Przez cały weekend 14 – 15 września 2013 roku w Millenium Hall odbywały się Podkarpackie Targi Ekonomii Społecznej. Co się działo? Kogo można było tam zobaczyć i co z tego przedsięwzięcia wynikło?
Na targach wystąpiło ponad 70 wystawców, którzy pokazywali swoje towary, usługi i rękodzieła. Byli to przedstawicieli organizacji pozarządowych, spółdzielni socjalnych, Zakładów Aktywności Zawodowej, Centrów i Klubów Integracji Społecznej. Na targach można było zaobserwować dużą różnorodność Podmiotów Ekonomii Społecznej. Wystawiający chętnie pokazywali czym się zajmują, organizowali różne warsztaty włączając w nie wszystkich chętnych, opowiadali o swojej działalności. Ale od początku…
9:00 Hotel „Nowy Dwór” w Świlczy
Targi rozpoczęły się częścią wykładową, której celem było przybliżenie dobrych praktyk z zagranicy w zakresie Ekonomii Społecznej. Mieliśmy okazję posłuchać wielu ciekawych gości, byli wśród nich m.in.: Charlotta Gruber z Austrii, Elisabeth Díaz Montealegre z Hiszpanii, Elisenda Xifre Camps z Hiszpanii, Noel Lassoie z Belgii, João Pedro Bizarro, Jose Nunes z Portugalii, Fabien Scanavino z Francji. Jako przedstawiciela polskich działań w zakresie Ekonomii Społecznej zaproszono Przemysława Piechockiego – prezesa Stowarzyszenia Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych. Wśród uczestników konferencji można było zobaczyć przedstawicieli Jednostek Samorządu Terytorialnego oraz Podmiotów Ekonomii Społecznej. Ciekawa tematyka spotkania oraz możliwość zaobserwowania innych rozwiązań wspierających Ekonomię Społeczną realizowanych za granicą wywołała dyskusje wśród uczestników.
15:00 Millenium Hall
Oficjalne otwarcie targów nastąpiło na Placu Eventowym w Millenium Hall. Targi trwały przez dwa dni, podczas których odwiedzić można było liczne punkty wystawców umieszczone w różnych częściach galerii.
Na samym Placu Eventowym znajdowały się stoiska wystawiennicze, w których podmioty umieściły swoje towary i rękodzieła. Można było zobaczyć między innymi: Spółdzielnię Socjalną „KONAR”, Spółdzielnię Socjalną „DĘBINIANKĘ”, Spółdzielnię Socjalną „DELICJA”, Spółdzielnię Socjalną „BIESIADA”, CIS z Dąbrowej i innych, którzy prezentowali swoje kulinarne pyszności.
Zainteresowani mogli zobaczyć lub zamówić ubrania szyte na miarę przez Spółdzielnie Socjalne: „BRZEZINKA” i „POLSKA MARKA”. Spółdzielnia Socjalna „KEPPKA” zaprezentowała różne kształty i kolory czapek, kominów i szali. Ze względu na zmieniającą się pogodę stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem. Piękne wyroby pościelowe prezentowały Spółdzielnia Socjalna „DANCE” oraz Spółdzielnia Socjalna „SARTA”.
Wśród licznych spółdzielni znalazły się również takie, które świadczą różne usługi: poligraficzne, remontowo – budowlane, porządkowe, ogrodowe, kosmetyczne czy rehabilitacyjne. Były to m.in. Spółdzielnia Socjalna „ESTRO”, Spółdzielnia Socjalna „KWIAT ROZTOCZA”, Spółdzielnia Socjalna „EKO-MADBUD” oraz Spółdzielnia Socjalna „AKACJA”, Spółdzielnia Socjalna „KOLAR BEAUTY” oraz Spółdzielnia Socjalna „REVITAL-MED.”
