Pół miliona polskich obywateli podpisało już europejskie inicjatywy obywatelskie. Jesteś jednym z nich?
Inicjatywa obywatelska umożliwia obywatelom przedstawianie propozycji nowych przepisów UE lub zmiany już istniejących, aby kształtować przyszłe polityki UE. Umożliwia ona rozpoczęcie debaty politycznej i upowszechnianie wiedzy na temat wspólnych spraw łączących ludzi ponad granicami państw.
Od wprowadzenia europejskiej inicjatywy obywatelskiej na mocy traktatu lizbońskiego w 2012 roku, zarejestrowano 107 inicjatyw, uruchamiając proces zbierania 1 miliona wymaganych podpisów. Zakres tematów inicjatyw zapoczątkowanych przez obywateli był bardzo szeroki – od ochrony środowiska, przez klimat, transport i ochronę konsumentów, aż po prawa socjalne i sprawiedliwość. Po zarejestrowaniu inicjatywy, organizatorzy z 7 różnych państw członkowskich muszą zebrać co najmniej milion deklaracji poparcia w całej UE. Dopiero wówczas Komisja Europejska odpowiada, przedstawiając proponowane działania.
„Europejska inicjatywa obywatelska pozwala wszystkim obywatelom Unii włączyć się we współtworzenie prawa europejskiego, które przecież obowiązuje także u nas, w Polsce. Możemy poprzeć inicjatywy, które uważamy za słuszne, a swoim podpisem zwiększyć szanse na ich przyjęcie. Jest to przykład realizacji zasad demokracji bezpośredniej w Unii Europejskiej” – tłumaczy Rafał Dymek, Dyrektor Fundacji im. Roberta Schumana i polski ambasador europejskiej inicjatywy obywatelskiej.
Jak dotąd 960 obywateli UE zorganizowało 107 inicjatyw obywatelskich. Było wśród nich 42 polskich organizatorów. W Polsce zebrano ponad pół miliona podpisów z przeszło 18 milionów zebranych w całej Unii Europejskiej.
Obecnie trwa zbieranie podpisów dla 10 inicjatyw, a dla kolejnych 4 rozpocznie się wkrótce. Jak dotąd 9 inicjatyw, które zgromadziły wymagany milion podpisów, otrzymało oficjalną odpowiedź Komisji Europejskiej. Dziesiąta odpowiedź Komisji jest przewidziana przed 14 grudnia 2023 r.
Edukacja na temat inicjatywy obywatelskiej oraz konkurs dla szkół średnich
Aby zachęcić młodych ludzi w Polsce do bycia bardziej aktywnymi obywatelami Europy, przygotowano bogaty pakiet materiałów edukacyjnych pt. „Demokracja UE w akcji – Też masz głos – Europejska inicjatywa obywatelska”, do wykorzystania na lekcjach wychowania obywatelskiego. Obejmują one 4 rozdziały tematyczne, od informacji ogólnych na temat UE, po prezentację europejskiej inicjatywy obywatelskiej.
Małgorzata Malczyk, nauczycielka jęz. angielskiego z VII LO im. Juliusza Słowackiego w Warszawie, członkini panelu nauczycieli testujących materiały dla szkół w swoich klasach, powiedziała „Zapytałam moich uczniów, co myślą na temat tych materiałów i muszę powiedzieć, że bardzo im się podobały. Nie wiedzieli zbyt dużo na temat europejskiej inicjatywy obywatelskiej i stwierdzili, że materiały są ciekawe. Podobało im się podejście do prezentowania informacji i pracy z nimi, zwłaszcza filmy; uważali, że są krótkie i zrozumiałe”.
Konkurs ImagineEU
Konkurs ImagineEU dotyczy europejskiej inicjatywy obywatelskiej i stanowi uzupełnienie materiałów edukacyjnych na ten temat. Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów ostatnich dwóch klas szkół średnich w krajach UE. Trzy zwycięskie zespoły oraz ich nauczyciele będą mieli wyjątkową możliwość wyjazdu do Brukseli, gdzie spotkają się z przedstawicielami instytucji europejskich i będą mogli z bliska zobaczyć, jak działa UE i poznać jej historię.
Niedługo mija termin składania zgłoszeń! Aby wziąć udział w tym ciekawym doświadczeniu, zespoły muszą zostać zgłoszone do 13 grudnia 2023 roku. Zasady konkursu oraz szczegółowe informacje na temat zgłoszeń można znaleźć na stronie internetowej konkursu.
Od 20 grudnia wszyscy – nie tylko uczniowie – będą mogli wziąć udział w głosowaniu na filmy konkursowe i oddać głos na swoich faworytów. W ten sposób pomogą w wyłonieniu trzech zwycięskich zespołów. Warto zaglądać na naszą stronę, aby zobaczyć kreatywne pomysły młodych ludzi!
Europejska inicjatywa obywatelska na Śląskim Festiwalu Nauki
Wszystkie osoby, które w weekend 9–10 grudnia będą na Śląsku i chciałyby dowiedzieć się więcej na temat europejskiej inicjatywy obywatelskiej, zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska na Śląskim Festiwalu Nauki w katowickim Spodku, gdzie będzie obecny polski ambasador inicjatywy i dyrektor Fundacji im. Roberta Schumana, Rafał Dymek. Można tam uzyskać więcej informacji na temat najnowszych inicjatyw obywatelskich, zapoznać się z nowym pakietem materiałów edukacyjnych dla szkół średnich, wziąć udział w quizie i innych grach.