Podsumowanie działalności Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej (RODM) w Gdańsku w 2021 roku
Zadaniem RODM-u jest edukacja na temat polskiej obecności w świecie polityki zagranicznej, szeroko rozumianej dyplomacji oraz życia Polaków poza naszym krajem. Działania te realizowane są w postaci lekcji i warsztatów w szkołach oraz debat, seminariów i wywiadów online skierowanych przede wszystkim do społeczności na Pomorzu. Zapraszamy do zapoznania się, z jakimi inicjatywami RODM Gdańsku dotarł do odbiorców.
Kilka słów o RODMie
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej jest projektem MZS-u i został założony w Gdańsku w 2016 r. Jest prowadzony przez Stowarzyszenie Morena przy ul. Jaśkowa Dolina 7. To jeden z 16 regionalnych ośrodków w całej Polsce. Rolą RODM-u jest przybliżanie polskiej polityki zagranicznej lokalnej społeczności. W związku z tym, iż Stowarzyszenie Morena działa głównie w środowiskach szkolnych, RODM Gdańsk oferuje bogaty przekrój różnych aktywności angażujących przede wszystkim do dzieci i młodzież. Jednakże z uwagi na obostrzenia pandemiczne spora część inicjatyw została przekierowana do Internetu, dzięki czemu grono odbiorców poszerzyło się także poza pierwotnie określoną grupę.
Lekcje i warsztaty w szkołach na Pomorzu
Oferta lekcji i warsztatów „Polska-Europa-Świat” to pigułka wiedzy o tym czym jest dyplomacja, o tym jak działa Unia Europejska, jakie jest miejsce Polonii w społecznościach międzynarodowych oraz o Polsce we współczesnych organizacjach międzynarodowych. Edukacja odbywa się w postaci pogadanek, gier dydaktycznych, prezentacjach multimedialnych, które mają zachęcić uczennice i uczniów do rozwijania swojej wiedzy w tym zakresie. W 2021 roku przedstawiciele RODM-u we współpracy z Europe Direct Gdańsk przeprowadzali lekcje i warsztaty dla 1097 uczennic i uczniów m.in. ze szkół w Gdańsku, Rumii, Starej Hucie, Głodnicy, Pruszczu Gdańskim, Biełkówku i Lęborku.
Seminaria i debaty
Z uwagi na pandemię i obostrzenia dotyczące wydarzeń, RODM Gdańsk zdecydował się przekształcić część swoich działań do formy online. W szczególności dotyczyło to organizacji seminariów i debat z udziałem ekspertów, dyplomatów i komentatorów z Polski i z zagranicy.
W 2021 roku odbyło się 9 seminariów, w których eksperci m.in. z Polskiego Instytuty Spraw Międzynarodowych, komentowali bieżące ważne wydarzenia polityczne np. w Waszyngtonie, w Gruzji, w Izraelu czy w Kolumbii. Wystąpienia gości w formule wideo zostały wyświetlone do tej pory ponad 500 razy na kanale RODM na Youtube.
Debaty z kolei dotyczyły takich tematów jak roli grupy Wyszehradzkiej, podsumowania inicjatyw UE po roku pandemii, możliwości pracy dla młodych ludzi czy polskiego dorobku w organizacjach międzynarodowych. Gośćmi byli eksperci m.in. z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, United Nations Association – Poland, z Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich, z Centrum Stosunków Międzynarodowych oraz Katedry Prawa Europejskiego i Komparatystyki Prawniczej UG itp. RODM zorganizował łącznie 7 debat, które zostały wyświetlone ponad 600 razy.
„Ten rok dostarczył na całym świecie ogrom ciekawych wydarzeń. Już w pierwszej połowie stycznia mieliśmy atak na amerykański Kapitol, idąc przez wydarzenia w Birmie czy Gruzji, a kończąc na niezwykle ciekawych wyborach w Niemczech. RODM Gdańsk na bieżąco starał się reagować na wydarzenia i przygotowywać seminaria i komentarze eksperckie w tych tematach, tak aby nasi odbiorcy na bieżąco mieli sprawdzone i przystępne informacje.” – wyjaśnia Maciej Fortuna z RODM Gdańsk.
