Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Publicystyka
Po spotkaniu koordynatorów programów międzynarodowych organizacji pozarządowych z Polski, Rosji i Ukrainy
Andrij Pawłowicz
Stowarzyszenie 'Dialog Europejski' zorganizowało we Lwowie w dniach od 1 do 5 grudnia 2003 spotkanie koordynatorów programów międzynarodowych organizacji pozarządowych z Polski, Rosji i Ukrainy. Jego uczestnicy uchwalili rezolucję, którą zamieszczamy poniżej.
REZOLUCJA
Spotkanie koordynatorów programów międzynarodowych
z Polski, Rosji i Ukrainy
w ramach projektu
PONAD GRANICAMI:
modele współpracy międzynarodowej dla organizacji pozarządowych
O sytuacji w naszych państwach
- Nasze państwa znajdują się na różnych poziomach rozwoju politycznego oraz społeczno-gospodarczego. Pomimo tego mamy wspólne wizje działalności organizacji pozarządowych i ich miejsca w społeczeństwie obywatelskim. Polska szybciej otrzymała możliwość korzystania ze środków pomocowych Zachodu. Niedługo to państwo zostanie członkiem Unii Europejskiej i otrzyma nowe możliwości współpracy ze swoimi wschodnimi sąsiadami. Poszerzenie UE, a zwłaszcza wprowadzenie reżimu wizowego na wschodniej granicy Polski, odbija się niestety negatywnie na współpracy pomiędzy naszymi państwami.
- Niekonsekwentna polityka rządów wobec współpracy międzynarodowej i brak określonego programu takiej współpracy ze strony rządów oraz instytucji międzynarodowych w nowych realiach rodzi zaniepokojenie uczestników naszego spotkania.
- Przypominamy o tym, że współpraca międzynarodowa, to nie tylko stosunki międzyrządowe, lecz również obcowanie ludzi bez względu na ich wiek, status socjalny, wykształcenie.
O przekazywaniu doświadczeń know how i wspólnym rozwiązywaniu problemów - Międzynarodowa działalność organizacji pozarządowych w Europie Środkowo-Wschodniej w dużym stopniu zaczęła się od transferu know how z Zachodu do Polski. Polska, w której procesy zmian rozpoczęły się wcześniej, od lat przekazuje nabyte doświadczenia na Wschód. Organizacje Ukrainy i Rosji dotychczas akceptują jednostronny transfer, jednak oczekują pełnego partnerstwa.
- Jednostronny transfer doświadczeń jest najbardziej skomplikowaną formą realizacji projektu międzynarodowego. Wynika to z faktu, że organizacja przekazująca doświadczenia, wiedzę i umiejętności musi nieraz także uświadamiać, a nawet pobudzać pewne potrzeby u samego odbiorcy.
- W jednostronnym przekazie doświadczeń niezbędne jest przystosowanie pomysłu projektu do warunków lokalnych i terytorialnych, elastyczność w pracy i rezygnacja ze stosowania sztywnych schematów.
- W projekcie międzynarodowym ważnym wydaje się również proces negocjacji pomiędzy przekazującymi i przyswajającymi doświadczenia oraz motywacja uczestników projektów. Apelujemy do uczestników projektów międzynarodowych o to, żeby projekty realizowane wspólne odpowiadały na rzeczywiste potrzeby lokalne, a nie tylko na oczekiwania sponsorów.
- Przekazującym doświadczenia sugerujemy szczególne zwrócenie uwagi na procesy monitoringu w projekcie. Przyjmującym doświadczenia sugerujemy postawę otwartości i krytycznego podejścia do proponowanych zmian celem wypracowania najlepszych rozwiązań odpowiadających potrzebom lokalnym.
- Samorządom sugerujemy partnerstwo z sektorem pozarządowym w inicjowaniu projektów, a także pozytywne odbieranie organizacji pozarządowych prowadzących innowacyjne programy i projekty.
O równości i niedyskryminowaniu - Jesteśmy świadomi tego, że absolutna równość w projekcie międzynarodowym jest nieosiągalna. Warunki pracy partnerów rzadko okazują się równe. Bez względu na to, musimy mieć świadomość wspólnej odpowiedzialności za końcowe wyniki i poszczególne elementy projektu. Ta odpowiedzialność w zakresie poszczególnych elementów powinna być równa.
- Organizacja występująca z inicjatywą projektu powinna sprawdzić doświadczenia partnera oraz innych organizacji w regionie, a dopiero później opracowywać konkretne programy.
- W przypadku asymetrii projektu organizacje muszą być elastyczne. Kiedy jedna organizacja posiada większą możliwość zdobycia środków lub zaangażowania potencjału ekspertów międzynarodowych, powinna ona organizować proces wdrażania projektu w taki sposób, aby partner nie czuł się dyskryminowany.
- W związku z tym zwracamy się do organizacji opracowujących programy pomocowe i zachęcamy je do szukania najlepszych ekspertów posiadających wysoki profesjonalizm i świadomość lokalnych realiów.
- Realizacja wspólnych projektów powinna być poprzedzona wzajemnym zrozumieniem i deklaracjami wzajemnej odpowiedzialności za realizacje projektu.