Wśród licznych towarów pokazywanych na targach znalazły się również rękodzieła: aniołki, maski, produkty z wełny czesankowej, wikliny, bibuły czy gliny. Ogrom pracy, który wkładają wytwórcy w produkcję tych artykułów budził wśród odwiedzających podziw i zachwyt jednocześnie.
Podmioty Ekonomii Społecznej to zakłady, które wkładają w swoją działalność poświęcenie i czas licząc na korzyści płynące ze swojego zaangażowania. Targi stały się przedsięwzięciem, które pomogło im udowodnić, że są przedsiębiorstwami z potencjałem, że mogą stanowić odpowiedni materiał dla partnerów biznesowych. Jednymi z takich podmiotów były Zakłady Aktywności Zawodowej (ZAZ), które na targach przyjechały z całego województwa podkarpackiego. ZAZ to szczególny rodzaj działalności gospodarczej ponieważ zatrudnia osoby niepełnosprawne. Ich szeroka oferta handlowa pokazuje, że każdy może pracować i wykonywać produkty na wysokim poziomie.
Warsztaty, blok dziecięcy, punkty konsultacyjne
Przez całe dwa dni w różnych częściach galerii odbywały się zajęcia organizowane przez wystawców. Dla dzieci przygotowano specjalne miejsce, w których odbywały się zajęcia plastyczne i zabawy. Spółdzielnia Socjalna „OSTOJA” zorganizowała mini przedszkole, w którym pociechy mogły bawić się w basenie z kulkami czy dmuchanym zamku. Maluchy miały gdzie szaleć! Dzięki licznym zajęciom oraz profesjonalnej opiece, rodzice mogli w spokoju udać się na zakupy na plac eventowy i nie tylko. Fundacja Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak przygotowała makietę wioski dziecięcej. Przygotowany program zabaw składał się z kilku elementów. W sobotę ogłoszono konkurs plastyczny dla dzieci dotyczącego swojego wyobrażenia „wioski dziecięcej”. Rysunki rozwieszono wokół stoiska a konkurs rozstrzygnięto w niedzielę. W tym dniu wykonywano również makietę „wioski dziecięcej”, która składała się z różnych materiałów: kolorowych papierów, bibuły, kartonów. Efekt końcowy był zaskakujący i bardzo się spektakularny.
Kolejnym ciekawym punktem było stanowisko Spółdzielni Socjalnej „Wyspa Przygód”, która przygotowała nie tylko atrakcje dotyczące zabaw z dziećmi, ale również punkt malowania twarzy oraz możliwość zakupu „piniat” wykonywanych ręcznie. Natomiast Spółdzielnia Socjalna „Synergia” w swoich zabawach wykorzystywała ekran LED, na którym wyświetlano piosenki z tekstem. Wszyscy zainteresowani mogli śpiewać, tańczyć i uczyć się słów piosenek.
Na szczególną uwagę zasługuje punkt warsztatowy z filcowania igłą i tworzenia kwiatów przygotowany przez Regionalne Stowarzyszenie Twórców Kultury z Rzeszowa oraz Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne Kobiet Gminy Zarszyn, reprezentowane przez Panie Stanisławę Budę oraz Bogumiłę Bętkowską. Podczas warsztatów pan Kazimierz Wiśniowski przygrywał na harmonii, co wprowadzało miłą i przyjazna atmosferę. Odgłosy śpiewów przyciągały licznych przechodniów, którzy z zaciekawieniem przyłączali się do wspólnego muzykowania.
W Europejskiej Galerii Sztuki znajdowały się punkty konsultacyjne zorganizowane przez Stowarzyszenie na rzecz Dzieci z Dysfunkcjami Rozwojowymi "Bruno”, Stowarzyszenie "Maja" im. Marii Delimaty, Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie "Tarcza", Mediatorów Polskich, Fundację "W Trosce o Życie", Stowarzyszenie Trzeźwościowe "Nowe Życie" i Stowarzyszenie Wspierania Zasobów Ludzkich "Nowy Horyzont". Byli tam konsultanci z zakresu fizjoterapii i rehabilitacji, psychologii, z zakresu uzależnień, mediatorzy, specjaliści zajmujący się osobami pokrzywdzonymi czy chorymi psychicznie. Fundacja "W Trosce o Życie" zorganizowała pokaz dotyczący opieki nad osobą chorą wykorzystując sprzęt rehabilitacyjny.
A wieczorem…
…Wieczorny Pokaz Filmów przygotowany przez Regionalną Fundację Filmową. Mieliśmy okazje delektować się pięknem krajobrazów bieszczadzkich i polskich zabytków sfilmowanych przez braci Kłysewiczów. Niepowtarzalny charakter ich reportaży oraz ciekawy sposób filmowania powoduje, że widz przenosi się wyobraźnią w miejsca, które widzi na ekranie. Bracia Kłysewiczowie realizują swoje filmy w technice poklatkowej, czyli rejestrując zdjęcia w dużych odstępach czasu a następnie wyświetlając je z większą prędkością. Daje to efekt przyśpieszenia czasu i zmusza do refleksji. Wszystko to wzmogła niesamowita ścieżka dźwiękowa oraz ekran LED umieszczony na placu.
O 21 w Europejskiej Galerii Sztuki odbył się koncert zespołu My Medness. Zespół składa się z członków Stowarzyszenia mROCK i zajmują się sceną muzyczną od wielu lat. Oprócz własnego zespołu posiadają studio nagrań, organizują imprezy masowe i współpracują z licznymi zespołami. Panowie specjalnie na okoliczność targów zmienili swoją ścieżkę dźwiękową na wersję akustyczną. Wieczorny klimat, przyciemniona sala, gładkie dźwięki i wibrujący głos wokalisty spowodował niezapomniane wrażenia estetyczne. Efektem tego były gromkie brawa po każdym zagranym kawałku oraz bis na zakończenia koncertu.
Niedziela, 16:00
Na zakończenie targów prezes Fundacji Akademia Obywatelska i organizatorka całego przedsięwzięcia Kamila Michalik wręczyła nagrodę koronującą wygrany konkurs. Konkurs dotyczył tematyki najciekawszego punktu wystawienniczego i brały w nim udział wszyscy wystawcy. Była to nagroda specjalna od organizatora i została przyznana przez pracowników Fundacji. Brane były przede wszystkim pod uwagę takie kryteria jak: pomysłowość stoiska, ale również zaangażowanie w organizację targów. Przeprowadzone głosowanie wyłoniło zwycięzcę, którym okazało się Stowarzyszenie mROCK. Członkowie otrzymali czek o wartości 1000 zł oraz gratulacje i podziękowania za wyjątkowy wkład artystyczny od całego zespołu Fundacji Akademia Obywatelska.
Czy to już koniec?
Podkarpackie Targi Ekonomii Społecznej już się zakończyły. Przedsięwzięcie duże i trudne do zorganizowania. Na pytanie czy było warto ciśnie na moje usta okrzyk: TAK! Dlaczego?
A dlatego, że w końcu Podmioty Ekonomii Społecznej miały się gdzie pokazać i to wszystkie razem, a mieszkańcy województwa podkarpackiego bardzo miło wszystkich powitali. Bawili się, smakowali, dotykali wszystkiego i kiwali głowami, że to jest OK. Świadomość społeczeństwa odnośnie Ekonomii Społecznej jest niewielka jednak takie inicjatywy jak targi małymi krokami przybliżają im tę tematykę. Podsumowując ten artykuł wierzę mocno w to, że takich wydarzeń jak ta, trwająca cały weekend z dużą ilością Podmiotów Ekonomii Społecznej i ludzi, którzy je tworzą będzie więcej. A nawet ośmielę się wierzyć w to, że stanie się wizytówką Rzeszowa i jednocześnie imprezą cykliczną. Dlaczego? Bo po prostu tak trzeba!
Źródło: Akademia Obywatelska