Pokolenia w akcji − trwa nabór projektów do XVII edycji konkursu „Seniorzy w akcji” [patronat ngo.pl]
Życie po sześćdziesiątce nie musi – i nie powinno – kojarzyć się z biernością, wycofaniem i samotnością. Seniorzy mogą mieć realny wpływ na swoje otoczenie. Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” i Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, które wspierają aktywność osób 60 +, ogłosiły nabór do kolejnej edycji konkursu dotacyjnego „Seniorzy w akcji”. Termin przyjmowania zgłoszeń mija 6 maja.
Celem konkursu „Seniorzy w akcji” jest wspieranie seniorek i seniorów oraz par międzypokoleniowych w realizacji projektów odpowiadających na potrzeby mieszkańców ich społeczności lokalnych. Szesnaście edycji programu pokazuje, że osoby starsze to nie tylko odbiorcy oferty do nich kierowanej, lecz również inspirujący kreatorzy.
W ramach tegorocznej rekrutacji organizatorzy poszukują animatorów w wieku 60 lat lub starszych, którzy chcą samodzielnie lub w parach międzypokoleniowych tj. razem z drugą młodszą osobą (od 18. do 40. roku życia) zaangażować się w działania społeczne i odpowiedzieć na ważne społeczne wyzwania. Za najważniejsze aktualne problemy organizatorzy uważają napięcia między pokoleniami, samotność osób starszych i zmiany klimatyczne.
„Osoby powyżej 60. roku życia często mają wiele energii i pomysłów, które mogą przyczynić się do poprawy jakości życia w lokalnych społecznościach. Wierzymy, że współpraca międzypokoleniowa to sposób na życie w lepszym świecie” – mówi Małgorzata Stanowska, koordynatorka konkursu „Seniorzy w akcji”. „Naszym celem jest pomaganie starszym osobom w realizacji ich pomysłów i zachęcenie ich do współpracy z młodszymi pokoleniami. Chcemy, aby wspólnie stawiali oni czoła największym wyzwaniom współczesnego świata” – dodaje.
Jakie projekty są poszukiwane?
Do konkursu „Seniorzy w akcji” zapraszane są osoby, których pomysły m.in. pomogą w zmniejszaniu napięć międzygeneracyjnych. „Żyjemy w coraz bardziej zmiennym i skomplikowanym świecie, w którym nasze społeczności mierzą się z wieloma wyzwaniami. Lepszą codzienność oraz przyszłość możemy budować nie poprzez podziały, ale rozmowę i współpracę różnych pokoleń, wymianę i dzielenie się” − Marta Białek-Graczyk, prezeska zarządu Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.
Przykładem może być projekt w Starych Babicach (województwo mazowieckie), realizowany przez uczestników poprzedniej edycji konkursu „Seniorzy w akcji”. Młodsi i starsi zdobyli nową wiedzę związaną z obsługą programów graficznych. Dzięki temu w międzypokoleniowych parach wspólnie projektowali materiały wizualne i tworzyli animacje komputerowe.
Poszukiwane są również pomysły na projekty, które podnoszą wiedzę społeczności lokalnej i animują oddolne inicjatywy w zakresie zapobiegania zmianom klimatycznym oraz projekty wspierające różnorodność kulturową, aby tworzyć społeczności, w których wszyscy mogą swobodnie wyrażać swoje potrzeby, poglądy i czuć się dobrze obok siebie. Inspiracją do działań może być działalność seniorki z gminy Zagórów (województwo wielkopolskie). Animatorka doceniła kojący wpływ lasu na zdrowie oraz samopoczucie i w parze z młodszym animatorem zaangażowała seniorów ze swojej miejscowości w działania proekologiczne w ramach projektu „Dbamy o las i kąpiemy się w nim!”.
Projekty zgłaszane do konkursu „Seniorzy w akcji” mogą także przeciwdziałać samotności i izolacji osób starszych. W nadchodzącej edycji konkursu wspierane będą inicjatywy mające na celu promowanie zdrowia emocjonalnego i budowania więzi społecznych. Przykładem może być projekt seniorki z Ozorkowa (województwo łódzkie), która wraz z grupą inicjatorów stworzyła Sąsiedzką Kawiarenkę − miejsce do spotkań dla starszych mieszkańców najbliższej okolicy czy inicjatywa „Mobilne ogrody” z Komorowa (województwo wielkopolskie). Seniorzy wspólnie z mieszkańcami domów opieki zakładali ogrody w przenośnych skrzyniach oraz uczyli się, jak o nie dbać.
Co daje udział w konkursie i jak się zgłosić?
Aplikujące osoby 60+ lub pary międzypokoleniowe powinny znaleźć wspierającą ich organizację lub instytucję. Jej rolą będzie współpraca z animatorami i animatorkami, ułatwianie im działania oraz wsparcie formalne. W konkursie można uzyskać dotację w wysokości do 17 000 zł. Oprócz wsparcia finansowanego uczestnicy otrzymają też szereg korzyści niematerialnych m.in warsztaty, w czasie których zdobędą wiele nowych kompetencji związanych z planowaniem, organizacją i realizacją projektów społecznych oraz rozwiną umiejętności współpracy między osobami starszymi a młodszymi.
Konkurs ma przyjazną formułę, a jego procedura jest uproszczona. Aby zgłosić się do konkursu, należy do 6 maja wypełnić formularz online dostępny na stronie: seniorzywakcji.pl/rekrutacja/biezaca-rekrutacja/.
Konkurs „Seniorzy w akcji” realizowany jest przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” w ramach programu „Uniwersytety Trzeciego Wieku – Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.