Fundacja Pomocy Ofiarom Przestępstw po raz drugi wręczyła Nagrody im. Ewy Bieńkowskiej za najlepszą publikację z zakresu ochrony praw osób pokrzywdzonych przestępstwem lub wiktymologii oraz za działania podejmowane na rzecz ofiar przestępstw. Nagroda upamiętnia prof. Ewę Bieńkowską, która o prawa ofiar przestępstw walczyła zawsze niezłomnie bez wahania.
Warszawskie Centrum Opieki Medycznej „Kopernik”, Stowarzyszenie Nomada i Paweł Knut
W II edycji Konkursu im. Ewy Bieńkowskiej kapituła w składzie Jacek Jasionek (przewodniczący), Danuta Przywara, Paula Sawicka i Damian Wutke (sekretarz) przyznała dwie nagrody oraz jedno wyróżnienie.
Kapituła postanowiła wyróżnić Warszawskie Centrum Opieki Medycznej „Kopernik” za opracowanie, na podstawie wszechstronnej diagnozy, pionierskiego w placówce medycznej w Polsce projektu Standardy Ochrony Dzieci, chroniącego dzieci przed przemocą i wdrażanie go we współpracy z organizacją pozarządową „Dajemy Dzieciom Siłę”. Za wypracowanie zasad bezpiecznego kontaktu personelu z pacjentami dziećmi oraz określenie bezpiecznych granic w kontakcie z rodzicami i opiekunami. Za przeprowadzenie wewnętrznych szkoleń dla pracowników Centrum „Kopernik”.
Nagrodę im. Ewy Bieńkowskiej za działania związane z pomocą ofiarom przestępstw otrzymał NOMADA – Stowarzyszenie na rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowegoza systematyczne i wszechstronne działania na rzecz osób i środowisk z doświadczeniem migracyjnym. Za upowszechnianie wiedzy o przemocy wywołanej uprzedzeniami, monitorowanie przemocy rasistowskiej i przeciwdziałanie jej. Za wspieranie, reprezentowanie i pomoc (m.in. prawną, psychologiczną, językową) migrantom i migrantkom z tego powodu wiktymizowanym. A zwłaszcza za zwrócenie uwagi na szczególną sytuację migrantek, narażonych dodatkowo na przemoc ze względu na płeć i za objęcie ich specjalną opieką.
Nagrodę im. Ewy Bieńkowskiej za najlepszą publikację z zakresu ochrony praw osób pokrzywdzonych przestępstwem lub wiktymologii otrzymał Paweł Knut za pracę „Mowa oporu jako odpowiedź na mowę nienawiści – na przykładzie społecznych praktyk odpowiadania na homofobiczną i transfobiczną mowę nienawiści w Polsce”. Za wytrwałą pracę badawczą i upowszechnianie wiedzy uzasadniające konieczność wprowadzenia ochrony prawnej osób nieheteronormatywnych, wiktymizowanych przez aktualne prawo. Za zorganizowanie zespołu prawników kompetentnie domagających się przed sądami potwierdzenia prawa tych osób do poszanowania ich godności.
Nagrody wręczono w trakcie gali Rising Stars 2024 – Prawnicy – liderzy jutra, organizowanej przez Wolters Kluwer Polska pod patronatem Prawo.pl.
Uroczystego wręczenia nagród dokonały Monika Kulesza-Czupryn – wiceprezeska Zarządu Fundacji Pomocy Ofiarom Przestępstw oraz Paula Sawicka – członkini Zarządu i członkini kapituły nagrody.
Idea Nagrody
Patronka Nagrody, Ewa Bieńkowska, doktorka habilitowana nauk prawnych, specjalistka w zakresie wiktymologii i mediacji, o prawa ofiar przestępstw walczyła przez całe zawodowe życie niezłomnie i konsekwentnie. Nagradzając tych autorów publikacji, działaczy na rzecz ofiar, którzy kontynuują i rozwijają jej dzieło, mając na uwadze, że ofiara przestępstwa to skrzywdzony i cierpiący człowiek, którego nie można zostawiać bez pomocy i którego należy traktować z godnością i szacunkiem, pragniemy upamiętniać osobę i dorobek Ewy Bieńkowskiej.