Podsumowanie spotkania z Wojewódzkimi Radami Działalności Pożytku Publicznego
Obszary priorytetowe dla finansowania ze środków EFS, założenia dotyczące wnoszenia wkładu własnego w projektach EFS oraz wstępne zasady wyboru przedstawicieli organizacji pozarządowych do komitetów monitorujących programy operacyjne to tematy spotkania z Wojewódzkimi Radami Działalności Pożytku Publicznego, które odbyło się 29 lipca w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.
Otwierając spotkanie zorganizowane we współpracy z Radą Działalności Pożytku Publicznego oraz Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Paweł Orłowski podkreślił, że stanowi ono element realizacji zasady partnerstwa i jest odpowiedzią na zapotrzebowanie zasygnalizowane przez stronę pozarządową.
Pierwszy punkt programu spotkania obejmował prezentację obszarów priorytetowych, które będą objęte wsparciem EFS – zarówno w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój, jak i w Regionalnych Programach Operacyjnych. Najwięcej pytań strony pozarządowej zadanych w związku z przedstawionym materiałem dotyczyło 9. celu tematycznego Wspieranie włączenia społecznego i walka z ubóstwem.
Kolejną omawianą kwestią były wstępne założenia w zakresie wnoszenia wkładu własnego w projektach współfinansowanych ze środków EFS w latach 2014-2020. Jest to temat budzący znaczące zainteresowanie potencjalnych wnioskodawców będących organizacjami III sektora, co potwierdzone zostało ożywioną dyskusją wywołaną prezentacją wygłoszoną przez przedstawiciela Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Ministerstwo wyjaśniło m.in., że wkład własny może przybierać postać nie tylko finansową, ale można będzie wnosić go również w postaci niepieniężnej (np. w formie dóbr, usług, czy świadczeń wykonywanych przez wolontariuszy).
W ostatniej części spotkania przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Rady Działalności Pożytku Publicznego przedstawili projekt założeń ordynacji wyborczej reprezentantów organizacji pozarządowych do komitetów monitorujących krajowe i regionalne programy operacyjne na lata 2014-2020.
Projekt powstał w wyniku prac Zespołu ds. Dialogu i Współpracy Rady Działalności Pożytku Publicznego przy aktywnym współudziale Grupy 12 postulatów Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych oraz przedstawicieli Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, a także Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju i zostanie on wkrótce skierowany do konsultacji społecznych.