Za nami 27. Pol'and'Rock Festival, który w tym roku odbył się na Lotnisku Makowice – Płoty. Trwa etap podsumowywania wydarzenia w nowej przestrzeni, a także zbierania opinii ze strony uczestników. Dużą wagę kolejny raz organizatorzy poświęcają podsumowaniu dostępności wydarzenia dla osób z niepełnosprawnościami.
Od kilku już lat ważnym zadaniem dla organizatorów Festiwalu Pol'and'Rock jest dostosowanie miejsca do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W 2019 roku za swoje działania związane ze zwiększaniem dostępności wydarzeń Fundacja WOŚP została wspólnie z marką Mastercard nagrodzona wyróżnieniem Golden Arrow w kategorii CSR za akcję Backpacks rock Pol'and'Rock (technologie w służbie niesłyszącym).
„Chcemy, by nasze wydarzenia były otwarte dla wszystkich, dla których ważna jest idea przyjaźni i miłości. Jesteśmy dumni, że z roku na rok udaje nam się wprowadzać kolejne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Wiemy, że jeszcze długa droga przed nami i będziemy robić wszystko, co w naszej mocy, aby nasz Festiwal był jeszcze bardziej dostępny i przyjazny, ale już dzisiaj widzimy, że zmiana miejsca także w tym wypadku była dobrą decyzją i pozwoliła większej liczbie uczestników z niepełnosprawnościami bawić się w samym centrum wydarzeń” – mówi Anna Jadwiga Orzech, Rzeczniczka Prasowa Fundacji WOŚP.
W tym roku nowe miejsce dodatkowo pomogło w tym wyzwaniu – płaska przestrzeń i długi asfaltowy pas startowy, wokół którego koncentrowało się życie Festiwalu, ułatwiły wielu osobom pojawienie się i poruszanie się po Festiwalu. Dzięki nowej formule i ukształtowaniu terenu po raz pierwszy można było także przygotować parking dla OzN.
Nie zabrakło też tradycyjnych już elementów infrastruktury, takich jak podest przed Dużą Sceną (przeznaczony także dla osób z niewidocznymi niepełnosprawnościami), dziesięć toalet na całej festiwalowej przestrzeni, prysznic dostosowany do osób z niepełnosprawnościami, a także podjazdy w najważniejszych miejscach Festiwalu. Dla uczestników Festiwalu na wózkach Fundacja Avalon – jedna z organizacji pozarządowych na ASP – przygotowała punkt napraw.
idealne warunki na @PolAndRockFest by osoby niepełnosprawne mogły skorzystać z prysznica i toalety. bez barier na festiwalu. dziękuje ❤️❤️❤️ brawo. tak powinno być wszędzie. dostępność 🙂 #polandrockfestival #bezbarier @fundacjawosp pic.twitter.com/2jFS2mDJjW
— tomasz jakub sysło (@tfurca) July 30, 2021
Na Akademii Sztuk Przepięknych kolejny raz postawiono na tłumaczenia każdego ze spotkań na Polski Język Migowy. Karina Akseńczuk i Jolanta Gromada z firmy Sevenet S.A. już po razy piąty zapewniły, że wszyscy uczestnicy na miejscu i uczestnicy online mogli skorzystać z pełnej oferty wyjątkowych rozmów.
27 Pol’and’Rock Festival odbył się w dniach 29-31 lipca na dawnym lotnisku Makowice - Płoty w województwie zachodniopomorskim. Na terenie o powierzchni 78 hektarów znalazły się pola namiotowe, scena, na której wystąpiło blisko 30 wykonawców, strefa ASP ze spotkaniami z wybitnymi gośćmi oraz koncertami wieczornymi, a także przestrzenie partnerów.
Na Festiwalu wystąpili m.in. Dżem, Dubioza Kolektiv, Hańba!, Black River, Tides from Nebula, Renata Przemyk, Morgane Ji i Kasia Kowalska.
Na Akademii Sztuk Przepięknych spotkać można się było z Arkadiuszem Jakubikiem, Andrzejem Chyrą, Martą Lempart, Elżbietą Dzikowską, Jakobe Mansztajnem (Make Life Harder), Przemkiem Kossakowskim i ekipą Down the Road, Łukaszem Czepielą, Radkiem Kotarskim oraz adwokatami Sylwią Gregorczyk-Abram i Michałem Wawrykiewiczem (spotkanie o polexicie).
Festiwal przybrał formę hybrydową – dostępny był zarówno dla uczestników obecnych na miejscu, ale także dla osób śledzących jego przebieg w internecie. W formie stacjonarnej w wydarzeniu uczestniczyć mogło 20 tysięcy uczestników, w tym osoby zaszczepione i niezaszczepione (zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów) – posiadacze specjalnych wejściówek. Transmisja z wydarzenia dostępna była w serwisie YouTube, na Facebooku i Twitchu, a także w Onecie i na antenie Antyradia.
Źródło: Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy