#PolacyNaszpikowaniWiedzą. Chcesz zostać potencjalnym dawcą szpiku? To prostsze niż myślisz!
Rejestracja w bazie potencjalnych dawców szpiku nie jest skomplikowana i tak o niej myśli zdecydowana większość respondentów, którzy wzięli udział w ogólnopolskim badaniu zrealizowanym przez Biostat[1]. 76 proc. badanych wskazało, że rejestracja jest łatwa. Podobny odsetek uczestników zadeklarował, że proces ten jest szybki – 71 proc.
Najlepszym potwierdzeniem tego, że w prosty sposób możemy stać się częścią idei dawstwa szpiku, jest ponad 1 850 000 osób, które aktualnie znajdują się w bazie potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS. Jak wygląda rejestracja i gdzie można jej dokonać?
Krok 1. – świadoma decyzja
Podjęcie decyzji o rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku jest pierwszym krokiem do tego, by stać się częścią ogólnoświatowej idei, ratującej życia pacjentów na całym świecie. Ważne, by podjąć tę decyzję świadomie, nie pod wpływem impulsu, ponieważ to od niej może kiedyś zależeć czyjeś zdrowie lub nawet życie.
Pamiętajmy o tym, że wraz z rejestracją deklarujemy pomoc pacjentom walczącym z ciężkimi nowotworami krwi, dla których możemy być jedyną nadzieją.
Krok 2. – sprawdź, czy możesz zostać dawcą szpiku
Jeśli jesteśmy pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, nasz ogólny stan zdrowia jest dobry, nie zmagamy się ze znaczną otyłością, na stałe przebywamy na terytorium Polski i przede wszystkim chcemy pomóc, to możemy zostać potencjalnym dawcą szpiku. Co jednak w sytuacji, gdy borykamy się z jakimś schorzeniem?
Niektóre choroby wykluczają możliwość zostania dawcą szpiku, ale są też takie, które, jeśli są pod kontrolą specjalisty, umożliwiają rejestrację.
Chorobami, które wykluczają zostanie dawcą szpiku, są m.in.:
· cukrzyca – wyjątek stanowi cukrzyca ciążowa, o ile minęła po porodzie
· choroby nowotworowe – przebyta lub czynna. Choroby u członków rodziny nie stanowią wykluczenia
· choroby endokrynologiczne – nadczynność tarczycy, cukrzyca, choroba Cushinga
· choroby układu sercowo-naczyniowego – np. zawał serca, zatorowość płucna, migotanie przedsionków, przebyta zakrzepica żył głębokich, tętniak aorty, udar
· choroby autoimmunologiczne – np. wrzodziejące zapalenia jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, miastenia, stwardnienie rozsiane, ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia, łuszczycowe zapalenie stawów, choroba Gravesa-Basedova, niedokrwistość autoimmunohemolityczna, choroby tkanki łącznej
· zaburzenia psychiczne – schizofrenia, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, zaburzenia osobowości
· choroby układu nerwowego – choroba Parkinsona, choroba Huntingtona, choroby złącza nerwowo-mięśniowego, choroba Creutzfeldta-Jakoba, zaburzenia napadowe – np. epilepsja
· choroby krwi i szpiku – talasemia, sferocytoza, anemia aplastyczna, hemofilia oraz zaburzenia krzepliwości krwi – np. trombofilia
· choroby zakaźne – żółtaczka typu B i C, HIV, AIDS
· ciężka astma
Choroby pozwalające na rejestrację jako potencjalny dawcy szpiku to m.in.:
· niskie ciśnienie i nadciśnienie, które jest dobrze uregulowane lekami
· żółtaczka typu A (pokarmowa)
· niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto
· alergia
· zespół policystycznych jajników
„Jeżeli cierpimy na jakieś schorzenie i nie mamy pewności, czy nasz stan zdrowia pozwala na rejestrację w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych, możemy skonsultować się z lekarzem Fundacji DKMS, pisząc na adres: medyczne@dkms.pl” – tłumaczy dr Tigran Torosian, hematolog, dyrektor medyczny Fundacji DKMS.
Krok 3. – zarejestruj się
Rejestracja w bazie dawców szpiku jest bardzo prosta i możemy dokonać jej za pomocą jednego z poniższych sposobów.
By dołączyć do grona potencjalnych dawców, wystarczy udać się na akcję Dzień Dawcy Szpiku, organizowaną przez Fundację DKMS, podczas której pobierzemy wymaz z wewnętrznej strony policzka lub do wybrać się do punktu krwiodawstwa, w którym pobrana zostanie od nas próbka krwi. Jeśli jesteśmy honorowymi dawcami krwi, to przy najbliższej donacji możemy zgłosić chęć zostania potencjalnym dawcą szpiku. Wówczas, z pobranej od nas krwi, próbka zostanie przeznaczona na rejestrację w bazie dawców szpiku.
Kolejnym sposobem na zostanie potencjalnym dawcą szpiku jest rejestracja online, która trwa ok. 10 minut.
· Wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl.
· Wypełnić formularz rejestracyjny i zamówić bezpłatny pakiet do samodzielnego pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka. Przesyłka od Fundacji DKMS jest wysyłana w ciągu 2 dni od zamówienia pakietu Pocztą Polską.
· Gdy otrzymamy pakiet, pobieramy wymaz z wewnętrznej strony policzka, zgodnie z instrukcją, którą znajdziemy w przesyłce, a także uzupełniamy
i podpisujemy załączony formularz.
· Na koniec odsyłamy pakiet na adres Fundacji DKMS w kopercie zwrotnej, dołączonej do przesyłki.
Pobrany przez nas wymaz zostanie przebadany, a następnie wyniki wraz z naszymi danymi zostaną wprowadzone do bazy dawców. Proces ten trwa ok. 3 miesiące, a na jego zakończenie otrzymamy od Fundacji DKMS kartę dawcy szpiku, potwierdzającą pomyślną rejestrację.
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl.
[1] Nowotwory krwi oraz idea dawstwa szpiku i komórek macierzystych w oczach Polaków, Biostat 2023. Badanie przeprowadzono techniką CAWI na próbie 1000 Polaków w wieku od 18 do 55 lat. Próba była reprezentatywna ze względu na płeć, wiek oraz województwo.
Źródło: Fundacja DKMS