W Toruniu odbyło się podsumowanie wojewódzkiego etapu konkursu ‘Zachowaj trzeźwy umysł’.
Kampania nawołująca do trzeźwości wywołała duży rezonans wśród młodzieży szkolnej i gimnazjalnej Kujaw i Pomorza, spotkała się też z życzliwością samorządowców województwa.
Na konkurs wpłynęło łącznie 700 prac - plastycznych, literackich, prezentacji multimedialnych, a nawet filmy wideo. Wyróżniono i nagrodzono 59 osób - dzieci i młodzieży, głównie z małych miasteczek i gmin. Środki finansowe na nagrody przekazał Waldemar Achramowicz - honorowy patron konkursu.
Młodzi twórcy prac spożytkowali swoje talenty do ekspresyjnego wykazania swojego stosunku wobec różnych form uzależnień, a zwłaszcza alkoholizmu i narkomanii. Zdecydowana większość nagrodzonych prac wykazuje, że uczestnicy konkursu negując przyczyny zagrożeń, doceniają zdrowy styl życia i twórcze podejście do rzeczywistości. „Włączyliśmy się do do tego przedsięwzięcia ze względu na interesującą formę walki z patologiami i nałogami. Dorobek konkursu potwierdził trafność podjętej decyzji” - powiedział podczas uroczystości wręczenia nagród członek zarządu województwa Dariusz Łyjak.
Kolejnym przedsięwzięciem, któremu udzielił pełnego poparcia Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest kampania, organizowana z Krajowym Biurem ds. Przeciwdziałania Narkomanii w Warszawie "Narkotyki - najlepsze wyjście nie wchodzić". W liście do prezydentów miast, burmistrzów i wójtów Waldemar Achramowicz zwrócił się z prośbą o poparcie idei tej kampanii, gdyż Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego wspólnie z samorządami wszystkich szczebli, pragnie zainicjować na terenie województwa kujawsko-pomorskiego szeroką edukację społeczną.
Kampania w 2002 roku skierowana jest do młodzieży w wieku 14-18 lat. Właśnie w tym okresie życia wielu młodych ludzi podejmuje ryzykowne decyzje o spróbowaniu narkotyków. Dlatego kampania nadano nazwę, bedąca cytatem ze spotu, emitowanego w TV: „Narkotyki – najlepsze wyjście nie wchodzić”.
Marszałek wyraził przekonanie, że sukces tego rodzaju inicjatyw może być efektem wspólnego działania i współpracy samorządów, a także organizacji społecznych. Szczególnie ważnym elementem są działania podejmowane w miejscach, gdzie młodzież spędza czas wolny i gdzie często dochodzi do inicjacji narkotykowej: w dyskotekach, pubach, kawiarniach.
Źródło: UMR/BdsU/gk