Po spotkaniu Grupy roboczej ds. społeczeństwa obywatelskiego przy KK NSRO
W dniu 9 czerwca odbyło się kolejne posiedzenie GRSO. Dyskusja dotyczyła podsumowania wydarzeń w ramach Krajowej Sieci Tematycznej ds. Partnerstwa oraz 4 z 9 strategii horyzontalnych pod względem obecności w nich tematyki dialogu obywatelskiego.
Podczas pierwszej części posiedzenia uczestnicy podsumowali:
- dotychczasowe trzy spotkanie regionalne KSTP, w efekcie których powstała propozycja harmonogramu prac nad Planami działania dla regionalnych komponentów Po Kapitał Ludzki (do sciągnięcia z Bazy Wiedzy),
- dwie konferencje nt. partnerstwa - ogólnopolską z października 2010 r. i międzynarodową z maja 2011 r., podczas której Komitet Monitorujący Program Operacyjny Kapitał Ludzki został uhonorowany jako najbardziej partnerski z komitetów perspektywy 2007-2013, co stanowi wstęp do ogłoszenia pierwszej edycji konkursu na partnerski KM; praktyki tego komitetu zostaną przez GRSO zgłoszone do Komitetu Koordynacyjnego NSRO jako warte wdrożenia przez pozostałe komitety i podkomitety i rekomendowane im w formie uchwały KK NSRO.
Przed Grupą roboczą zadanie zaplanowania spotkań regionalnych na kolejne lata, dopracowanie zasad konkursu na partnerski komitet monitorujący oraz rychłe rozpoczęcie prac nad krajową/międzynarodową konferencją dotyczącą partnerstwa w roku 2012.
W drugiej części posiedzenia zebrani przeprowadzili wstępną dyskusję dotyczącą identyfikacji elementów dotyczących dialogu obywatelskiego (w tym dialogu społecznego) w Strategii Rozwoju Kapitału Społecznego, Strategii Innowacyjności i Efektywności Gospodarki, Strategii Sprawne Państwo oraz założeniach Strategii Rozwoju Kapitału Ludzkiego. Z tej wstępnej analizy wynika, że w dokumentach strategicznych na dialog nie ma spojrzenia systemowego, najwięcej zapisów dotyczących partcypacji znajduje się w SRKS, zaś sam system nadzoru i monitoringu strategii nie przewiduje udziału partnerów społeczno-ekonomicznych w gremiach decyzyjnych. Możliwość taka pojawia się dopiero na trzecim poziomie koordynacji, tj. po Komitecie Koordynacyjnym ds. Polityki Rozwoju składającym się z członków Rządu i podlegających im Komitetach Sterujących lub Monitorujących poszczególnych strategii, zbudowanych jedynie z przedstawicieli resortów. Na ww. trzecim poziomie przewiduje się tworzenie zespołów wykonawczych dla danego programu operacyjnego (czyli finansowanego z funduszy europejskich) lub programu rozwoju (finansowanego z budżetu państwa), które to programy mają być narzędziami realizacji danej strategi. Z kolei niejako "pod" ww. zespołami wykonawczymi umiejscowione zostały komitety monitorujące. W zespołach wykonawczych oraz komitetach monitorujących, które mają być tworzone przez ministrów odpowiedzialnych za zarządzanie poszczególnymi programami jest przewidziane miejsce dla reprezentantów ministerstw raz dla tzw. innych podmiotów zaangażowanych we wdrażanie danego programu.
Kolejne spotkanie GRSO odbędzie się jesienią, zaś 20 czerwca będzie mieć miejsce posiedzenie Komitetu Koordynacyjnego NSRO.
W posiedzeniu ze strony organizacji pozarządowych wzięli udział przedstawiciele Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych oraz Związku Harcerstwa Polskiego.
Źródło: Inforamcja własna OFOP