Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
Za nami szereg szkoleń, doradztw grupowych i spotkań tematycznych dotyczących realizacji projektu „Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej”, realizowanych przez Wielkopolską Radę Koordynacyjną Związek Organizacji Pozarządowych, dla istniejących organizacji pozarządowych jak i osób, które planowały założyć fundację, stowarzyszenie czy spółkę non-profit.
Od końca czerwca do połowy lipca w siedzibie Federacji WRK ZOP w Centrum Bukowska w Poznaniu goszczono uczestników z następujących powiatów: obornickiego, śremskiego, średzkiego, poznańskiego, szamotulskiego i miasta Poznania.
Reklama
20 czerwca oraz 4 lipca uczestnicy doradztwa poznali tajniki pisania statutów. Na spotkaniu wyjaśniano takie kwestie jak: sposoby nabywania i utraty członkostwa w organizacjach, prawa i obowiązki członków organizacji, sposoby reprezentowania stowarzyszenia czy fundacji, tryb dokonywania władz, zasady dokonywania zmian statutu oraz sposoby uzyskiwania środków finansowych. Uczestnicy zyskali istotną wiedzę dotyczącą podstaw formalno-prawnych w istnieniu organizacji pozarządowych.
W związku z dużym zainteresowaniem zgłaszających się osób i przedstawicieli organizacji, kolejny blok tematyczny „Działalność odpłatna i gospodarcza w organizacji pozarządowej” został zrealizowany w dwóch terminach: 30 czerwca oraz 11 lipca. Prowadzący tłumaczyli, czym jest oraz co trzeba zrobić, aby rozpocząć działalność odpłatną/gospodarczą, czym jest status OPP, jak wyglądają formalności prowadzenia działalności odpłatnej/gospodarczej, jakie są korzyści z prowadzenia takiej działalności, a nawet kiedy działalność odpłatna staje się działalnością gospodarczą.
22 czerwca zrealizowano doradztwo pt. „Skuteczny menager NGO” przeznaczone dla prezesów, dyrektorów czy koordynatorów wolontariatów. Celem spotkania było przekazanie praktycznej wiedzy dotyczącej kierowania zespołem w organizacji pozarządowej osobom, które pełnią lub podejmą rolę managera w fundacjach i stowarzyszeniach. W programie uwzględniono takie elementy jak: planowanie, pozyskiwanie pracowników, motywacja i podnoszenie kwalifikacji, tworzenie i budowanie trwałego zespołu.
Ostatnie szkolenie, które odbyło się 12 lipca, dotyczyło pisania wniosków i zarządzania projektem. Uczestnicy dowiedzieli się jak skutecznie pisać projekt, w jaki sposób zdefiniować cel i zakres projektu, jak wygląda sprawozdawczość i dotrzymywanie terminów realizacji projektów, w jaki sposób monitorować działania czy komunikować się w zespole.
Szkolenia, doradztwa czy spotkania tematyczne przyczyniły się do zwiększenia umiejętności potencjalnych pracowników w przyszłych organizacjach, jak również do usystematyzowania wiedzy osób działających w obszarze III sektora w Poznaniu i części Wielkopolski. Uczestnicy mieli okazję nawiązać nowe znajomości oraz wymienić się doświadczeniami z doradcami, trenerem szkolenia czy pozostałymi odbiorcami.
Po intensywnym początku lata pracownicy biura Federacji WRK ZOP udadzą się na zasłużony urlop i wrócą do działania z początkiem sierpnia. Kolejne szkolenia i spotkania grupowe już wkrótce. Zapraszamy do śledzenia strony internetowej www.wrk.org.pl, gdzie znajdują się aktualne wiadomości i harmonogramy.
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.