Publikujemy zapis tłumaczenia drugiej dyskusji z cyklu "Ukraina mówi". O tym, po co Ukrainie Unia Europejska Edwin Bendyk rozmawiał z Pawło Klimkinem i Weroniką Mowczan.
Rosyjska agresja i wojna z Ukrainą zdominowały uwagę mediów publicznych. Patrzymy w napięciu na doniesienia z pola walki. Z trwogą przyglądamy się bombardowaniu miast i cierpieniu ludności cywilnej. Informacje i widok osób uciekających przed wojną wywołuje współczucie i gesty bezprecedensowej solidarności.
W natłoku doniesień i informacji ginie często głos samej Ukrainy, jej mieszkanek i mieszkańców. Skąd się bierze taka skuteczność ukraińskiego sprzeciwu i odporność społeczeństwa? Jakie cele wyznaczają sobie Ukraińcy, stawiając zbrojny opór rosyjskiej agresji? Jakie są granice pokojowego kompromisu? Jakie są aspiracje ukraińskiego społeczeństwa wobec Unii Europejskiej, NATO i innych sojuszy? Jak ma wyglądać powojenna odbudowa kraju? Jak będą układać się relacje Ukrainy z państwami sąsiednimi?
To tylko kilka pytań, jakie zadaliśmy ukraińskim ekspertom, publicystom, artystom, politykom. Nie mamy wątpliwości, że w Ukrainie tworzy się dziś przyszłość, a jej kształt w wielkim stopniu zależeć będzie od mieszkańców i mieszkanek Ukrainy. Posłuchajmy ich.
Tematem drugiej dyskusji w cyklu było pytanie: Po co Ukrainie Unia Europejska? Jakie są źródła prounijnego entuzjazmu Ukrainek i Ukraińców? Wszak ukraińskie media pokazują, że już w trakcie wojny pomoc dla Ukrainy ze strony państw należących do UE jest kilkadziesiąt razy mniejsza od pieniędzy, jakie zapłacono Rosji za zakup węgla, ropy i gazu. Do jakiej Unii Europejskiej chce wstąpić Ukraina? Jak ma wyglądać proces integracji? Jaką rolę ma w tym procesie odegrać Polska, Niemcy, Francja i inne państwa?
Debata odbyła się 13 kwietnia 2022 roku z udziałem byłego Ministra Spraw Zagranicznych Ukrainy, Pawło Klimkina, ekspertki Instytut Badań Ekonomicznych i Konsultacji Politycznych, Weroniki Mowczan oraz prowadzącego rozmowę Edwina Bendyka.
Nagranie rozmowy można obejrzeć tutaj: po ukraińsku i po polsku.
Źródło: Fundacja im. Stefana Batorego