Podsumowanie konferencji „Dostępność informacji w sieci – Accessibility Camp 2015”
21 maja 2015 r. w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej odbyła się konferencja pt. „Dostępność informacji w sieci – Accessibility Camp 2015”, organizowana przez Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni.
Całą transmisję on-line konferencji można obejrzeć na stronie FDC:
Wydarzenie to zostało objęte honorowym patronatem Ministra Administracji i Cyfryzacji, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz firmy Microsoft.
Celem konferencji było zwrócenie uwagi na problem braku dostępności informacji elektronicznej oraz włączenia cyfrowego grup marginalizowanych, a szczególnie osób z niepełnosprawnościami.
W programie konferencji znalazły się m.in. wystąpienia na temat ram prawnych dostępności serwisów internetowych i dokumentów elektronicznych, a także prezentacje przedstawiające rozwiązania techniczne zwiększające dostępność treści i multimediów. Podczas warsztatów towarzyszących konferencji, uczestnicy mogli znaleźć interesujący dla siebie temat, bez względu na poziom zaawansowania wiedzy w tematyce dostępności treści internetowych. Największą popularnością cieszyły się warsztaty Jacka Zadrożnego z Fundacji Vis Major pt. Testowanie dostępności serwisu internetowego na własną rękę oraz warsztaty Mikołaja Rotnickiego (Wielkopolskie Stowarzyszenie Niewidomych) oraz Patryka Misia (Stowarzyszenie Twoje Nowe Możliwości) pt. Nowoczesne technologie mobilne w służbie osobom z dysfunkcją wzroku.
Konferencja była również okazją do wręczenia nagród laureatom 4 edycji konkursu „Otwarta Cyberprzestrzeń 2015” za najciekawsze działania na rzecz włączenia cyfrowego grup marginalizowanych, a szczególnie osób z niepełnosprawnością oraz przeciwdziałających wykluczeniu tych osób.
Nagrodzeni zostali laureaci:
- w kategorii „Szczególny wkład w dostępność Internetu” nagrodę otrzymał Uniwersytet Śląski za kierunek studiów podyplomowych „Włączenie cyfrowe i społeczne: strony internetowe, audiodeskrypcja, multimedia”.
Nagrodę odebrała dr Izabela Mrochen z Uniwersytetu Śląskiego z rąk ministra Juranda Dropa, podsekretarza stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji oraz Wojciecha Kuleszy, Prezesa Fundacji Widzialni
- w kategorii „Szczególny wkład w dostępność mediów i multimediów” nagrodę otrzymała firma Unikkon Integral za działania na rzecz wdrożenia symultanicznego przekazu tekstowego w transmisji wideo na żywo i stworzenie kompatybilnego z programem rozpoznawania mowy i streamingiem środowiska informatycznego umożliwiającego emisję napisów w internecie podczas wydarzeń na żywo.
Nagrodę odebrał Prezes Zarządu Unikkon Integral Piotr Radliński z rąk prof. Stefana Pastuszki, członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Mariusza Trzeciakiewicza z Fundacji Na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji Katarynka
- w kategorii „Szczególny wkład w dostępność sprzętu i oprogramowania” nagrodę otrzymała Fundacja „KLUCZ” na rzecz edukacji i upowszechniania czytelnictwa osób niewidomych i słabowidzących, która udostępniła i przygotowała jedyne darmowe oprogramowanie z interface w języku polskim do odczytu cyfrowych książek mówionych dedykowanych dla niewidomych w światowym standardzie DAISY.
Nagrodę odebrał Prezes Fundacji Klucz Janusz Durbacz z rąk Aliny Wojtowicz - Pomiernej, Dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Mateusza Ciborowskiego z Akces lab.
- w kategorii „Szczególny wkład w dostępność usług elektronicznych” nagrodę otrzymał Migam.org. Po raz pierwszy osoby Głuche mogą po prostu „zadzwonić” w dowolne miejsce poprzez Tłumacza On-line języka migowego „Migam”. W 2014r takich połączeń Migam obsłużyło ponad 10.000 od Głuchych z Polski i całego świata
Nagrodę odebrał Marcin Łuczywek z firmy Migam z rąk Aliny Wojtowicz - Pomiernej, Dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Moniki Szczygielskiej z Fundacji Widzialni
- Nagrodę specjalną za całokształt działań na rzecz dostępności i przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu otrzymał dr Stanisław Jakubowski, nazywany ojcem polskiej tyfloinformatyki – informatyki w służbie niewidomym.
Nagrodę odebrał dr Stanisław Jakubowski z rąk ministra Juranda Dropa, podsekretarza stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji oraz Krzysztofa Pedy, Prezesa Stowarzyszenia Twoje Nowe Możliwości.
Wszystkim laureatom oraz gościom serdecznie dziękujemy za udział w tym wydarzeniu!
Na konferencji zapewniliśmy obecność tłumacza języka migowego, pętlę indukcyjną, symultaniczny przekaz tekstowy oraz transmisję on-line z tłumaczeniem migowym i napisami.