Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem ubiegłorocznej działalności przedstawicieli Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych w Grupie roboczej do spraw horyzontalnych, działającej przy Komitecie Monitorującym PO Kapitał Ludzki.
OFOP w Komitecie Monitorującym PO Kapitał Ludzki reprezentują pani Mirosława Hamera i pan Łukasz Domagała, związani z Regionalnym Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych i Siecią SPLOT. W sposób szczególny, oprócz aktywnego udziału w posiedzeniach Komitetu, angażują się w prace Grupy roboczej do spraw horyzontalnych. Poza innymi członkami Grupy z organizacji pozarządowych, w spotkaniach brali udział przedstawiciele Krajowej Instytucji Wspomagającej (KIW) oraz Krajowej Sieci tematycznej (KST) ds. dobrego rządzenia.
Celem działania Grupy jest monitorowanie procesu wdrażania na poziomie regionalnym i centralnym zagadnień horyzontalnych (innowacyjność, współpraca ponadnarodowa, partnerstwo, gender-mainstreaming), realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
Majowe posiedzenie poświęcone było zagadnieniu Rekomendacji do Planów Działania na rok 2011 w zakresie projektów innowacyjnych i ponadnarodowych, aktualizacji tematów projektów innowacyjnych oraz zasadzie partnerstwa. Pierwszy temat został rozszerzony w trakcie dyskusji o sposób monitorowania przez Grupę wdrażania projektów innowacyjnych i ponadnarodowych. Aktualizacja tematów projektów innowacyjnych dotyczyła obszarów zatrudnienia i integracji społecznej oraz dobrego rządzenia. W stosunku do pozostałych obszarów tematycznych członkowie nie zgłosili żadnych uwag.
Na spotkaniu październikowym poruszono kwestie dotyczące zasady partnerstwa, innowacyjności i ponadnarodowości w PO KL oraz zasadzie równości szans mężczyzn i kobiet w projektach KL. Jeśli chodzi o zasadę partnerstwa – zaprezentowane zostały zmiany planowane do wprowadzenia w dokumencie „Zakres realizacji projektów partnerskich określony przez Instytucje Zarządzającą Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki”. Szczególną uwagę zwrócono na omówienie między innymi partnerstwa jednostek podległych i zależnych w sektorze publicznym, partnerstwa w sektorze przedsiębiorstw, czy odróżnienia partnerstwa od podwykonawcy. Kolejnym omawianymi tematami były innowacyjność i ponadnarodowość. W pierwszej części spotkania poświęconej tej tematyce przedstawicielka Ministerstwa Rozwoju Regionalnego zaprezentowała zakres projektów innowacyjnych i współpracy ponadnarodowej proponowanych przez Instytucje Pośredniczące w Planach działania na 2010 r. Kolejna część spotkania została poświęcona prezentacji założeń strategii wdrażania projektu innowacyjnego. Przedstawicielka Krajowej Instytucji Wspomagającej omówiła założenia zaproponowane w dokumencie „Podręcznik dla projektodawców w zakresie projektów innowacyjnych PO KL” oraz przedstawiła wyniki oceny wzoru strategii dokonanej przez przedstawicielkę partnerstwa EQUAL. Ostatnim zagadnieniem poruszanym na Grupie roboczej była zasada równości szans kobiet i mężczyzn. Najważniejszym elementem dyskusji były zaproponowane przez Instytucję Zarządzającą PO KL zmiany w standardzie minimum realizacji zasady równości szans płci.
Źródło: Informacja własna OFOP