Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
19 grudnia 2014 roku w auli wykładowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Rybniku odbyło się seminarium połączone z debatą. Tematem przewodnim były kompetencje cyfrowe młodych rybniczan.
Spotkanie otworzył Prezydent Miasta Rybnika – Piotr Kuczera, który podkreślił ważność podejmowania dyskusji na temat kompetencji cyfrowych i wymiany doświadczeń w tym zakresie z wszystkimi sektorami. Przy okazji złożył wszystkim zebranym życzenia świąteczne.
Reklama
Anna Starostka (Fundacja Imago) przedstawiła głównie założenia projektu „Nowa perspektywa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w wieku 15-27 lat z Miasta Rybnik”, dotychczasowe działania (m.in. szkolenia oraz wizyty studyjne) i cele do osiągnięcia w roku następnym.
„Istotnym z punktu widzenia realizacji projektu była możliwość przedstawienia prac uczestników powstałych w realizowanych do tej pory grupach szkoleniowych - docelowo mają one być prezentowane w przestrzeni publicznej miasta. Ważnym było zwrócenie uwagi sektora biznesowego na realne i wymierne działania Beneficjentów. Cieszę się, że udało się zgromadzić przedstawicieli wszystkich sektorów – wydarzenie to zainicjowało dyskusję istotnych podmiotów w zakresie cyfrowych kompetencji poprzez zaangażowanie lokalnych aktorów. Wierzę, że dopiero kompleksowe działania pomogą wytworzyć skuteczne narzędzia walki z cyfrowym wykluczeniem każdego członka społeczeństwa”.
Mirosław Górka (OPS Rybnik) na początku swojego wystąpienia poinformował zebranych gości, iż dzień wcześniej Komisja Europejska zaakceptowała Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, a to oznacza, że 3,5 mld Euro (11% alokacji) trafi do naszego województwa, z czego 96 000 000 Euro na program „Cyfrowe Śląskie”. W dalszej części swojego wystąpienia Mirosław Górka omówił pokrótce podstawy teoretyczne dot. społeczeństwa informacyjnego, aby następnie bardzo szczegółowo zaprezentować dane statystyczne dotyczące branży IT oraz ICT. Podkreślił znaczenie tego rynku dla rozwoju gospodarki, wzrostu PKB oraz nowopowstających miejsc pracy.
„Województwo śląskie otrzyma w nowej perspektywie unijnej potężny zastrzyk finansowy (najwięcej ze wszystkich województw) i należy to wykorzystać ze szczególnością starannością, biorąc pod uwagę obecne trendy na rynku pracy i nieustanny rozwój nowoczesnych technologii. Już od 2015 roku 90% nowopowstających miejsc pracy będzie wymagało przynajmniej podstawowych umiejętności cyfrowych. Gdy do tego dodamy jeszcze fakt, śląskie jest zdecydowanym liderem w zakresie e-administracji – 78% urzędów świadczących usługi publiczne (średnia w Polsce – 47%)” (wg raportu MAiC), a wielu młodych ludzi pracuje w tej branży poza granicami kraju (vide Ostrava), to wyłania się jasny cel i priorytetowe działania. Ważne jest, aby w ten proces włączały się 3 sektory”
Śląskie Centrum Społeczeństwa Informacyjnego reprezentował Krzysztof Drobnicki, który opowiedział o działalności tej jednostki budżetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. W jego wystąpieniu nie zabrakło również informacji o nowoczesnych technologiach w edukacji na przykładzie projektu „WEBski Nauczyciel”, który skierowany jest do nauczycieli wszystkich typów szkół z terenu województwa śląskiego (ze szczególnym uwzględnieniem nauczycieli mieszkających/uczących na obszarach wiejskich), chcących rozwinąć swoje kompetencje w zakresie wykorzystania w pracy dydaktycznej nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych.
Nauczyciele Zespołu Szkół Budowanych - Bogdan Zaparty i Mariusz Walendzewicz przy wsparciu dwóch uczniów kierunku informatycznego, pokazali robota i latającego drona z systemem rejestrującym obraz i dźwięk, który latał nad głowami słuchaczy. Bez wątpienia było to pierwsze tego typu wydarzenia na rybnickim kampusie. Następnie nauczyciele ZSB opowiedzieli o doświadczeniach szkoły w kwestii cyfryzacji, a także akcentowali zjawisko cyfrowych tubylców oraz cyfrowych imigrantów.
