Zakończyliśmy realizację projektu „Redukujemy stres wśród osób chorych, dzieci z domów dziecka oraz osób starszych w Łodzi. (Relaks jest ważny i dostępny dla każdego.)”.
Pomoc dla stu osób z województwa łódzkiego.
Sto osób z województwa łódzkiego skorzystało z bezpłatnej pomocy warsztatowej z radzenia sobie ze stresem oraz masaży relaksacyjnych w ramach projektu „Redukujemy stres wśród osób chorych, dzieci z domów dziecka oraz osób starszych w Łodzi. (Relaks jest ważny i dostępny dla każdego.)” sfinansowanego z NIW w ramach środków FIO 2014 – 2020.
Realizacja projektu od początku była pod znakiem zapytania ze względu na epidemię. Próbowaliśmy dotrzeć do szpitali, domów dziennego pobytu dla osób starszych, do domów dziecka, ale ze względu na Covid – 19 spotykaliśmy się z odmową. W międzyczasie udało nam się uzyskać zgodę od instytucji finansującej na rozszerzenie grup docelowych. Od tego momentu kierowaliśmy naszą ofertę do osób w dowolnym wieku, z dowolnych, dostępnych dla nas i otwartych środowisk, które nie czuły wysokiego ryzyka związanego z COVID – 19. Projekt nabrał tempa, zaczęły zgłaszać się do nas osoby indywidualne, nawiązaliśmy współpracę z Fundacją Eko – Brzozówka, ze Stowarzyszeniem Sztuka Dobrego Życia, gdzie realizowaliśmy nasze działania. 3 czerwca mieliśmy przyjemność porozmawiać na łamach programu Telewizji Toya Lajf o realizowanym projekcie. W przerwach pomiędzy kolejnymi warsztatami z redukcji stresu i masażami rozwieszaliśmy plakaty i roznosiliśmy ulotki, zachęcając kolejne osoby do udziału. Pojawiła się także reklama w mediach społecznościowych. Realizując projekt wśród osób w dowolnym wieku z województwa łódzkiego, cały czas mieliśmy na względzie początkowe założenia projektu i równolegle kierowaliśmy naszą uwagę na domy dziecka, szpitale i domy spokojnej starości w województwie łódzkim. Z kilkoma takimi placówkami korespondowaliśmy, przypominaliśmy się, udało się umówić na kilka spotkań. Niestety nasze przewidywania spełniły się - osoby starsze i chore, ze względu na to, że są w grupie wysokiego ryzyka nie zgodziły się na bezpośredni kontakt jeśli chodzi o masaż i udział w warsztatach. Opiekunowie z domów dziecka także potraktowali to zagrożenie jako zbyt wysokie i nie zgodzili się na udział w naszym projekcie. Po długich rozmowach jedna placówka wyraziła zgodę na udział swoich podopiecznych. W końcu udało się zrealizować projekt w Domu Dziecka nr 9 i w Domu Dziennego Pobytu. Byliśmy bardzo wzruszeni przygotowaną niespodzianką przez młodszych podopiecznych w postaci rysunku z podziękowaniami. Uśmiech na naszych twarzach wywoływały też ciepłe słowa od starszych podopiecznych. Uczestnicy byli żywo zainteresowani kontynuacją podobnych projektów. Pozostali beneficjanci do których dotarliśmy dzięki reklamie i innym organizacjom też byli bardzo zadowoleni z udziału w projekcie. Największym powodzeniem cieszyły się masaże relaksacyjne. Uczestnicy wychodzili po nich w błogim nastroju. Poprosiliśmy kilku z nich, by wyrazili swoje opinie zarówno po masażu jak i warsztacie. Słowa uczestników najlepiej odzwierciedlają co się działo:
· Masaż którego doświadczyłam i mam nadzieję jeszcze wielokrotnie doświadczyć to fantastyczne , bardzo relaksujące przeżycie. Wspaniałe odpręża i regeneruje całe ciało. Polecam (Ewa)
· Było mi przyjemnie, czułam się zrelaksowana, a zarazem jakbym miała więcej energii do życia… Po prostu było cudownie (Ilia)
· Całkowite bezpieczeństwo, zaufanie. Czułam się uszanowana. Miałam wrażenie, że prowadzący, będąc przy mnie w tak intymnej sytuacji, odnoszą się do mojego ciała i emocji z najwyższą empatią. Czułam, że proces zajmowania się mną jest też dla masujących, elementem ich osobistej praktyki własnego rozwoju, podążania za powołaniem, życiem zgodnie z własnymi wartościami. To wspaniale uczucie – troszczą się o mnie, bo to jest ich zdaniem ważne, aby przekroczyć swoje napięcia, stresy, lęki i przejść na poziom wyższego dobrostan. To, co najbardziej uderza w tym przeżyciu to szacunek i radość dawania. Oj było pięknie, duchowo, komfortowo. Ja nie jestem osobą, która łatwo przyjmuje masaż, branie od innych. Bardzo mi pomogło wrażenie, że masujący pragnęli stworzyć taką enklawę troski i miłości. Jestem wdzięczna. (Katarzyna)
· Masaż cudowny! Wykonujący go Agnieszka i Sebastian, bardzo dokładni, skoncentrowani, uważni. Profesjonaliści o dużym sercu dla ludzi. Prawdziwy relaks dla osoby masowanej! (Joanna)
· Masaż bardzo mi pomógł. Po zabiegu czułam się zrelaksowana i odprężona. (Bożenna)
· Była to dla mnie chwila odprężenia i ucieczki od rzeczywistości.
