Ruszyły konkursy w nowym roku w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - przygotowujemy się do tworzenia projektu, wypełniania wniosku aplikacyjnego w związku z czym spotykamy się z różnymi wątpliwościami, pytaniami. Informacja ta przedstawia 5 najczęściej zadawanych pytań związanych z przygotowaniem projektu, jakie spotykam w swojej pracy.
Czy wymagane jest spełnienie wszystkich kryteriów dostępu w danym konkursie?
Tak, wszystkie kryteria dostępu są obligatoryjne do spełnienia przez każdego beneficjenta chcącego ubiegać się o dofinansowanie projektu w ramach PO KL. Kryteria dostępu znajdziecie Państwo w dokumentach Plany Działań na 2010 rok oraz w dokumentacji konkursowej.
Czy Standard Minimum PO KL musi być spełniony w każdym z projektów?
Nie we wszystkich projektach stosuje się standard minimum. Wyjątkami są projekty o ograniczonej rekrutacji, która wynika z profilu działalności projektodawcy (ograniczenia statutowe), realizacji działań pozytywnych (działania te pozwalają na wpłynięcie na niekorzystną sytuację danej płci w konkretnym obszarze, a tym samym wyrównanie jej szans społecznych i zawodowych, zakresu realizacji projektu np. jeżeli projekt realizowany jest na obszarze zamkniętym – zakład karny).
Co należy umieścić w opisie punkcie 3.1 wniosku o dofinansowanie?
Punkt 3.1 wniosku o dofinansowanie uwzględnia kilka kwestii:
Po pierwsze, uzasadnienie potrzeby realizacji projektu, w którym to powinniśmy dokonać analizy problemu, który chcemy rozwiązać na danym obszarze. Analiza powinna uwzględniać przyczyny powodujące problemy wraz z ukazaniem danych statystycznych, analizą sytuacji kobiet i mężczyzn, których dotyczy problem.
Po drugie, cele projektu – opisujemy, jaki jest główny cel naszego projektu oraz cele szczegółowe pamiętając o zasadzie SMART – mówiącej o tym, że nasz cel musi być konkretny, mierzalny, realny do osiągnięcia oraz określony w czasie.
Po trzecie, musimy odnieść się do Celów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Planu Działania na 2010 rok oraz w jaki sposób nasz projekt wpisuje się w krajowe, regionalne i lokalne strategie. Należy przy tym pamiętać, iż nie wskazujemy samej nazwy strategii, ale też musimy wskazać konkretny zapis potwierdzający ten fakt.
W ramach jakiego zadania w budżecie powinno się umieszczać zakup sprzętu?
Zakup sprzętu stanowi koszt bezpośredni. Wydatki związane ze sprzętem powinny znajdować sie w ramach zadania/ń, dla realizacji których zakup danego sprzętu jest niezbędny.
Co rozumiemy pod pojęciem „kompetencje kluczowe”?
Kompetencje zdefiniowane w zaleceniu Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie jako połączenie wiedzy, umiejętności i postaw odpowiednich do sytuacji. Kompetencje kluczowe to te, których wszystkie osoby potrzebują do samorealizacji i rozwoju osobistego, bycia aktywnym obywatelem, integracji społecznej i zatrudnienia. W ramach zalecenia ustanowiono osiem kompetencji kluczowych: 1) porozumiewanie się w języku ojczystym, 2) porozumiewanie się w językach obcych, 3) kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne, 4) kompetencje informatyczne, 5) umiejętność uczenia się, 6) kompetencje społeczne i obywatelskie, 7) inicjatywność i przedsiębiorczość oraz 8) świadomość i ekspresja kulturalna.