Komentarz: Mirosław Górka (OPS Rybnik): Pokolenie cyfrowych tubylców to roczniki 80’ plus, urodzone w erze cyfrowej, które posiadają zaawansowaną znajomość oraz biegłość w obsłudze nowoczesnych urządzeniem cyfrowych. Ci młodzi ludzie to generacja dorastająca w otoczeniu nowych technologii: komputerów, telefonów komórkowych, smartfonów, tabletów, iPodów, aparatów cyfrowych i wszystkich innych technologicznych wytworów XX i XXI wieku. Obecnie obserwuje się kolejne pokolenie – tym razem określone literą Z. To osoby, które dorastają w świecie nowoczesnych technologii, już nie na styku dwóch światów – rzeczywistego i wirtualnego, ale głównie tego drugiego. Niejednokrotnie liczy się dla nich właśnie to, co jest online. Mają wielu znajomych (głównie na portalach społecznościowych) i dzielą się swoją pasją w sieci (blogi, czaty, itp.). Świetnie orientują się w nowinkach, bez trudu obsługują najnowsze gadżety.
Sferę biznesu reprezentowała lokalna firma o światowym zasięgu, SARE SA. Tematem prezentacji był e-mail marketing, jako najbardziej skuteczna forma komunikacji w sieci. Eksperci w osobach Jacka Dziury i Krzysztofa Jaworskiego, przybliżyli zgromadzonym zagadnienia związanie z „czystym e-mail marketingiem” i możliwościami młodych ludzi, w perspektywie ciągłego rozwoju e-biznesu oraz Internetu na świecie. Poruszono tematy zarówno czysto techniczne jak SPAM, czy maile phishingowe, jak i realne szanse absolwentów na odnalezienie się w rzeczywistości cyfrowej. W trakcie debaty dyskutanci zgodzili się, że potrzebna jest współpraca wszystkich 3 sfer w stworzeniu skutecznego środowiska dla rozwoju świadomości internetowej.
dr Izabela Mrochen (UŚ) – kierownik podyplomowych studiów kwalifikacyjnych: Włączenie cyfrowe i społeczne: strony internetowe, audiodeskrypcja, multimedia wygłosiła referat pt. „Dostęp do wiedzy – włączenie cyfrowe na wyższych uczelniach”
„Zgodnie z Europejską Strategią dostępności na lata 2010 – 2020 oraz planem działań Rady Europy 2006-2015, osoby niepełnosprawne mają prawo do pełnego uczestnictwa w społeczeństwie. Nowoczesne technologie zwiększają możliwości podnoszenia kwalifikacji osobom niepełnosprawnym umożliwiając szybszy i łatwiejszy dostęp do nauki, kultury i sztuki.
W związku z potrzebą włączenia cyfrowego wszystkich środowisk, zarówno edukacyjnych jak i biznesowych, zostało zorganizowane seminarium w celu wypracowania wspólnych działań aby „nadzieje, wyzwania i perspektywy” umożliwiły grupom zagrożonym wykluczeniem społecznym i cyfrowym, w pełni uczestniczyć w życiu społecznym. Dlatego w odpowiedzi na nowe kierunki działań, w roku akademickim 2014/2015 na Uniwersytecie Śląskim zostały uruchomione studia podyplomowe „Włączenie cyfrowe i społeczne: strony internetowe, audiodeskrypcja, multimedia”. Program studiów umożliwia zdobycie nowych kwalifikacji w zakresie zastosowania nowoczesnych technologii, między innymi przygotowanie stron WWW zgodnie z zasadami WCAG 2.0 oraz przygotowywania audio deskrypcji”.
Na zakończenie odbyła się debata, w której prowadzący (Mirosław Górka – OPS Rybnik) zadał kilka pytań prelegentom. Pojawiły się kwestie dotyczące nowej perspektywy unijnej, edukacji, włączenia społecznego i cyfrowego, współpracy 3 sektorów, rynku pracy czy w końcu cyfrowej imigracji (wspomniana już wcześniej Ostrava). Zastanawiano się również nad rozwojem Rybnika przy mocnym zaangażowaniu branży IC oraz ICT.
Mirosław Górka (OPS Rybnik): Wszyscy prelegenci zgodnie stwierdzili, iż należy wykorzystać jak najlepiej środki unijne w latach 2014-2020 na rozwój nowoczesnych technologii w Rybniku. Ażeby jednak było to możliwe, należy działać wspólne, w obrębie 3 sektorów.
Projekt " Nowa perspektywa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w wieku 15-27 lat z Miasta Rybnik" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Autor: Mirosław Górka – kierownik projektu ze strony OPS Rybnik (koordynatorops@trafrybnik.pl, tel. 32 422-11-11 wewn. 351)
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.