Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
W ramach rządowego Programu Aktywizacji Zawodowej Absolwentów 'Pierwsza Praca' od czerwca do grudnia 2002 w aktywnych programach rynku pracy wzięło udział 100,3 tys. absolwentów, co stanowi 29 % ogółu rejestrujących się w tym okresie bezrobotnych absolwentów. Z informacji, poradnictwa zawodowego i pośrednictwa pracy skorzystało 477,9 tys. absolwentów.
- I jeszcze trzeba dodać prawie 800 mln zł wydanych na ten program i olbrzymi dorobek jeżeli chodzi o regionalne programy aktywizacji zawodowej absolwentów, zarówno na szczeblu powiatów, jak i województw – mówił Andrzej Zdebski wiceminister gospodarki i pracy, podczas konferencji podsumowującej pół roku działania programu „Pierwsza Praca”.
Największą popularnością wśród absolwentów cieszyły się staże absolwenckie. Skorzystało z nich 52,4 tys. osób. Na drugim miejscu wymienia się szkolenia - z nich skorzystało 20,9 tys. młodych ludzi. Refundacje z tytułu zatrudnienia absolwenta objęły 18,7 tys. osób. Duże zainteresowanie młodych ludzi wzbudzały także możliwości podjęcia działalności wolontarystycznej.
Słabą stroną realizacji programu jest zbyt mała ilość miejsc pracy tworzonych przez samych absolwentów. Młodzi ludzie nie śpieszą się z zakładaniem własnej działalności gospodarczej. Przyczyn tego upatruje się w trudniej sytuacji gospodarczej, a także w ostrożności absolwentów.
- Młodzi ludzi właściwie oceniają sytuację gospodarczą i nie garną się do otwierania własnych miejsc pracy, bo koniunktura gospodarcza nie taka i jest jednak potrzebny pomysł i umiejętności – mówi minister Zdebski. - Przyglądamy się tym instrumentom, które w ramach programu są związane z samozatrudnieniem. Być może będziemy się starali stworzyć jeszcze jakieś dodatkowe możliwości zachęcające młodych ludzi do rozpoczynania działalności na własny rachunek i tworzenia własnego miejsca pracy.
W zachęceniu młodych ludzi do zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej ma pomóc m.in. lepszy dostęp do informacji dotyczących tych zagadnień oraz program edukacyjny.
- Być może taki przedmiot „Pierwsza praca”, czyli nawet nie „Przedsiębiorczość”, wprowadzony w szkołach ponadpodstawowych byłby tym krokiem we właściwym kierunku – zastanawiał się Andrzej Zdebski. - Potrzebne to jest uczenie innego sposobu myślenia młodych ludzi. Takiego, że za jakąś dłuższą lub krótszą chwilę staną się towarem na rynku i będą musieli być jak najlepszym towarem, a więc posiadać jak najwięcej umiejętności, żeby się sprzedać na tym rynku.
Inne „dodatkowe możliwości” zachęcające do tworzenia własnych miejsc pracy młodzi ludzie być może znajdą w przyjętym ostatnio przez rząd programie „Kierunki działań Rządu wobec małych i średnich przedsiębiorstw od 2003 do 2006 roku”.
- Działania rządu wobec małych i średnich przedsiębiorstw, które mają pobudzić aktywność tego sektora oraz ułatwić im działalność są również kierowane do tych wszystkich, którzy chcą założyć swoje firmy, także do absolwentów – mówiła minister Okońska-Zaremba. Program „Kierunki działania…” skupia się na pomocy doradczej, szkoleniowej oraz wsparciu finansowym MSP. Jest adresowany do wszystkich firm z sektora, niezależnie od formy i miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. W ramach programu realizowane będą również przedsięwzięcia w wymiarze regionalnym. Skupi się on na czterech podstawowych obszarach: wsparciu przedsięwzięć służących rozwojowi MSP, poprawie otoczenia administracyjnego i prawnego, rozwój otoczenia instytucjonalnego MSP oraz wspieranie integracji form i ich działalności na forum międzynarodowym.
W formy aktywizowania absolwentów włączały się także organizacje pozarządowe.
- Wiele regionalnych, prowadzonych przez powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy programów to są pomysły organizacji pozarządowych - powiedział nam minister Andrzej Zdebski. Niestety, nie ma danych statystycznych dotyczących wszystkich działań, które obrazowałyby ten udział. Pewien pogląd można sobie wyrobić na podstawie informacji dotyczących Biur Karier oraz Gminnych Centrów Informacji. Pieniądze na tworzenie i rozwój tych instytucji otrzymać można było w konkursie grantowym ogłoszonym w październiku 2002 roku. Do konkursy zgłoszono 201 wniosków. Pozytywnie oceniono 135 i na ich podstawie przyznano granty o łącznej wysokości 3 535 580 zł. Większość pozytywnie zaopiniowanych wniosków (126) zostało złożonych przez uczelnie wyższe. Fundacje i stowarzyszenia działające na rzecz aktywizacji absolwentów szkól wyższych złożyły siedem wniosków, a organizacje studenckie – dwa.
Źródło: inf. własna
Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.