Podsumowanie kadencji Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin
Wiosną 2014 roku na II Kongresie Organizacji Pozarządowych w Lublinie zostałem wybrany przez organizacje pozarządowe członkiem Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin - pisze Krzysztof Jakubowski. RDPP jest organem doradczym Prezydenta Miasta w zakresie działalności pożytku publicznego. Poniżej przedstawiam sprawozdanie z mojej aktywności w Radzie za całą kadencję:
Prezydent Miasta nie przyjął żadnej z powyższych opinii.
Rada zaopiniowała Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2015 rok. Przyjęto trzy spośród jedenastu zgłoszonych przeze mnie uwag:
- Ograniczenie przeznaczenia środków z budżetu Programu na modernizację obiektów sportowych do wysokości 20 %.
- Wsparcie organizacji prowadzących działalność profilaktyczną poprzez dofinansowanie remontów i adaptacji placówek, doposażenie oraz dofinansowanie czynszu organizacjom, prowadzącym działania, służące rozwiązywaniu problemów alkoholowych.
- Zawarcie w treści dokumentu informacji na temat prowadzonej strony internetowej Programu. Jednocześnie zalecenie doskonalenia tego narzędzia komunikacji, które będzie na bieżąco informować o prowadzonych w ramach Gminnego Programu działaniach. Na stronie powinny się znaleźć informacje np. jak rozpoznać uzależnienie, jak zadbać o siebie, żyjąc z uzależnionym partnerem, co zrobić gdy uzależniony nie chce się leczyć, gdzie szukać pomocy, informacji na temat spotkań grup terapeutycznych, wsparcia, anonimowych alkoholików itp. Strona powinna się skupiać, w szczególności na uzależnieniach od alkoholu i narkotyków, przemocy domowej, ale także zawierać informacje nt. innych uzależnień.
W tym przypadku Prezydent Miasta również nie przyjął żadnej z powyższych opinii.
- Umożliwienie przesyłania drogą mailową uwag do ofert składanych w trybie pozakonkursowym. Prezydent miasta zrealizował ten postulat.
- Umożliwienie elektronicznego składania ofert w otwartych konkursach. Piotr Choroś poinformował, że miasta, które wprowadziły systemy elektronicznego składania ofert zazwyczaj się z niego wycofywały, gdyż jest to drogie w utrzymaniu oraz skomplikowane dla wielu oferentów. Jest wiele osób które nadal składają oferty w formie pisemnej, a taki system wymagałby użycia specjalnego generatora. Mimo tego, urząd miasta uruchomił elektroniczny generator ofert w 2015 roku
- Ujednolicenie i uszczegółowienie kryteriów oceny wniosków oraz zasad panujących przy konkursach. Rada wyraziła stanowisko, iż jest to realizowane w praktyce funkcjonowania procedur dotacyjnych Urzędu Miasta Lublin, jednakże poza obecnymi regulacjami programu unifikacja może być niezwykle trudna z uwagi na specyfikę poszczególnych zadań. Rada odstąpiła od głosowania nad tą rekomendacją.
- Promowanie wśród organizacji pozarządowych wnioskujących o patronat Prezydenta i w otwartych konkursach ofert posiadania aktualnych sprawozdań, BIPu i udostępniania na wolnej licencji materiałów wytworzonych ze środków publicznych. Zwrócono uwagę, że nie można tego narzucić, bo wzór oferty jest określony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Jednak urząd miasta zachęca organizacje do prowadzenia BIP-ów. Miesiąc później Piotr Choroś poprosił mnie o przeprowadzenie szkolenia nt. zakładania BIPu dla organizacji pozarządowych. Na spotkaniu w Ratuszu było ok. 20 osób.
- Włączenie RDPP w kontrolę i ewaluację zadań realizowanych ze środków budżetu miasta. Piotr Choroś zauważył, iż Rada Pożytku jest ciałem opiniodawczo-doradczym. Opiniuje sprawozdania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie może brać udziału w procedurze kontroli realizacji zadań zleconych organizacjom pozarządowym.
- Zgłosiłem też problem polegający na tym, że publiczne instytucje powołują stowarzyszenie, które konkurując z organizacjami pozarządowymi w konkursach, pozyskuje środki na działalność placówki. Nie wiem na ile ten problem dotyczy Lublina i czy da się go rozwiązać albo choć zasugerować rozwiązanie Prezydentowi. Anna Pajdosz (zastępca dyrektora Wydziału Kultury) wyjaśniła Radzie, iż w chwili obecnej problem ten występuje jedynie marginalnie, zaś komisja konkursowa analizuje pod kątem merytorycznym przedkładane oferty.
Na koniec posiedzenia zgłosiłem wniosek, aby Przewodniczący zweryfikował obecność członków Rady i przypomniał tym, którzy nie uczestniczyli jeszcze w jej pracach, że mogą zrezygnować z tej funkcji.
W sierpniu 2015 zawnioskowałem do Przewodniczącego RDPP o opublikowanie wszystkich protokołów z posiedzeń RDPP w BIPie (do tej pory publikowano tylko te, które zostały przyjęte na posiedzeniu Rady, a od stycznia do lipca 2015 odbyły się trzy posiedzenia, na których brakło kworum).
Przedstawiłem cztery propozycje zmian w Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych:
- Ograniczenie zarobków członków komisji rozwiązywania problemów alkoholowych do 90 zł za posiedzenie (do tej pory 180 zł) oraz miesięcznego limitu na 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Rada przyjęła ten wniosek. Prezydent nie uwzględnił tego wniosku w projekcie uchwały przekazanej Radzie Miasta.
- Zamianę zapisów dot. wizytacji punktów sprzedaży alkoholu przez komisję rozwiązywania problemów alkoholowych na kontrole tych punktów. Rada przyjęła ten wniosek jednogłośnie. Prezydent uwzględnił ten wniosek.
- Zaprzestanie finansowania obiektów sportowych ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wniosek wycofałem w trakcie dyskusji.
- Wprowadzenie przez Prezydenta trybu powoływania oraz kadencyjności członków komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Wniosek odrzucony przez Radę.
Następnie odbyła się dyskusja nt. budżetu partycypacyjnego (jej przebieg znajduje się w protokole z posiedzenia).
Na tym posiedzeniu zgłosiłem postulat, aby opinie Rady zostały przekazywane nie tylko Prezydentowi, ale również radnym Rady Miasta. Członkowie Rady jednogłośnie poparli mój wniosek.
Podsumowując, dziękuję za zaufanie, jakim zostałem obdarzony przez organizacje pozarządowe z Lublina. Mam nadzieję, że jesteście Państwo zadowoleni z tego, jak wypełniłem swój mandat.
Krzysztof Jakubowski
Źródło: Krzysztof Jakubowski