"Połączeni w Sztuce. Polacy i Litwini w przestrzeni teatralnej" to projekt polsko–litewskiej wymiany młodzieży, która rozpocznie się 4 lipca w Piekarach pod Krakowem. Jednocześnie projekt zaistnieje w przestrzeni wirtualnej na fotoblogu. Codzienne relacje w języku polskim, litewskim i angielskim.
Młodzież trochę inna, bo niepełnosprawna intelektualnie i młodzież pełnosprawna – co może ich łączyć? Tylko taka przestrzeń, która jest otwarta na wszelkie inności i różnorodne formy ekspresji. Taką przestrzenią dla tych młodych ludzi jest ich wspólna pasja – teatr.
Na wymianie spotka się młodzież ze Stowarzyszenia Skrzydła – Centrum Terapii, Sztuki i Integracji i działającego przy nim Teatru Trochę Innego z Krakowa oraz z Młodzieżowego Centrum Babilonas z Wilna. Realizacja projektu możliwa jest dzięki wsparciu Funduszu Polsko-Litewskiej Wymiany Młodzieży, który prowadzi program dofinansowania projektów społecznych i kulturalnych.
Dla większości młodzieży litewskiej będzie to pierwsze zetknięcie się z niepełnosprawnością. Celem projektu jest umożliwienie spotkania młodzieży z tak różnych środowisk we wspólnej przestrzeni teatralnej oraz odnalezienie w niej tego, co najważniejsze dla współistnienia ludzi niepełnosprawnych i pełnosprawnych w społeczeństwie, a więc wzajemnego poznania i zrozumienia oraz obalenia stereotypów. Dlatego tematem wymiany jest Teatr bez barier.
Teatr jako dziedzina sztuki operuje narzędziami, które stwarzają przestrzeń dla wyrażenia siebie, dla rozwoju własnej osobowości, dla walki z własnymi ograniczeniami i uprzedzeniami. Aktorzy Teatru Trochę Innego wielokrotnie udowadniali swoimi występami, że jakość spektakli teatralnych zależy od pasji tworzenia i zaangażowania, a nie od stopnia sprawności fizycznej czy intelektualnej. Repertuar Teatru Trochę Innego to ambitne propozycje; dramaty Becketta, spektakl na podstawie Procesu Franza Kafki. Praca aktorów doceniana jest na festiwalach polskich i zagranicznych.
„Łatwo odczytać 'Bez słów' przez pryzmat niepełnosprawności jego aktorów. Warto jednak pójść dalej i dać się tym spektaklem sprowokować do rozmyślań nad ograniczonym charakterem ludzkiej natury w ogóle. Tym bardziej że “Bez słów” to naprawdę dobre przedstawienie - nie tylko w kategorii teatru niepełnosprawnych.” (Małgorzata I. Niemczyńska – Gazeta Wyborcza)
„Przyglądam się i nie widzę w nich niepełnosprawności. Są ekspresyjni, wyraziści, prawdziwi. Łapię się na myśli, że niepełnosprawny intelektualnie nie może rozumieć Kafki. Dlaczego miałby nie rozumieć? Kto bardziej niż on może czuć się przygnieciony biurokratyczną machiną, urzędniczą bezdusznością? Wiedzieć, jak to jest być niezrozumianym, zepchniętym na margines. Oni rozumieją te emocje i wiedzą, jak pokazać je na scenie.” (Bożena Wałach – Deon.pl)
Podczas wymiany młodzież będzie uczestniczyła w warsztatach teatralnych pod okiem instruktorów z Teatru Trochę Innego oraz Centrum Babilonas. Młodzi entuzjaści teatru będą mogli rozwinąć swój warsztat aktorski poprzez klasyczne metody pracy z ciałem, głosem, kreacji postaci scenicznej, ale także poprzez metody teatroterapii i psychodramy. Wymiana młodych Litwinów i Polaków zakończy się 09.07.2011 prezentacją etiudy teatralnej w przestrzeni miejskiej Krakowa.
Projekt otrzymał dofinansowanie z Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży
Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi Stowarzyszenie Skrzydła – Centrum Terapii, Sztuki i Integracji
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji i Ministerstwo Edukacji Narodowej nie odpowiadają za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.