Pol’and’Rock, Strachy Na Lachy i solidarność z uchodźcami
Podczas Pol’and’Rock Festival w Czaplinku (dawny Przystanek Woodstock) Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” zorganizowało Turniej „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”, w którym uczestniczyli nastoletni uchodźcy z Ukrainy. Wystąpili jako zawodnicy miejscowej drużyny i wspólnie z polskimi uczestnikami zamanifestowali swój sprzeciw wobec wojny.
W czasie festiwalowych dni na stanowisku informacyjnym Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” odbyło się również spotkanie z kultowym zespołem rockowym Strachy Na Lachy. Od wielu lat grupa ta wspiera kampanię społeczną „Muzyka Przeciwko Rasizmowi”.
Krzysztof „Grabaż” Grabowski, lider Strachów, opowiedział, w jaki sposób zespół od momentu wybuchu wojny udziela wsparcia uchodźcom z Ukrainy. Rodzina muzyka częściowo pochodzi z Wołynia (terytorium obecnej Ukrainy). „Grabaż” w wywiadach prasowych podkreślał, jak twórcze może być sąsiadowanie ze sobą wielu narodowości: „Jeżeli różne kultury koegzystują ze sobą w sposób pokojowy, to na pewno rozwija to dane miejsce”.
– „Podczas spotkania ze Strachami Na Lachy rozmawialiśmy przede wszystkim o wojnie i pokoju, o szacunku i uprzedzeniach w codziennym życiu, o słowach i przemocy, do której mogą prowadzić. Zapytaliśmy też zespół, jaką rolę w budowaniu lepszej rzeczywistości może odgrywać muzyka” – powiedziała prowadząca dyskusję Joanna Naranowicz, współpracowniczka Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” i wokalistka punkowej kapeli Qulturka.
Strachy Na Lachy to formacja powołana w 2001 roku przez Krzysztofa „Grabaża” Grabowskiego i Andrzeja „Kozaka” Kozakiewicza, założycieli zespołu Pidżama Porno. Kilka albumów tej kapeli uzyskało status Złotej lub Platynowej Płyty. Lider Strachów, „Grabaż”, uhonorowany został Paszportem Polityki, a w 2014 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w pracy twórczej i działalności artystycznej”.
Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” w trakcie Pol’and’Rock Festival miało zaszczyt gościć również inne zespoły zaangażowane w kampanię „Muzyka Przeciwko Rasizmowi” takie jak: Łydka Grubasa (muzyka alternatywna z dodatkiem reggae), Pull The Wire (band czerpiący inspirację z klasycznych punkowych brzmień rodem z Wysp Brytyjskich i Kalifornii), Sztywny Pal Azji (zespół współtworzył historię polskiego rocka, w 1986 jego utwór „Nasze reggae” stał się nieformalnym hymnem Festiwalu Muzyki Rockowej w Jarocinie), Transgresja (psychodeliczny rock wzbogacony lirycznymi tekstami utworów) i Uliczny Opryszek (melodyjny, antyfaszystowski punk rock; w zeszłym roku zespół świętował 30-lecie istnienia). „NIGDY WIĘCEJ” gościło również Edgara Heina z Radia Afera, zaangażowanego w działalność kulturalną i muzyczną, który jest prowadzącym na Małej Scenie Pol”and”Rock Festival.
Turniej „Wykopmy Rasizm ze Stadionów” jest od ponad dwudziestu lat organizowany przez Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” na Przystanku Woodstock (obecnie Pol’and’Rock Festival). Jego uczestnicy (i uczestniczki!) wspólnie wyrażają poparcie dla idei, które przyświecają całemu festiwalowi: pokoju, przyjaźni i szacunku wobec odmienności. W tym roku przesłanie to rozbrzmiewało szczególnie mocno za sprawą obecności młodych graczy z Ukrainy, którzy musieli uciekać przed okrucieństwem wojny. Turniej od lat wspiera Jurek Owsiak, który na Dużej Scenie wręcza puchar zwycięskiej drużynie.
W trakcie Pol’and’Rock Festival Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” zorganizowało również warsztaty edukacyjne na temat wolontariackiej pomocy udzielanej uchodźcom z Ukrainy, a także sposobów przełamywania barier językowych i integracji z nowymi sąsiadami. Na stanowisku informacyjnym odbyły się też zajęcia praktyczne z projektowania naszywek i koszulek z logotypem „Muzyka Przeciwko Rasizmowi” przy użyciu szablonów i farb.
Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest powstałą w 1996 roku niezależną organizacją antyrasistowską, która prowadzi „Brunatną Księgę” – dokumentację zdarzeń na tle ksenofobicznym i antysemickim. Prowadzi też kampanie społeczne, m.in. „Muzyka Przeciwko Rasizmowi” i „Wykopmy Rasizm ze Stadionów” oraz uczestniczy w projektach przeciwdziałających mowie nienawiści w internecie.
Pomysłodawcą edukacyjnej akcji „Wykopmy Rasizm ze Stadionów” był śp. Marcin Kornak (1968-2014), wieloletni prezes Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”. Kampania ta jest prowadzona od połowy lat dziewięćdziesiątych i ma na celu przeciwdziałanie rasizmowi i dyskryminacji na stadionach. Jest skierowana do kibiców, zawodników, trenerów, sędziów, działaczy sportowych i dziennikarzy. Promuje pozytywny model kibicowania – przede wszystkim szacunek dla różnorodności i postawę fair play.
Dodatkowe informacje:
www.nigdywiecej.org
www.facebook.com/Respect.Diversity
www.twitter.com/StowNIGDYWIECEJ
Źródło: Stowarzyszenie "Nigdy Więcej"