W roku 2020 została przeprowadzona 3. edycja programu edukacyjnego pt. "Śmieci skrzydeł nie mają" w ramach działań Koalicji Recykling Górom, którą wsparły Fundacja PlasticsEurope Polska oraz firmy: ASEKOL PL Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA oraz Enviropol PL Spółka z o.o. Pomysłodawcą i koordynatorem akcji jest ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski.
Podsumowanie akcji "Śmieci skrzydeł nie mają" w 2020 roku
W ramach programu były prowadzone od stycznia do listopada 2020 działania edukacyjne, w ramach których upowszechniane były informacje o konieczności zwiększenia poziomu selektywnej zbiórki odpadów, szczególnie wykonanych z tworzywa oraz elektroodpadów. W działania te były zaangażowane media, samorządy, organizacje społeczne oraz górskie schroniska.
Równocześnie z działaniami informacyjnymi prowadzone były bezpośrednie akcje w górskich schroniskach, gdzie montowane były specjalne edukacyjne tabliczki, namawiające turystów do znoszenia swoich śmieci ze sobą i nie zostawiania ich w schroniskach ani na szlakach. Tabliczki z orłami przednimi zostały zamontowane w Górach Bystrzyckich (w schronisku Jagodna), w Karkonoszach (w schroniskach: Dom Śląski, Odrodzenie, Szrenica i Kamieńczyk), w masywie Śnieżnika i Górach Bialskich (w schronisku pod Śnieżnikiem, przy Jaskini Niedźwiedziej i Bielicach), w Górach Wałbrzyskich (na Chełmcu), w Beskidzie Śląskim (w stacji narciarskiej Soszów, w schroniskach: Soszów oraz na Stożku) oraz w Górach Sowich (w schronisku Zygmuntówka); w sumie, w kolejnych 13 miejscach.
Dodatkowo w ramach akcji "Śmieci skrzydeł nie mają" sprzątane były szlaki górskie oraz prowadzona była edukacja ekologiczna w podgórskich miejscowościach. W Janowicach Wielkich i Kędzierzynie Koźlu zorganizowano akcje zbiórki elektrośmieci. W akcje zaangażowało się kilkanaście placówek oświatowych, mieszkańcy, organizacje społeczne oraz samorządowe (Związek Gmin „Czysty Region”) . Zebrano ponad 17 ton elektroodpadów, które odebrała firma Enviropol PL. W nagrodę za tak dobre wyniki uczestnicy mieli wziąć udział w planowanych wycieczkach w góry. Jedna wycieczka została zorganizowana dla grupy przeszło 30 dzieci w Góry Wałbrzyskie na górę Chełmiec. Druga wycieczka dla młodzieży z Kędzierzyna Koźla z uwagi na restrykcje sanitarne została przełożona na wiosnę 2021. Planowana wycieczka będzie zrealizowana w Beskidzie Śląskim.
Jesteśmy firmą międzynarodową, działamy w Czechach, Słowacji oraz Polsce. Łączy nas wspólna idea, że śmieci nie znają granic. Wspólnie zbieramy i przekazujemy do recyklingu elektroodpady. Razem też edukujemy, zależy nam, aby wzrastała świadomość ekologiczna mieszkańców. Czym będzie większa, tym środowisko będzie czystsze, tym więcej elektroodpadów trafi do recyklingu. Łączą nas także, tak geograficznie, góry: Karpaty i Sudety. Idea aby zadbać o nie wspólnie jest nam szczególnie bliska - mówi Mirosław Baściuk, Dyrektor Zarządzający organizacji odzysku Asekol PL.
W używanym na co dzień sprzęcie AGD i innych urządzeniach elektronicznych i elektrycznych, najczęściej największy udział masowy mają metale (stal, aluminium) używane do produkcji obudów i szkieletów konstrukcyjnych. Ale zaraz potem idą tworzywa sztuczne, które dzięki swojej lekkości i wytrzymałości powoli wypierają metale za sprzętu AGD, a w elektronice przenośnej (np. telefony komórkowe) udział tworzyw sztucznych już przewyższa udział metali. Z tego względu musimy pamiętać, żeby na końcu okresu użytkowania urządzeń elektronicznych i elektrycznego sprzętu domowego koniecznie zadbać o to, aby trafił on do oddzielnego systemu zbiórki takich odpadów, organizowanego przez gminy i wyspecjalizowane firmy recyklingowe. Tylko wtedy, poprzez tak zebrane odpady, jest możliwość zawrócenia do obiegu gospodarczego materiałów wykorzystanych do ich budowy - tworzyw sztucznych, metali, ale i innych niezmiernie wartościowych materiałów - pierwiastków ziem rzadkich, niezbędnych składników do produkcji urządzeń elektronicznych. - mówi Kazimierz Borkowski, Dyrektor Fundacji PlasticsEurope Polska .
Informacje o wszystkich zrealizowanych akcjach zostały zarchiwizowane na stronie: https://www.facebook.com/recyklinggorom .
Pomysłodawcą i koordynatorem akcji jest ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski. www.cycling-recycling.eu
Źródło: Dominik Dobrowolski