Wywiady z Polakami za granicą
Cykl „Polacy za granicą” zadebiutował w połowie 2020 i już wtedy okazał się strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o przybliżanie życia naszych rodaczek i rodaków poza granicami kraju. W 2021 cykl doczekał się kontynuacji w postaci kolejnych 21 wideo-wywiadów m.in. z Wenezueli, z Wietnamu, ze Szwecji, z Australii, z RPA, z Hiszpanii, z Chin, z Gruzji i z Meksyku. Do tej pory wywiady obejrzało ok. 4000 ludzi. Materiały te są swobodnymi wypowiedziami Polek i Polaków o ich codzienności, o odnajdywaniu się w obcym kraju, o ich odkryciach i tęsknotach. Dzięki nim odbiorcy mogą dowiedzieć się o wiele więcej o realiach życia, o zderzeniu się ze stereotypami, a także o tym, na co należy zwrócić uwagę jako turysta.
„W dalszym ciągu rozwijamy projekt "Polacy za granicą", który mam nadzieję w 2022 roku jeszcze bardziej zyska na jakości.” – dodaje Dominika Wolf z RODM Gdańsk.
Aktywność młodzieżowa w Gdańsku
„Nie bądź kanapowcem” to cykl 9 filmów o różnych rodzajach zaangażowania młodzieży w projekty społeczne na bazie wolontariatu, zarówno te w lokalnych społecznościach, jak i poza granicami. Wartościowe jest poznanie kilku kierunków zaangażowania się młodzieży, która chce się działać społecznie oraz rozwijać swoje kompetencje. Ciekawe jest, że dwoje bohaterów cyklu: Ana z Portugalii i Arif z Turcji po zakończeniu wolontariatu międzynarodowego, wróciło do Gdańska i znalazło zatrudnienie w międzynarodowych korporacjach.
Konkursy dla szkół
Na przestrzeni 2021 roku, RODM zorganizował 7 konkursów o bardzo różnej tematyce zarówno dla szkół podstawowych, jak i dla starszej młodzieży. Uczestniczki i uczestnicy mogli spróbować swoich sił w zadaniach plastycznych (np. „Pocztówka od dyplomaty”, „Eko-bohaterowie”), fotograficznych („Lato z RODM”), testach wiedzy (np. „Śladem Polaków za granicą”) czy literackich („30 lat od pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych”). Ciekawym konkursem był „Kolaż dla Szymborskiej” z okazji 25-lecia odebrania Nagrody Nobla przez poetkę, który polegał na stworzeniu plastycznej ilustracji w formie wyklejanki jednego z jej wierszy. Konkurs ten został objęty Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka oraz Fundacji Wisławy Szymborskiej.
„Bardzo cieszyliśmy się z zainteresowania, jakie wzbudzały nasze konkursy oraz poziomem nadsyłanych prac. Pomorska młodzież absolutnie nie ułatwiała komisjom konkursowym wyboru zwycięzców.”– podkreśla Maciej Fortuna.
Aktywność w social mediach
„Od początku tego roku byliśmy przygotowani na wzmożone działania w sferze on-line, szybkie reagowanie na zmiany w obostrzeniach i przygotowywanie komentarzy niezwłocznie po wydarzeniach, które w naszej opinii były warte wyjaśnienia.” – wyjaśnia Dominika Wolf – „Dlatego też podwoiliśmy naszą obecność w social mediach, by dać możliwość łatwego dostępu do informacji i edukacji. Wiemy, że dzięki temu wielu nauczycieli i edukatorów, mogło korzystać z wiedzy, którą przekazywaliśmy na bieżąco w bardzo różnej sferze edukacji o UE i o świecie.”
W 2021 roku na różnych kanałach RODM-u w Gdańsku pojawiło się łącznie 540 wpisów, w tym 233 postów na Facebooku, 208 tweetów, 50 video na YouTube oraz 40 publikacji na stronie www. W mediach ukazało się 12 artykułów dotyczących różnych działań RODM-u.
„W ostatnim czasie pojawiło się w naszym zespole wiele nowych i ciekawych pomysłów na zaangażowanie pomorskiej młodzieży w sprawy dyplomacji i polskiej polityki zagranicznej, mamy więc nadzieję, że uda nam się je zrealizować w 2022 roku.” – dodają Maciej Fortuna i Dominika Wolf.
Polska jest częścią Europy i świata, a młodzież jest istotnym elementem budowania przyszłości, w tym także obecności swojej ojczyzny w sferze polityki zagranicznej. Niezwykle ważne jest, aby nauczyciele, edukatorzy i pedagodzy mieli wsparcie w postaci takich materiałów, jakie tworzył RODM w Gdańsku, by móc wzmacniać kompetencje młodych obywateli we wspomnianym zakresie. Taki właśnie cel przyświeca koordynatorom ośrodka.
„Zachęcamy wszystkich do korzystania z powstałych materiałów, by urozmaicić lekcje oraz inspirować młodzież do aktywności obywatelskiej” – apeluje Dominika.
Źródło: Stowarzyszenie Morena