Stowarzyszenie na rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie po raz kolejny zorganizowało warsztaty regionalne. Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Starostwu Powiatowemu w Tczewie.
Region kaszubski od lat przyciąga wielu turystów, zwolenników piękna, a także tradycji. To jeden z najbardziej malowniczych i najlepiej zachowanych terenów Polski. 17-osobowa grupa dzieci, podopiecznych Stowarzyszenia na rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie, dzięki wsparciu finansowemu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w ramach projektu ,,Warsztaty regionalne – Chmielno 2009” miała okazję w dniach 3 - 6 listopada 2009 przebywać w Chmielnie, by móc poznać tradycje, kulturę i piękno tego terenu.
W trakcie pobytu realizowali oni bogaty program turystyczny, w ramach którego zwiedzili Izbę Regionalną w Chmielnie i Ceramikę Neclów, gdzie samodzielnie doświadczyli pracy w glinie na kole garncarskim. Wiedzę historyczną zdobyli oglądąjąc stare sprzęty i narzędzia codziennego użytku w Muzeum Kartuskim w Kartuzach. Dużą niespodzianką okazał się wyjazd do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, ponieważ oprócz zakątków historii nasi podopieczni odwiedzili również tamtejszą piekarnię, w której samodzielnie przygotowali chleb do wypieku. Dużo pozytywnych wrażeń doznali podczas przejażdżki wozami konnymi po lesie wraz ze wspinaczką na wieżę widokową w Wieżycy. Tu doświadczyli najbardziej niesamowitych widoków mając w zasięgu wzroku piękno ziemi kaszubskiej. Uczestniczyli też w staropolskiej, kaszubskiej uczcie połączonej z wypiekiem kiełbasy.
Uzupełnieniem wiedzy historycznej były praktyczne warsztaty, w ramach których młodzież poznała sekrety haftu kaszubskiego, który potem miała okazję namalować na deskach i kubkach. Dużą inwencją wykazali się własnoręcznie tworząc anioły z siana, czy malując kaszubską flagę. Wieczorami poznawali najsatsze, legendy o początkach istnienia Kaszub, a ich treść treść ilustrowali na plakatach. Odbył się także wieczór kaszubski przy muzyce i tańcach tradycyjnych dla kultury regionu, z udziałem tamtejszego zespołu ludowego. Właściciele gospodarstwa również zadbali o dostarczenie walorów regionalnych w ludowych potraw, którymi nas raczyli.
Dzięki realizacji projektu młodzież miała okazję w sposób bezpośredni poznać i uczestniczyć w kulturze regionu, a tym samym zrozumieć jego odrębność. Lekcja regionalizmu, którą w tak bogaty metodycznie sposób udało się przeprowadzić na długo pozostanie w pamięci uczestników działań.
Powodzenie projektu było możliwe dzięki zaangażowaniu Dagmary Grzeszkiewicz oraz Joanny Rolbieckiej – terapeutek SNRSS w Tczewie
Tekst i zdjęcia: Dagmara Grzeszkiewicz (SNRSS Tczew)
Źródło: SNRSS Tczew