Połączyli ogniwa kreatywności pozamiejskiej Europy [fotorelacja][patronat ngo.pl]
Spotkaliśmy ze sobą osoby działające w kulturze/kreatywności w małych miejscowościach oraz publiczność pozamiejskich miejsc kreatywnych. Osoby, którym zależy na wspieraniu i współtworzeniu klimatycznych miejsc i wydarzeń, turystyce doświadczeń, unikalnych usługach i wytworach artystycznych tworzonych odpowiedzialnie. Inspirowaliśmy i inspirowałyśmy się, sieciowaliśmy i sieciowałyśmy, podziwialiśmy i podziwiałyśmy piękne rzeczy tworzone pozamiejsko i ludzi, którzy je tworzą. Łączyliśmy i łączyłyśmy polskie, szwedzkie, włoskie i łotewskie ogniwa kreatywności pozamiejskiej Europy…
Działo się!
W Ośrodku Kultury Zameczek w Czernicy, 10 kwietnia, wydarzyła się międzynarodowa konferencja pod hasłem „Łącząc ogniwa kreatywności pozamiejskiej Europy”.
Immanentną częścią konferencji był Kameralny Pokaz i Targi Rzemiosł Pozamiejskich, gdzie swoją twórczość zaprezentowali i zaprezentowały – i opowiedzieli/opowiedziały o niej – artyści rękodzielnicy i artystki rękodzielniczki z Polski, Włoch, Szwecji i Łotwy.
Kreatorzy zmian
Podzieliliśmy się efektami 2,5 letniej pracy mającej na celu wspieranie innowacyjności, trwałości działania i odporności/elastyczności niezależnych miejsc kultury i kreatywności zlokalizowanych na obszarach pozamiejskich, nisko zaludnionych.
Na rzecz realizacji tegoż celu współpracowały cztery organizacje wspierające rozwój pozamiejskich sektorów kreatywnych/kultury z czterech krajów europejskich:
- Fundacja Alternatywnych Inicjatyw Edukacyjnych, Polska, https://fundacjaaie.eu/,
- Latvijas Lauku Turisma Asociacija LAUKU CELOTAJS, Łotwa, https://www.celotajs.lv,
- OPERA Societa Cooperativa Sociale Onlus Scpa., Włochy, https://www.opera-coop.it/,
- Mötesplats Steneby, Szwecja, https://motesplatssteneby.se.
Współpracowaliśmy z ośmioma laboratoriami, „Kreatorami Zmiany” – organizacjami działającymi w kulturze/kreatywności w małych miejscowościach w Polsce, Łotwie, Szwecji i Włoszech. W ramach laboratoriów szczegółowo analizowaliśmy potrzeby rozwojowe tych konkretnych organizacji, a następnie współprojektowaliśmy i współprojektowałyśmy nowe/ulepszone modele biznesowe** i strategie rozwoju publiczności. Dzielimy się teraz zebraną wiedzą, wnioskami, metodami pracy.
Zapraszamy do korzystania!
W sposób szczególny polecamy trzy publikacje:
1. Krajowy raport z badań: „Modele biznesowe oraz modele rozwoju publiczności stosowane przez alternatywne miejsca kreatywne działające na nisko zaludnionych obszarach: POLSKA”
Raport podsumowuje i analizuje informacje zebrane podczas badań jakościowych i ilościowych, realizowanych wiosną i latem 2023 r.
Celem badań było zmapowanie istniejących modeli biznesowych stosowanych przez niezależne centra kulturalne i kreatywne działające na nisko zaludnionych obszarach, poza centrami dużych miast, w małych miejscowościach.
Raport przedstawia wartości dostarczane przez te podmioty lokalnym społecznościom, sposób ich organizacji oraz sposób, w jaki budują i rozwijają relacje z publicznością. Rzuca światło na mocne strony tych organizacji/firm oraz powtarzające się wyzwania i potencjał rozwojowy. Wyniki badania odnoszą się również do reperkusji pandemii Covid-19 w Europie. Wreszcie, co nie mniej ważne, raport podsumowuje formy zewnętrznego wsparcia, potrzebnego organizacjom/firmom kreatywnym działającym na nisko zaludnionych obszarach, aby mogły się rozwijać i rozkwitać.
Dla zainteresowanych szerszym kontekstem:
2. Zbiorczy raport, podsumowujący wyniki badań pozamiejskiego sektora kreatywnego w 4 krajach partnerskich projektu: W Polsce, we Włoszech, w Szwecji i w Łotwie (dostępny w wersji anglojęzycznej)
3. Narzędziownik „Łącząc ogniwa kreatywności pozamiejskiej Europy”
The Handbook „[Connecting string of culture in rural Europe”]
Narzędziownik opisuje unikalne doświadczenia kreatywnych osób, działających na ośmiu nisko zaludnionych, peryferyjnych obszarach Europy. W ciągu 18 miesięcy, których zapis stanowi Narzędziownik, Kreatorzy Zmiany – zespoły centrów kreatywnych w ośmiu, pozamiejskich lokalizacjach w Europie (w Polsce, Szwecji, Łotwie i Włoszech), przeprowadziły osiem eksperymentów i testów związanych z rozwijaniem ich modeli biznesowych i strategii rozwoju publiczności. Przeanalizowały, zmodyfikowały, dostosowały, ulepszyły swój sposób działania. W Narzędziowniku znajdziesz opis zastosowanych metod, narzędzi oraz przykłady dobrych praktyk.
