Podejmij skuteczne kroki i zapewnij komfort życia własnej głowie…
Zdrowie psychiczne odgrywa ogromną rolę nie tylko w życiu prywatnym, ale także zawodowym. Dobre samopoczucie pracowników ma pozytywny wpływ na współpracę zespołu i jego produktywność. Coraz częściej oczekuje się tego wsparcia ze strony pracodawcy i wydaje się to być zrozumiałe. Jakimi działaniami mogą wykazać się pracodawcy w celu zadbania o zdrowie psychiczne swoich pracowników?
Work-life balance
Zdrowie psychiczne odgrywa ogromną rolę nie tylko w życiu prywatnym, ale także zawodowym. Dobre samopoczucie pracowników ma pozytywny wpływ na współpracę zespołu i jego produktywność. Coraz częściej oczekuje się tego wsparcia ze strony pracodawcy i wydaje się to być zrozumiałe. Jakimi działaniami mogą wykazać się pracodawcy w celu zadbania o zdrowie psychiczne swoich pracowników?
Coraz więcej firm angażuje się w aktywności mające na celu dbanie o zdrowie psychiczne pracowników. Jest to szczególnie ważne w dynamicznie zmieniającym się świecie. Które działania przyniosą najlepsze korzyści dla dobrostanu psychicznego pracowników? Czy jesteś pracodawcą, pracownikiem, czy freelancerem, warto dowiedzieć się więcej, podjąć skuteczne kroki i zapewnić komfort życia własnej głowie…
Otwarta komunikacja
Bardzo duże znaczenie ma otwarta komunikacja. Chcąc wspierać korzystny dla zdrowia psychicznego styl życia istotne jest odpowiednie komunikowanie się. Aby pracownicy czuli się dobrze i bezpiecznie w organizacji, należy dzielić się wiedzą na temat najlepszych praktyk poprawiających dobrostan psychiczny i promować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Można to osiągnąć poprzez bezpośrednie rozmowy z podwładnymi oraz ogólnie przez zwiększenie wewnętrznej komunikacji w firmie.
Jeśli pracownicy zobaczą, że firma otwarcie i swobodnie porusza temat zdrowia psychicznego, prawdopodobnie bardziej zaangażują się w dbanie o swoje samopoczucie. Mogą również być bardziej zainteresowani działaniami podejmowanymi przez pracodawcę w tym zakresie. Chętniej będą uczestniczyć w warsztatach dotyczących dobrostanu psychicznego czy w razie problemów, trudnych momentów, zwrócą się do przełożonych z prośbą o wsparcie. Dobrym sposobem może być również dzielenie się z pracownikami własnymi doświadczeniami i sposobami radzenia sobie w trudnych sytuacjach. To z pewnością zwiększy autentyczność i wiarygodność firmy przyczyniając się bezpośrednio do wzrostu poczucia bezpieczeństwa pracowników. Otwartość i szczerość w komunikacji z pewnością wzbudzi zaufanie pracowników, którzy będą chętniej zwracać się do przełożonych o pomoc lub wsparcie.
Warto pamiętać, że to właśnie dzięki jakościowej i otwartej komunikacji można podejmować skuteczne kroki w zakresie wsparcia zdrowia psychicznego pracowników. Zachęcanie podwładnych do dzielenia się opiniami i uwagami jest kluczowe, aby jak najlepiej zrozumieć ich potrzeby. Zbieranie opinii pracowników pozwoli lepiej poznać ich oczekiwania i trudności oraz podjąć odpowiednie działania. Szczery feedback ze strony zatrudnionych może również pomóc w wyeliminowaniu czynników, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne, choćby takich jak silna presja wywierana na pracownikach.
Profesjonalny program wsparcia
Ważny jest profesjonalny program wsparcia czy warsztaty tematyczne.
Systematyczne organizowanie warsztatów dotyczących zdrowia psychicznego może być istotnym wsparciem dla dobrostanu pracowników. Ważne jest jednak, aby szkolenia prowadzili profesjonaliści, praktycy z doświadczeniem. Dzięki temu pracownicy będą mieli dostęp do rzeczywistej pomocy i praktycznej wiedzy na temat zdrowia psychicznego, oprócz tej udzielanej ze strony menedżerów.
Warto również pamiętać, że nie wszyscy pracownicy będą zainteresowani grupowymi warsztatami. W takim przypadku warto rozważyć współpracę z ośrodkami specjalistycznymi lub prywatnymi instytucjami opieki zdrowotnej, które oferują indywidualne konsultacje ze specjalistami - zarówno bezpośrednie, jak i telefoniczne. Jest to szczególnie wartościowe rozwiązanie dla pracowników, którzy borykają się z nagłymi kryzysami i potrzebują indywidualnej pomocy. Wsparcie ze strony menedżerów i działu HR to ogromna wartość. Aby wsparcie zdrowia psychicznego pracowników było skuteczne, warto je stale doskonalić i uczynić częścią kultury organizacyjnej firmy. Dzięki temu każdy pracownik będzie miał świadomość, że jego samopoczucie jest ważne dla pracodawcy, który jest gotów pomagać w trudnych momentach.
W związku z tym warto stale rozwijać umiejętności menedżerów i specjalistów ds. HR, aby jak najlepiej wspierać zdrowie psychiczne pracowników. Szczególnie istotne jest doskonalenie kompetencji miękkich, takich jak inteligencja emocjonalna, umiejętności społeczne, komunikacyjne i motywacyjne. Dzięki temu atmosfera w zespole może znacznie się poprawić, co wpłynie pozytywnie na dobrostan psychiczny wszystkich pracowników.
Jednocześnie ważne jest pamiętanie o tym, że również menedżerowie i specjaliści ds. HR mogą potrzebować wsparcia. Często ich praca i poczucie odpowiedzialności za zarządzany zespół wiążą się z dodatkowym stresem, co może wpływać na ich samopoczucie. Dlatego istotne jest, aby wszyscy pracownicy, włącznie z tymi na wysokich stanowiskach, znali swoje granice, utrzymywali równowagę między życiem prywatnym a zawodowym oraz mieli dostęp do programów wsparcia odpowiednich dla ich potrzeb. Dzięki temu wszyscy zatrudnieni będą mogli odczuwać satysfakcję i poczucie bezpieczeństwa w miejscu pracy.
Źródło: Fundacja To Get There