach - to skuteczny sposób, żeby zachęcić młodzież do działania na rzecz innych!
Organizatorem gry jest Regionalne Centrum Wolontaraitu w Katowicach.
Poprzez misje uczniowie organizują akcje wolontariackie takie jak: koncerty charytatywne, pikniki integracyjne czy zamalowywanie rasistowskich haseł na murach. W ramach wyzwań m.in. nagrywali krótkie filmiki, szukali w swojej okolicy aktywnych seniorów, zachęcali do wolontariatu chłopaków.
Te akcje, podejmowane w rzeczywistości, znajdują też odzwierciedlenie w wirtualnym świecie gry. W skrócie: uczestnicy poprzez wolontariat wytwarzają życiodajny pierwiastek – Polichrom. Jest on swego rodzaju antidotum dla Monochromu – toksycznego pierwiastka, który zagraża naszej cywilizacji. W grze pojawiają się m.in. Polska Agencja Syntezy Polichromu, profesorowie: Składkowski i Eisenkosch, a także niemiecki piosenkarz Kurt Jagermeister.
Szkolne kluby wolontariatu za realizację misji, wyzwań i tasków otrzymują punkty. Ranking drużyn jest dla wolontariuszy dodatkową motywacją do działania.
Zobacz skróconą wersję klipu wideo, który wprowadzał uczestników w fabułę drugiej edycji gry.
Jakie akcje zorganizowali uczestnicy Polichromu w 2015 roku? Wolontariusze z Bytomia zaprosili dzieci do udziału w bajkowej grze terenowej. Z udziałem ogrów, smerfów czy Królewny Śnieżki. W Żorach uczniowie nagrali wspólnie z seniorami teledysk międzypokoleniowy. A w Tychach… na murze szkoły powstał mural. Był on gestem solidarności z osobami cierpiącymi na zespół Downa. Zobacz, jak wyglądała akcja
Powyżej przedstawiliśmy tylko kilka przykładów tego, co działo się w Polichromie w ubiegłym roku. Więcej można znaleźć w publikacji podsumowującej I edycję.
A jak udział w grze oceniają sami młodzie wolontariusze? Kasia Kloc z Gimnazjum nr 2 w Żorach tak podsumowała I edycję: "W czasie gry Polichrom przede wszystkim cała nasza grupa świetnie się bawiła. Pomimo tego, że było strasznie dużo roboty, wszyscy jeszcze mocniej się zakumplowaliśmy zagraliśmy. Wszyscy starali się wykonywać wszystko jak najlepiej i dzięki temu nauczyliśmy się odpowiedzialności i systematyczności. Wykonaliśmy pełno zdjęć i dzięki temu mamy uwiecznione nasze wspomnienia. Nie wiem, co jeszcze dodać, bo w sumie to emocje, przeżycia i przede wszystkim satysfakcja są nie do opisania".
Gra trwa dalej!
Zobacz stronę gry: www.polichrom.pl
Projekt „Wolontariat? Gram w to!” jest realizowany przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Katowicach, w partnerstwie z Islandzkim Czerwonym Krzyżem, w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.