Narzędziownik jest dedykowany, przede wszystkim, właścicielom i właścicielkom, menadżerom I menadżerkom, pracownikom i pracowniczkom, współpracownikom i współpracowniczkom, członkom i członkiniom oraz wolontariuszom i wolontariuszkom alternatywnych miejsc kreatywności/kultury działających na terenach nisko zaludnionych, pozamiejskich. W sposób szczególny podkreśla rolę organizacji/małych firm wspierających rzemiosło artystyczne oraz rękodzielniczki i rękodzielników.
Dwa polskie laboratoria projektowe stworzyły: Stowarzyszenie Działań Lokalnych Spichlerz oraz Stowarzyszenie Animacji Kultury Pogranicza Folkowisko.
W najbliższych dniach opublikujemy również Kompendium Programów Szkoleniowych, „Łącząc ogniwa kreatywności pozamiejskiej Europy”. Publikacja zawiera cztery gotowe do wykorzystania programy szkoleniowe, dedykowane działającym w kulturze/kreatywności w małych miejscowościach, pozamiejsko. Publikację tę znajdziesz na https://changecreators.eu/pl/aktualnosci-i-zaproszenia/.
Immanentną częścią konferencji był Kameralny Pokaz i Targi Rzemiosł Pozamiejskich.
O swojej pracy opowiedziało nam jedenaścioro artystek-rękodzielniczek, artystów-rękodzielników oraz marszandki rzemiosła z Polski, Włoch, Szwecji i Łotwy. Wszyscy oni i one mają swoje pracownie w małych miejscowościach, we wsiach, z dala od centrów dużych miast.
Warto podkreślić, że dobór wystawców i wystawczyń nie był przypadkowy. To osoby, które opowiedziały nam o realiach ich pracy i twórczości, udzielając wywiadów w fazie badawczej projektu. Ich historie przeczytasz we wspomnianym wyżej raporcie z badań.
Nie tylko słuchanie, a również doświadczanie było ważne
Odbyły się trzy fantastyczne warsztaty:
Jak tworzyć „miejsce trzecie” wokół kultury?
Przećwiczyła z gośćmi i gościniami konferencji Agnieszka i ekipa Stowarzyszenia Działań Lokalnych Spichlerz. Stowarzyszenie jest, prawdopodobnie jedyną obecnie w Polsce, organizacją zarządzającą lokalnym domem kultury – Ośrodkiem Kultury Zameczek. Jak działa „miejsce trzecie” można tam zobaczyć w praktyce.
O tym, Jak warto współpracować na linii osoby artystyczne – samorząd, dyskutowaliśmy i dyskutowałyśmy (oraz rysowałyśmy i rysowaliśmy) podczas warsztatu prowadzonego przez Annelie, Mötesplats Steneby, Szwecja. Annelie, na podstawie doświadczeń pracy w projekcie, stworzyła autorski model mapowania wartości, powiązań, obszarów współpracy pomiędzy osobami artystycznymi a przedstawicielami i przedstawicielkami sektora publicznego.
Na zakończenie, dzięki Pani Bernadecie, w międzynarodowej ekipie haftowaliśmy i haftowałyśmy na piernikach. Pani Bernadeta, liderka lokalnych seniorów i seniorek z Czernicy, poprowadziła dla nas warsztat „Co można stworzyć rękami. Warsztat rękodzieła: Lukrowy haft na piernikach”.
Opracowanie optymalnego składu lukru dekoracyjnego wymagało podobno wiele testów, ale obecnie haftuje jak złoto😊
Odbyło się mnóstwo „rozmów kuluarowych” i dyskusji. Zadziało się dzielenie się doświadczeniami, nawiązywanie kontaktów, planowanie współpracy…
Przypomnieliśmy i przypomniałyśmy sobie, że pomimo licznych wyzwań, działanie pozamiejskie ma swoje mocarne strony. Organizacje i biznesy kreatywne/kultury, gdy tylko mądrze pomyślane, mogą tu budować na sile lokalnych społeczności, mniejszym dystansie między ludźmi, większych możliwościach współdzielenie zasobów, unikalności i autentyczności, na lokalnym dziedzictwie.
Pozamiejsko rozkwita kreatywność, współtworzenie i współdziałanie – bo bez tego, po prostu, daleko nie dojedziesz.
A podczas konferencji było też mocno międzypokoleniowo – co dla nas ważne. Kreatywność i kultura są dla wszystkich😊
Pięknie dziękujemy wszystkim osobom uczestniczącym za to wspólne doświadczenie!
Dziękujemy Ośrodkowi Kultury Zameczek w Czernicy za goszczenie wydarzenia.
Organizatorem wydarzenia była Fundacja Alternatywnych Inicjatyw Edukacyjnych.
Konferencja została realizowana w ramach projektu europejskiego pt. „CHANGE CREATORS. Innovative business models for the non-urban creative sectors” [PL: „KREATORZY ZMIANY. Innowacyjne modele biznesowe dla poza-miejskich sektorów kreatywnych”].
Projekt został dofinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Kreatywna Europa (2021-2027).
Więcej informacji: https://changecreators.eu
** Określenie „model biznesowy” jest skrótowcem, zawierającym w sobie opis szeregu elementów składowych całościowej strategii kreatywnej dotyczącej: utrzymania i rozwijania organizacji/przedsiębiorstwa; sposób, w jaki organizacja/firma wytwarza i dostarcza swoje produkty i usługi; sposób, w jaki dostarcza wartości swojej publiczności i interesariuszom/interesariuszkom; sposób, w jaki realizuje swoją misję i wartości.
Źródło: Fundacja Alternatywnych Inicjatyw Edukacyjnych