„Pojednanie i pamięć” - seminarium dla studentów i wolontariuszy z Polski, Niemiec i Bałkanów Zachodnich
9 października w Krzyżowej rozpocznie się seminarium „Pojednanie i pamięć”, którego uczestnikami są studenci i wolontariusze z Polski, Niemiec i Bałkanów Zachodnich - Albanii, Bośni i Hercegowiny, Serbii, Czarnogóry, Kosowa i Macedonii. Organizatorami wydarzenia są: Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski i Niemiec oraz Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.
Celem seminarium jest refleksja nad procesem pojednania polsko-niemieckiego, które może stanowić inspirację dla innnych narodów, próbujących odnaleźć porozumienie mimo trudnej przeszłości. Uczestnicy będą mieli okazję poznać historię relacji polsko-niemieckich, ale przede wszystkim skupią się na samym procesie pojednania – co do niego doprowadziło, kto je zainicjował i jak udało się doprowadzić te trudne relacje do etapu, gdy oba narody cieszą się wzajemnym szacunkiem i zaufaniem. To doświadczenie może stanowić inspirację i wskazówkę dla państw, w których konflikty są nadal żywe.
Program spotkania zakłada warsztaty, wykłady, ale również oprowadzania po miejscach związanych z polsko-niemiecką historią Dolnego Śląska. Oprócz Krzyżowaj będą to również: Muzeum Gross Rosen, Muzeum Śląskie w Goerlitz czy Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.
Źródło: Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego