Polacy pomagają w zapobieganiu skutkom trzęsień ziemi w Tadżykistanie
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) rozpoczęło realizację projektu w Tadżykistanie, którego celem jest nauczenie młodzieży szkolnej sposobów, w jaki sposób mogą ochronić życie swoje i swoich najbliższych podczas trzęsienia ziemi.
„Trzęsienia ziemi w Tadżykistanie to codzienność. Ciągłe wypiętrzanie się łańcuchów górskich Pamiru powoduje, że wsie i miasteczka w Tadżykistanie bardzo często są nawiedzane trzęsieniami ziemi. W Polsce taki wstrząs spowodowałby panikę, tam to codzienność” – powiedział Krzysztof Iwiński z warszawskiego biura PCPM. „Organizacje pomocowe pracujące w Tadżykistanie od kilku lat próbowały przekonać tamtejsze władze by przeprowadzić szkolenia dla młodzieży szkolenia na temat zachowania się w przypadku trzęsienia ziemi. Teraz nam się to udało” – mówi z satysfakcją.
Według Krzysztofa Iwińskiego z PCPM, dzieci stanowią nieproporcjonalnie wysoki odsetek ofiar śmiertelnych w przypadku większości kataklizmów, szczególnie trzęsień ziemi. Podczas trzęsienia ziemi w Pakistanie (Kaszmirze) w 2005 roku, które wydarzyło się niedługo po porannym rozpoczęciu zajęć w szkołach, 6300 szkół zawaliło się lub zostało poważnie uszkodzonych. Prawie 16 000 dzieci zginęło pod gruzami, zaś kolejne kilka tysięcy uczniów zostało bardzo poważnie rannych. „Podczas trzęsienia ziemi są zazwyczaj zbyt przerażone lub za słabe by się same wydostać z zagrożonych budynków. Bardzo ważne jest nauczenie dzieci podstawowych odruchów ochronnych podczas trzęsienia ziemi, by nie zamierały ze strachu” – powiedział Iwiński. Skutecznym sposobem ochrony przed spadającym gruzem i ciężkimi przedmiotami może być schowanie się pod ławkę szkolną lub w nocy – pod łóżko, na którym śpi dziecko.
Projekt PCPM wykracza poza ramy tego, co zwykło się nazywać pomocą humanitarną. „Nie staramy się udzielać pomocy po kataklizmach, lecz – w pewnym stopniu – im zapobiegać” – mówi Iwiński – „Współpracujemy z 40 szkołami, gdzie dzieci zorganizują się w ‘Kluby odporności na klęski żywiołowe’ i poprzez naukę, zabawę, spotkania i teatrzyki szkolne będą zdobywać konkretną wiedzę i umiejętności, które później będą mogły przekazać swoim rodzicom”. Ukoronowaniem tych działań mają być przeprowadzone w 40 szkołach symulacje zachowania się podczas trzęsienia ziemi. „Dzieci, po krótkim instruktażu, będą mogły zaprezentować swoim rodzicom, w jaki sposób będą się zachowywać gdy mury ich szkoły zaczną się kołysać podczas silnego trzęsienia ziemi” – mówi Iwiński, który wybiera się w najbliższym miesiącu do Tadżykistanu, by skontrolować wdrażanie projektu.
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) prowadzi projekty z zakresu rozwoju szkolnictwa i aktywizacji zawodowej młodzieży w Sudanie, Zambii i Tadżykistanie, oraz wspiera projekty rozwoju rolnictwa w Tanzanii. Projekt PCPM w Tadżykistanie jest finansowany ze środków programu polskiej pomocy zagranicznej MSZ.