· Byłam szczęśliwa, iż przypadek zawiódł mnie na te warsztaty. Lubię tak mądrze spędzać czas . Wiele się nauczyłam i wykorzystuje tę wiedzę. Zostałam w piękny, kompetentny, uważny i czuły sposób zainspirowana do troski o siebie . To wspaniale odkryć, że bardzo proste ćwiczenia i nawyki mają tak wielki wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Uważam, że prowadzący stworzyli opiekuńczy tandem, zawierający męską i żeńską energię. Ich projekt jest bez wątpienia wyrazem ich pasji, powołania, misji troszczenia się o innych. Są sami w sobie zmianą, jakiej pragną w świecie. Byli doskonale przygotowani. Niezwykle wzruszyła mnie maskotka, choć nie jestem dzieckiem. W czasach pandemii było cudownie poczuć się zaopiekowanym i obdarzonym piękną przytulanką symbolizującą wzrost kontroli nad stresem i gadzimi reakcjami. Folder zawierający opis ćwiczeń – piękny i pozytywnie nastrajający do pracy nad sobą pozwoli mi w każdej chwili przypomnieć sobie kluczowe informacje. Z całego serca jestem wdzięczna za warsztaty. (Katarzyna)
· Ciekawie poprowadzone spotkanie. Zwrócono uwagę na problemy radzenia sobie ze stresem. Mile i pożyteczne spędzenie czasu. (Bożenna)
· Warsztat prowadzony w bardzo miłej atmosferze. Prowadzący z fachową wiedzą, odpowiadali na każde pytania. Przedstawiono dużo ciekawych narzędzi radzenia sobie ze stresem. Wszystkie narzędzia zostały dokładnie omówione i przećwiczone. (Joanna)
· Podobał mi się warsztat, była przyjemna atmosfera. Czułam dużo życzliwości ze strony prowadzących. Jestem pod wrażeniem ile poznałam technik, które mogą obniżyć poziom stresu i cieszę się, że dostałam folder ze spisem tych wszystkich technik. Dzięki temu pomoc zawsze jest pod ręką. (Ilia)
Zwieńczeniem działań był koncert muzyki relaksacyjnej, w którego przygotowania włączyło się dziesięciu beneficjentów projektu, którzy zostali wolontariuszami. Muzyka miała charakter terapeutyczny, relaksacyjny, kojący i wzmacniający poczucie wewnętrznego spokoju. Zagrał dla nas Rolando Alfaro - muzyk, wokalista z Peru, współtwórca zespołu Kurakas. Ze względu na zaostrzony charakter obostrzeń w województwie łódzkim koncert odbył się on-line. Wszyscy beneficjenci projektu mogli zobaczyć transmisję na żywo. Wolontariusze bardzo pomogli nam w organizacji i działaniach marketingowych nie tylko związanych z koncertem, ale także z coroczną „Akcją Patrzenia w Oczy”, która co prawda odbędzie się dopiero w grudniu, ale już teraz zapraszamy na nią serdecznie. Udział bezpłatny. Wydarzenie on-line. Więcej informacji znajdziecie na stronie naszej Fundacji Jedność: www.fundacjajednosc.com.pl
Źródło: Fundacja Jedność