19 maja odbyło się kolejne posiedzenie Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny na Lubelszczyźnie. Najważniejszym punktem spotkania było przedstawienie informacji nt. zmian wprowadzonych do treści „Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007 – 2013” oraz podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia projektu tych zmian.
Podjęcie uchwały w sprawie zmian w RPO WL dotyczyło podziału kwot krajowej rezerwy wykonania. Zarząd województwa zaproponował także realokację środków z działań, w których powstały oszczędności po konkursach, m. in. w ramach osi priorytetowej II – infrastruktura ekonomiczna, gdzie aktywnie aplikowały organizacje pozarządowe. Proponowana zmiana nie wzbudziła sprzeciwu środowiska NGO, gdyż oszczędności powstały w działaniach, których konkursy zostały już przeprowadzone i rozstrzygnięte. Środowisko zgłosiło ogólne uwagi w zakresie barier w dostępie do tych środków, by znieść bariery dotyczące toku negocjacji dokumentów na przyszły okres programowania. Między innymi, wskazano na niską konkurencyjność pożyczek oferowanych przez fundusze pożyczkowe, w stosunku do innych podmiotów, które muszą działać na zasadach komercyjnych oraz na bariery w dostępie do środków dla instytucji otoczenia biznesu, ponieważ co prawda mogą one wnioskować o środki na budowę potencjału, ale muszą wykazać się wkładem własnym w wysokości podobnej jak przedsiębiorcy. Z uwagi na to że są to organizacje non-profit, zdaniem organizacji trzeciego sektora , wymóg dotyczący wkładu własnego powinien być złagodzony.
Powyższe informacje pochodzą od Pani Małgorzaty Orzeł, członka KM RPO województwa lubelskiego, z Polskiej Fundacji Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego.
Źródło: informacja własna OFOP