Podnoszenie świadomości urzędników służby cywilnej w zakresie dylematów etycznych
W krajach Unii Europejskiej służba cywilna jest uznawana powszechnie za jeden z elementarnych czynników demokratycznego systemu sprawowania władzy. Mając na uwadze idee apolitycznej i profesjonalnej służby cywilnej, Centrum Europejskiego Prawa Konstytucyjnego(CECL) i Instytut Spraw Publicznych (ISP), we współpracy z Urzędem Służby Cywilnej, rozpoczynają kompleksowy program 'Podnoszenie świadomości urzędników służby cywilnej w zakresie dylematów etycznych' (Raising the Civil Service Awareness in Ethical Dilemmas). Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej.
Do najważniejszych zadań tego programu należeć będzie podnoszenie świadomości problemów
etycznych i zagrożeń korupcyjnych w działalności służby cywilnej, jak również propagowanie
właściwych wzajemnych relacji pomiędzy służbą cywilną i politykami. Projekt ma na celu rozwój
potencjału oraz wzmacnianie etosu polskiej służby cywilnej przez publiczną debatę, rozwój wiedzy na
temat antykorupcyjnych regulacji prawnych i procedur w Polsce i w krajach Unii Europejskiej oraz
promowanie Kodeksu Etyki Służby Cywilnej.
Uczestnikami projektu będą pracownicy urzędów wyższego i średniego szczebla administracji na
poziomie centralnym i regionalnym. Projekt przewiduje szereg wzajemnie ze sobą powiązanych
działań:
- Badania jakościowe i ilościowe wśród urzędników na temat istniejących praktyk i zachowań związanych z zapobieganiem zjawiskom korupcyjnym, jak i ocen związanych z tymi praktykami.
- Seria seminariów dla członków korpusu służby cywilnej. Celem tych seminariów będzie upowszechnianie wiedzy związanej z funkcjonowaniem zasad etycznych i obowiązujących regulacji prawnych. Eksperci CECL i ISP poprowadzą dyskusje na temat praktyk zmierzających do zapobiegania zachowaniom nieetycznym w pracy członków korpusu służby cywilnej i standardów postępowania, których powinni przestrzegać.
- Internetowa kampania informacyjno-edukacyjna skierowana do korpusu służby cywilnej i do szerokiej opinii publicznej.
- Konferencja "Etyka w służbie cywilnej" dla przedstawicieli korpusu służby cywilnej, polityków i środków masowego przekazu, podsumowująca projekt i jego osiągnięcia.
Instytucje biorące udział w realizacji projektu:
Urząd Służby Cywilnej: ( www.usc.gov.pl ) jest centralnym urzędem administracji państwowej. Urząd Służby Cywilnej został powołany w roku 1996 na mocy ustawy o służbie cywilnej jako instytucja wspomagająca działania Szefa Służby Cywilnej. Zadaniem USC jest organizacja i nadzór nad procesem rekrutacji i selekcji w administracji rządowej, realizacja zadań związanych z zarządzaniem kadrami służby cywilnej, organizacja i nadzór nad szkoleniami dla członków korpusu służby cywilnej.
Centrum Europejskiego Prawa Konstytucyjnego (The Centre for European Constitutional Law - Themistokles and Dimitris Tsatsos Foundation - www.cecl.gr ) jest pozarządową placówką badawczą działająca pod egidą Ministerstwa Spraw Zagranicznych Grecji. Centrum zostało powołane w lipcu 1995 z siedzibą w Atenach. Celem Centrum jest prowadzenie badań naukowych dotyczących prawa krajowego i europejskiego oraz upowszechnianie świadomości prawnej wśród społeczeństwa.
Fundacja Instytut Spraw Publicznych ( www.isp.org.pl ) jest pozarządową i niezależną placówką badawczą. ISP powstał w 1995 roku w celu zapewnienia zaplecza naukowego i intelektualnego dla modernizacji kraju i toczących się w Polsce debat. Zadaniem ISP jest: realizacja projektów przydatnych dla praktyki życia publicznego, inicjowanie debat publicznych, sygnalizowanie zagrożeń mogących wystąpić w przyszłości, przedstawianie nowych idei przyczyniających się do rozwiązywania obecnych i przyszłych problemów, budowanie pomostu pomiędzy nauką a praktyką oraz środowiskami naukowców, polityków, dziennikarzy i działaczy społecznych.
Źródło: Instytut Spraw Publicznych