Gigantyczna kwota ponad 20 mld zł z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL), która została w ciągu zaledwie trzech lat przeznaczona na podnoszenie kompetencji i edukację Polaków, nie przynosi spodziewanych rezultatów - pisze w Dzienniku Gazecie Prawnej Beata Lisowska.
Tzw. wskaźnik life long learning, którym UE mierzy aktywność edukacyjną przez całe życie, nawet nie drgnął. Unijne pieniądze na inwestycje w ludzi nie są dobrze wydawane.
Dwa razy gorzej
Według danych Eurostatu w ubiegłym roku dokształcało się zaledwie 4,7 proc. Polaków w wieku 25 – 64 lata. Klasyfikuje to nas na jednym z ostatnich miejsc w Europie. Jak pokazuje Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności, w różnych formach kształcenia brało udział ponad milion osób z tej grupy wiekowej. Wśród uczących się najliczniejszą grupę (80 proc.) stanowili pracujący i bierni zawodowo (16 proc.), natomiast bezrobotnych było zaledwie 4 proc. Te statystyki nie zmieniają się znacząco od kilku lat. To niepokojące, bo w tym samym czasie rozpoczęła się lub trwa realizacja około 20 tys. unijnych projektów szkoleniowych.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna