Podkarpackie. Bogactwo naturalne: społecznicy
W województwie podkarpackim jest najwięcej w Polsce organizacji działających wyłącznie społecznie. Ale Podkarpaciu po piętach depcze województwo śląskie.
Najwięcej organizacji działających w 100% społecznie, czyli dzięki bezpłatnemu zaangażowaniu liderów, członków i wolontariuszy, jest w województwie podkarpackim (56%). Tym samym oznacza to, że najmniej organizacji w tym regionie zatrudnia pracowników (stałych bądź nie).
Taki model działania ma na pewno związek z wielkością budżetów organizacji z Podkarpacia – ich przeciętna wartość jest jedną z najniższych w Polsce. Jednak województwa, w których przeciętne przychody są jeszcze niższe (opolskie i warmińsko-mazurskie), częściej płacą za pracę. Wydaje się więc, że w podkarpackim o czysto społecznym charakterze organizacji decyduje przede wszystkim fakt, że największa ich część działa na terenach wiejskich. Organizacje na wsi najczęściej obywają się bez płatnego personelu – potwierdzają to dane ogólnopolskie.
Jednak wytłumaczenie o „agrarnym” charakterze sektora, zupełnie nie pasuje do województwa, które jest drugie w kolejności pod względem udziału organizacji działających wyłącznie społecznie. Jest to województwo śląskie – a tam terenów (i organizacji) wiejskich jest stosunkowo mało.
Jak Wam się wydaje: Co może tłumaczyć tak duży odsetek NGO działających całkowicie społecznie w województwie śląskim?
Częściej niż NGO z innych branż wyłącznie społecznie działają organizacje zajmujące się sportem, turystyką, rekreacją i hobby (51%), a także kulturą i sztuką (47%).
Co to jest NGO? Ile jest w Polsce NGO? Czym zajmują się NGO? Dowiesz się w serwisie fakty.ngo.pl.
Źródło: inf. własna [fakty.ngo.pl]