Podlascy rolnicy po latach znów zasiali len i konopie
Pierwszy raz od wielu lat na podlaskich polach pojawiły się uprawy lnu i konopi.
Największe, bo 18-arowe poletko roślin włóknistych znajduje się przy siedzibie Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Znalazły się wśród nich takie odmiany konopi włóknistych jak: Białobrzeskie, Tygra i Benico, jak też kilkanaście starych i nowych odmian lnu, w tym również jedna odmiana lnu oleistego – Bukoz.
Mniejsze, 2-arowe uprawy lnu i konopi, z mniejszym lub większym powodzeniem prowadzą rolnicy w lokalizacjach: Nowa Wieś w gminie Trzcianne, Zawady w gminie Zawady, Kuryły w gminie Sokółka Krasnoborki Gm. Sztabin oraz Starożyńce w Gm. Lipsk.
Uprawiane konopie, choć nie posiadają substancji halucynogennych, wzbudzają szerokie zainteresowanie zwiedzających uprawy.
Aby zgodnie z prawem zasiać konopie, należało dopełnić obowiązków administracyjnych: rolnik zgłasza do gminy zamiar takiej uprawy z podaniem numeru działki i areału. Gmina występuje do Urzędu Wojewódzkiego o ustanowienie dozwolonych powierzchni upraw. Po jej ustanowieniu przez Wojewodę gmina wydaje zgodę dla rolników, a rolnicy podpisują umowę z zakładem upoważnionym do odbioru słomy konopnej. Nasiona kupuje się z certyfikowanego źródła, np. z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich z Poznania.
Włókno lniane i konopne z przydomowych upraw posłuży do warsztatów przędzenia i tkania na krosnach, które zostały zaplanowane na jesień tego roku. Uczestnikami będą rolnicy prowadzący kwatery agroturystyczne, którzy chcą swoim turystom oferować możliwości tradycyjnego przerobu włókna, przez co wzbogacą ofertę swoich gospodarstw i przyciągną nowych klientów. Taka myśl przyświecała pomysłodawcom i realizatorom projektu „Ekologizacja gospodarstw agroturystycznych Podlasia”, realizowanego przez Lokalną Organizację Turystyczną „Brama na Bagna”. Projekt jest finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.
Źródło: Stowarzyszenie Agro-Group