Ponad 4 tys. ofiar kataklizmu, 2 mln osób w strefie największego zagrożenia. Nepal walczy ze skutkami trzęsienia ziemi o sile 7,8 w skali Richtera. Polscy ratownicy pomagają na miejscu. W niedzielę wyruszyły z Warszawy Grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR oraz Zespół Ratunkowy PCPM, którego Partnerem Strategicznym jest Kulczyk Foundation.
– Wyjechaliśmy do Nepalu tak szybko, jak to tylko możliwe. Zmobilizowaliśmy się w kilka godzin i gotowość do wylotu zajęła nam niespełna dobę – mówi dr Wojciech Wilk, prezes PCPM. – Naszym celem jest rozpoznanie sytuacji humanitarnej na miejscu oraz niesienie doraźnej pomocy medycznej osobom rannym w tym kataklizmie – dodaje Wilk.
Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi w Nepalu od 81 lat. Wstrząs o sile 7,8 w skali Richtera nastąpił w sobotę o 11.41 czasu polskiego. Epicentrum znajdowało się 77 km na północny zachód od Katmandu. W kolejnych dwóch dniach wystąpiło ponad 40 wstrząsów wtórnych o sile od 4,1 do 6,7 w skali Richtera. Na obszarze dotkniętym kataklizmem mieszka ponad 8 mln osób.
– Polska ciężka grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR, w skład której wchodzi 81 strażaków, została skierowana do działań ratowniczych w miejscowości Lalitpur, 12 km od Katmandu, stolicy Nepalu – poinformował rzecznik Państwowe Straży Pożarnej st. Bryg. Paweł Frątczak.
– Zespół Ratunkowy PCPM ma za zadanie dotrzeć do Katmandu i miejsc najbardziej dotkniętych tym kataklizmem i udzielić pomocy medycznej oraz pomocy humanitarnej. Naszym celem jest także rozpoznać potrzeby co do specjalistycznej pomocy, która może być potrzebna w Nepalu w ciągu kolejnych dni – dodaje prezes PCPM.
– Tragedia ludzi w Nepalu jest tak ogromna, a ich bezsilność tak przerażająca, że potrzebna była natychmiastowa pomoc. Dlatego naturalnym było, że Kulczyk Foundation tak szybko jak było to możliwe wsparła wyjazd Zespołu Ratunkowego PCPM – powiedziała Dominika Kulczyk, prezes Kulczyk Foundation.
Zespół Ratunkowy PCPM jest pierwszym zespołem szybkiego reagowania prowadzonym przez polską organizację pozarządową. Jego celem jest niesienie pomocy medycznej i humanitarnej osobom poszkodowanym w klęskach żywiołowych i kryzysach humanitarnych. Finansowanie w całości pochodzi ze źródeł prywatnych. Na osiągniecie gotowości operacyjnej Zespołu Ratunkowego PCPM, która umożliwiła ruszenie z pomocą niemal natychmiast, finanse przekazała Kulczyk Foundation.
Fundacja PCPM prosi o wsparcie działań Zespołu Ratunkowego PCPM i pomocy medycznej w Nepalu poprzez wpłaty na konto nr 12114010100000522868001012.
Źródło: Kulczyk Foundation