„Zostań dawcą szpiku”. Pod takim hasłem w minioną sobotę odbył się Piknik Rodzinny zorganizowany przez Zakład Opiekuńczo Leczniczy dla Dzieci oraz Zakład Karny nr 1 we Wrocławiu. Głównym celem wydarzenia było propagowanie dobrowolnego oddawania szpiku na rzecz chorych dzieci. Podczas Pikniku odbył się również finał organizowanej przez osadzonych we wrocławskim Zakładzie akcji zbierania środków na leczenie chorego na ostrą białaczkę Bartka.
Więźniowie wrocławskiego Zakładu Karnego po raz kolejny dali dowód na to, że mimo swojej obecnej sytuacji są wrażliwi na potrzeby innych. Podczas kilkumiesięcznej akcji zorganizowanej pod kierunkiem Dariusza Gila, jednego z osadzonych uzbierali na rzecz chorego na ostrą białaczkę chłopca prawie 2000 zł, a organizowany Piknik Rodzinny w Jaszkotlu stał się doskonała okazją do przekazania tych pieniędzy rodzinie Bartka. „Chłopiec jest już po przeszczepie szpiku, który otrzymał od swojej młodszej siostry, jednak pojawiły się pewne komplikacje poprzeszczepowe. Niemniej jednak wszyscy mamy nadzieję, że wszystko skończy się dobrze.” – mówi Dariusz Gil.
Organizatorzy Pikniku przygotowali wiele atrakcji zarówno dla najmłodszych jak i dorosłych. Animacją zabaw dla dzieci zajęła się Fundacja Dr Clowna, część parku należącego do Ośrodka w Jaszkotlu zamieniła się w Wioskę Indiańską, a prawdziwą furorę wśród najmłodszych robił wóz strażacki. Niewątpliwą atrakcją były również samochody rajdowe i motocykle, które przyjechały do Jaszkotla razem z Fundacją Jabal-WJ. Każdy uczestnik, nawet dorosły mógł się przejechać na jednej z supermaszyn. Nie zabrakło też muzyki. Na specjalnej ogromnej scenie wystąpiły zespoły rockowe oraz hip-hopowe. Specjalny recital zaprezentowała również Monika, jedna z podopiecznych Zakładu Opiekuńczo Leczniczego w Jaszkotlu.
Nie zabrakło również tego, co miłe dla żołądka. Były kiełbaski z grilla, wata cukrowa oraz podarowany przez jedną z piekarni prawdziwy, tradycyjny swojski chleb.
Podczas Pikniku w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach można było oddać krew oraz zgodnie z głównym celem imprezy zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku. Zostać nim może każda osoba pomiędzy 18 a 50 rokiem życia, której stan zdrowia jest określany jako ogólnie dobry. Może to być zarówno osoba spokrewniona z chorym, jak również zupełnie obca. „Aby zostać dawcą szpiku wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny i oddać do badania próbkę krwi. To wszystko” – dodaje Dariusz Gil. Na podstawie tej próbki lekarze dokonują analizy pod kątem zgodności danych genetycznych dawcy z danymi genetycznymi chorego i jeżeli wszystko jest w porządku kontaktują się ponownie w celu przeprowadzenia kompleksowych badań.
Dane potencjalnego dawcy szpiku zostają umieszczone w Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej, który jest częścią Światowego Rejestru Dawców Szpiku. Ważne jest aby zarejestrować się jako dawca szpiku tylko raz w jednym z autoryzowanych punktów rejestracyjnych. Kilkakrotne wpisanie do rejestru powoduje bowiem przekłamanie w stosunku to rzeczywistej liczby potencjalnych dawców.
Sam zabieg pobrania i przeszczepienia szpiku jest całkowicie bezpieczny dla dawcy. Dokonuje się go w Ośrodkach Transplantacyjnych Szpiku w całej Polsce według ściśle określonych procedur medycznych. Bezpieczny jest również ubytek komórek szpiku, ponieważ ulegają one bardzo szybkiej regeneracji.
Dlaczego więc dawców szpiku jest tak mało. Według danych CRNDSiKP na koniec marca 2012 r. w Rejestrze zarejestrowanych było 100 882 osób, co daje jedynie 2,5% ogółu polskiego społeczeństwa. A warto podkreślić, że im więcej potencjalnych dawców znajdzie się w tym Rejestrze, tym większą szansę otrzymania zgodnego szpiku będzie miał każdy chory oczekujący na przeszczep. Warto o tym pamiętać, bo może któregoś dnia robiąc tak niewiele podarujemy komuś życie.
Więcej informacji na temat jak zostać dawcą szpiku znajduje się na stronie CRNDSiKP: www.szpik.info.