Profesor Dariusz Jemielniak został wybrany członkiem Rady Powierniczej Fundacji Wikimedia, najlepiej znanej z prowadzenia Wikipedii, jednej z najczęściej odwiedzanych stron internetowych na świecie. To pierwszy Polak na tym stanowisku.
Od członków rady zależy nie tylko nadzór nad codziennym funkcjonowaniem Fundacji, ale też wyznaczanie jej długofalowych priorytetów. Jak podkreśla Dariusz Jemielniak, to dlatego tak ważny jest udział w jej pracach osób spoza Europy Zachodniej i USA. – Rada jest organem nadrzędnym Fundacji Wikimedia, może angażować się bezpośrednio w strategię organizacji, powołuje i odwołuje jej dyrektora, sprawuje też bieżącą funkcję kontrolną. Chciałbym zwiększyć zaangażowanie świata akademickiego w Wikipedię, poprawić strategię i relacje międzyorganizacyjne w ruchu, a także zmniejszyć anglocentryzm Wikipedii – deklaruje.
Inaczej niż firmy, gazety czy wydawnictwa, Wikipedia nie posiada sztywnej struktury. Jest społecznością, dlatego na jej kształt ma wpływ każdy wikipedysta. Fundacja Wikimedia zajmuje się wspieraniem społeczności, jest też właścicielem serwerów na których działa każda z 287 wersji językowych największej encyklopedii świata a także jej projekty siostrzane, jak Wikisłownik, Wikipodróże czy Wikiźródła. Fundacja jest także właścicielem praw do logo wszystkich projektów i czuwa nad ich rozwojem od strony technicznej.
Dariusz Jemielniak
Wybory
Wybory do Rady Powierniczej organizowane są według specyficznych zasad: prawo głosu ma każdy z twórców Wikipedii i jej projektów siostrzanych, który wykonał przynajmniej 300 edycji przed 15 kwietnia 2015 i przynajmniej 20 w okresie pomiędzy 15 października 2014 a początkiem wyborów. Dzięki temu wpływ na zarządzanie Fundacją Wikimedia mają osoby, które faktycznie uczestniczą w ruchu Wikimediów.
Co ciekawe, zasady wyborów dopuszczają oddawanie głosów za każdym z dwudziestu kandydatów, przeciw konkretnym osobom, a także głosy neutralne. Jak tłumaczy na blogu Fundacji Gregory Varnum, w głosowaniu wzięli udział przedstawiciele przeszło 180 Wikipedii z całego świata. – Swój głos oddało 5167 przedstawicieli naszej społeczności, to więcej niż w jakichkolwiek wyborach do tej pory – tłumaczy.
Źródło: Stowarzyszenie Wikimedia Polska