Rekomendacje tematów dla wspólnej działalności
Polityka społeczna:
- Orientacja programów na młodzież, niepełnosprawnych, kampanie informacyjne i programy profilaktyki;
- Wspólne opracowanie poradników z zakresu tolerancji;
- Wymiana doświadczeń z zakresu metod integracji i zatrudnienia osób niepełnosprawnych, zatrudnienia młodzieży, w tym niepełnosprawnej;
- Zaangażowanie w projekty pomocy społecznej firm i koncernów, korzystania z ich usług, synchronizacja programów organizacji pozarządowych i działalnością firm i samorządów;
- Wymiana doświadczeń nie tylko pomiędzy organizacjami, lecz również pomiędzy samorządami (partnerstwo miast), a także wzmocnienie roli organizacji pozarządowych w inicjowaniu projektów.
Edukacja obywatelska:
- Prawa i wolności człowieka;
- Programy europejskie promujące wartości europejskie
- Partycypacja społeczna, zwiększenie poziomu kultury obywatelskiej i politycznej;
- Edukacja międzykulturowa;
- Projekty młodzieżowe w celu wyrównywania poziomu wiedzy o naszych społeczeństwach (w tym z zakresu politologii, historii i socjologii).
Rozwój regionalny:
- Programy kształcenia liderów organizacji pozarządowych, samorządów i urzędów lokalnych;
- Wspieranie międzynarodowych inicjatyw i wolontariuszy pracujących na rzecz zachowania zasobów kulturowych i przyrodniczych (na przykład Polsko-ukraińska ścieżka architektury drewnianej);
- Wyrównywanie poziomów rozwoju społeczno-gospodarczego;
- Udział społeczeństwa w formowaniu polityki budżetowej;
- Zwiększenie roli organizacji pozarządowych w poszukiwaniu partnerów i przygotowywaniu projektów i partnerstwo z miejscowymi instytucjami i samorządem.
- Aktywizacja społeczno-zawodowa górników z zamykanych kopalń i rekultywacja obszarów, zdegradowanych w skutek wydobycia węgla.
Sygnatariusze:
- Halina Andrejewa, Centrum Korczakowskie „Realnyj put”, Sankt-Petersburg, Rosja
- Jaryna Boreńko, Stowarzyszenie „Dialog Europejski”, Lwów, Ukraina
- Michaił Chomin, Centrum „Strategia”, Sankt-Petersburg, Rosja
- Ludmyła Cziwkina, Fundacja Duchowe Odrodzenie, Dniуpropetrowsk, Ukraina
- Robert Drogoś, Stowarzyszenie Habitat for Humanity, Wrocław, Polska
- Natalia Drozd, Stowarzyszenie Dobroczyn, Czernichów, Ukraina
- Halina Fedorenko, Klub „Junka”, Lwów, Ukraina
- Julia Gabidulina, Grupa Helsinska, Moskwa, Rosja
- Julia Gorelowa, Przedstawicielstwo IUСN dla Rosji i WPN, Moskwa, Rosja
- Iwona Grabowska, Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Eropejskiego, Krzyżowa, Polska
- Olena Kalbus, Zachodnioukraińskie Centrum Szansy dla Kobiet, Lwów, Ukraina
- Ewa Kobus, Stowarzyszenie Ponad Sektorami, Wrocław, Polska
- Robert Korpysz, Stowarzyszenie Studentów Przyjaciół ONZ, Lublin, Polska
- Aleksandr Kostrikin, Wolne Centrum Młodzieżowe, Sankt-Petersburg, Rosja
- Natalia Kosyńska, Ukrainskie forum artystyczne, Kijów, Ukraina
- Monika Kowalczyk, Ośrodek Inicjatyw Obywatelskich, Wrocław, Polska
- Magdalena Krawczyk, Stowarzyszenie Naukowe Collegium Invisibile, Warszawa, Polska
- Iwan Kulczyckyj, Lwowskie Centrum Informacji Naukowo-Technicznej i Gospodarczej, Lwów, Ukraina
- Wojciech Mandzyn, Centrum Informacji Turystycznej w Przemyślu, Polska
- Amdrij Pawłowycz, Stowarzyszenie Szkoła Liderów, Warszawa, Poslka
- Gajane Petrosian, Młodzieżowe Centrum Informacyjne, Sankt-Petersburg, Rosja
- Edyta Pięciak, Towarzystwo Edukacji Otwartej, Wrocław, Polska
- Jarosław Perduta, Urząd Miasta Wrocławia, Polska
- Premysław Radwan-Röhrenschef, Stowarzyszenie Szkoła Liderów, Warszawa, Poslka
- Lesia Starunczak, Regionalna Agencja Rozwoju Zrównoważonego, Lwów, Ukraina
- Andrej Sukniow, Unia Rozwoju Turystyki Buriacji, Ulad-Ude, Rosja
- Anna Szczęsny, Stowarzyszenie Rozwoju i Integracji Młodzieży, Kraków, Polska
- Oleksandr Woloszyńskyj, Stowarzyszenie Zielony Krzyż, Lwów, Ukraina
- Denis Zawjałow, Klub „Firn”, Ulan-Ude, Rosja
Grupa robocza:
Jaryna Boreńko (koordynator programu), Aleksandr Kostrikin, Robert Drogoś.
Chętni do przyłączenia się do rezolucji proszeni są o nadsyłanie komentarzy na adres: yaryna@dialog.lviv.ua.
Źródło: Stowarzyszenie 'Szkoła Liderów'
Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.