Kilkadziesiąt organizacji z różnych rejonów Polski, które ubiegały się o dofinansowanie realizacji swoich projektów w ramach tegorocznej edycji PO FIO i uzyskały wysoką ocenę ekspertów (co najmniej 200 punktów), wystąpiło do premiera Donalda Tuska, minister pracy i polityki społecznej Jolanty Fedak i ministra Michała Boniego z apelem o zwiększenie skromnej puli środków przewidzianych do rozdysponowania w tym programie w bieżącym roku.
Pomimo uzyskania tak wysokiej oceny nasze organizacje nie otrzymały dofinansowania, ponieważ skromna pula środków przewidzianych do rozdysponowania w 2010 roku pozwoliła na dofinansowanie zaledwie 148 spośród 1 630 pozytywnie ocenionych aplikacji (w 2008 roku dofinansowano 833 – czyli blisko połowę – na 1 691 wniosków ocenionych pozytywnie).
Dlatego podjęliśmy starania o zwiększenie puli środków przeznaczonych w 2010 roku na realizację projektów w ramach PO FIO i skierowaliśmy w tej sprawie apel do Pana Donalda Tuska – Prezesa Rady Ministrów, Pani Jolanty Fedak – Minister Pracy i Polityki Społecznej oraz Pana Michała Boniego – Ministra, Członka Rady Ministrów (pełny tekst apelu w dziale Aktualności).
Liczymy, że nasze wystąpienie zapoczątkuje otwartą publiczną debatę, która przyczyni się do wypracowania prostych, czytelnych reguł i jasnych, przejrzystych zasad przyznawania dotacji jak największej liczbie organizacji pozarządowych prowadzących działalność pożytku publicznego (w zgodnej opinii wielu z nas, wysokość grantu przyznawanego w ramach PO FIO nie powinna przekraczać kwoty 50 000 złotych na jednego wnioskodawcę, a okres realizacji projektu – jednego roku).
***
Jesteśmy przedstawicielami organizacji pozarządowych, prowadzących na co dzień działalność pożytku publicznego, które złożyły w tym roku pozytywnie ocenione wnioski o dofinansowanie realizacji zadań publicznych w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (PO FIO).
Dla wielu z nas PO FIO to jedyne dostępne źródło umożliwiające sfinansowanie realizacji projektów adresowanych do naszych beneficjentów – osób znajdujących się w dramatycznym położeniu bądź wywodzących się ze środowisk zagrożonych marginalizacją i wykluczeniem społecznym, w tym wielu tysięcy dzieci, kobiet, osób niepełnosprawnych, bezdomnych i bezrobotnych, a ostatnio także ofiar powodzi.
Wysokość środków przewidzianych do rozdysponowania w 2010 roku – szczególnie w Priorytecie III. Integracja i aktywizacja społeczna. Zabezpieczenie społeczne – jest wręcz symboliczna i w żadnej mierze nie odpowiada rosnącym społecznym potrzebom.
Spośród 1 630 pozytywnie ocenionych wniosków, dofinansowanie w tym roku uzyskało zaledwie 148 wniosków, co stanowi znikome 9% ogółu tych wniosków (podczas gdy w 2008 roku dofinansowanie z PO FIO otrzymały 833 wnioski na łączną ilość 1 691 wniosków ocenionych pozytywnie, to jest blisko 50% wszystkich wniosków).
Zwracamy się do Państwa – w roku 2010, ustanowionym Decyzją Parlamentu i Rady UE nr 1098/2008/WE Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym – z gorącym apelem o pilne rozważenie możliwości wyasygnowania dodatkowych środków na potrzeby tegorocznej edycji Programu Operacyjnego FIO i przekazania ich na dofinansowanie wszystkich projektów (wniosków), które uzyskały w ramach najbardziej niedofinansowanego Priorytetu III co najmniej 200 punktów.
Dziękując w imieniu tysięcy naszych beneficjentów za wykazane zrozumienie, pozostajemy z nadzieją na pozytywny odzew.
Źródło: http://www.fio2010.pl