PMSG, czyli tzw. hormon podwójnego cierpienia. 14 organizacji pozarządowych zarzuca KE bezczynność
Przemysłowa hodowla zwierząt w dużym stopniu polega na wykorzystaniu hormonu płodności PMSG. Hormon PMSG służy przede wszystkim do synchronizacji “produkcji” zwierząt i zwiększenia wydajności. Wszystkie lochy mogą zostać sztucznie zapłodnione w tym samym czasie i urodzić tego samego dnia. Jak najwięcej prosiąt może być wysyłanych razem do tuczu, a później do uboju.
PMSG, czyli tzw. hormon podwójnego cierpienia
"PMSG jest hormonem wspomagającym w przemysłowej hodowli świń. Zapewnia duże mioty we wcześniej ustalonych terminach" - wyjaśnia Sabrina Gurtner, kierowniczka projektu Animal Welfare Foundation (Niemcy). Ma to poważne konsekwencje nie tylko dla świń, ale także dla ciężarnych klaczy. Hormon jest pozyskiwany z ich krwi. Więcej o produkcji hormonu można dowiedzieć się z filmu, stworzonego przez Animal Welfare Foundation (AWF) i Tierschutzbund Zürich (TSB).
Na południowoamerykańskich farmach krwi pobiera się do dziesięciu litrów krwi od ciężarnych klaczy co tydzień, przez okres dwunastu tygodni, dwa razy w roku. "Źrebięta są niechciane, dlatego są abortowane. Wiele klaczy nie przeżywa późnej aborcji około 110 dnia ciąży" - krytykuje Sabrina Gurtner. Z drugiej strony, hormon płodności powoduje również ogromne cierpienie zwierząt w przemysłowej hodowli zwierząt.
Śledztwa AWF i TSB
Od 2015 roku Animal Welfare Foundation (AWF) i Tierschutzbund Zürich (TSB) informują o okrutnych warunkach panujących na południowoamerykańskich fermach krwi. W rezultacie cztery z pięciu europejskich firm farmaceutycznych wstrzymały import PMSG z Ameryki Południowej. W październiku 2021 roku Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską w rezolucji do wstrzymania importu i produkcji PMSG w Unii Europejskiej. "Jak to często bywa, wola Parlamentu UE zawodzi z powodu bezczynności Komisji UE", mówi Sabrina Gurtner.
Nowe dochodzenia AWF|TSB z 2021 i 2022 roku w Urugwaju i Argentynie pokazują po raz kolejny, jak okrutna jest produkcja PMSG. Nadal abortuje się tysiące źrebiąt, pobiera się zbyt dużo krwi od ciężarnych klaczy w zbyt krótkich odstępach czasu, a ranne i umierające zwierzęta pozostawia się samym sobie.
Jednym z powodów najnowszych dochodzeń był fakt, że w 2019 r. argentyńska firma Syntex rozpoczęła procedury dopuszczenia do obrotu swojego produktu PMSG w Europie. Po opublikowaniu poważnych nadużyć na farmie krwi Syntex w 2015 roku i ponownie w 2018 roku, ich PMSG nie było już kupowane przez europejskie firmy farmaceutyczne. Argentyńska firma obecnie próbuje wrócić na rynek europejski, wraz z lokalnymi partnerami dystrybucyjnymi. Syntex zmienił nazwę swojego produktu z Novormon na Fix-plan i założył nową firmę w Irlandii, Syn Vet-Pharma Ireland Limited. Procedura dopuszczenia Fixplan do obrotu trwa w kilku państwach członkowskich UE. Produkt został już zatwierdzony w Irlandii, Francji, Hiszpanii i Niemczech.
Produkcja i wykorzysytywanie PMSG w Europie
W Niemczech firma Serumwerk Bernburg rozpoczęła dystrybucję Fixplanu latem 2022 roku. "Niemiecki rząd federalny i minister rolnictwa z ramienia Zielonych Cem Özdemir uważają, że nie są w stanie zakazać importu PMSG do Niemiec" - krytykuje Sabrina Gurtner bezczynność strony niemieckiej.
W Polsce dzięki działaniom strażniczym Green REV Institute i Posła do Sejmu RP, dr. Tomasza Aniśko udało się ustalić, że rolnictwo zwierzęce w 2020 wykorzystywało aż 28 kg czystego hormonu PMSG. To 28 razy więcej niż w ciągu roku uzyskiwano na fermach krwi w Islandii, pobierając krew od ponad 5 000 klaczy.
Apel organizacji ochrony zwierząt
Organizacje ochrony zwierząt, m. in. Animales Sin Hogar; Animal Welfare Foundation; Anim;a Welfarm; DSPCA; Dier&Recht; Animals' Angels; Varkens in Nood; Animal Justice; Fondation Franz Weber oraz Green REV Institute wspierane przez koalicję Eurogroup for Animals, domagają się zakończenia cierpienia zwierząt spowodowanego produkcją i stosowaniem PMSG.
Organizacje ochrony zwierząt z Niemiec, Francji, Hiszpanii, Danii, Polski, Irlandii, Holandii, Włoch, Szwajcarii, Urugwaju, Argentyny, Kanady i USA wraz z Eurogroup for Animals wzywają Komisję UE do podjęcia wreszcie działań: "Z dzisiejszej perspektywy PMSG to hormon z ideologii lat 80-tych. Chodziło wówczas o zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego ludności dzięki taniej produkcji zwierzęcej, produkcji mięsa.”
Biała Księga dr. Sylwii Spurek: Smród, krew i łzy.
Dziś powszechnie znane są ogromne negatywne skutki przemysłu hodowlanego dla dobrostanu zwierząt, zdrowia ludzi, klimatu i środowiska. O konsekwencjach działania sektora hodowlanego w Polsce piszą eksperci i przedstawicielki środowiska naukowego w Białej Księdze dr. Sylwii Spurek, Smród, krew i łzy.
Anna Spurek, COO Green REV Institute: “Działania REV prowadzone przy współpracy z Posłem do Sejmu RP, dr. Tomaszem Aniśko (Koalicja Obywatelska, Partia Zieloni), pokazują wyraźnie, że skala legalnych nadużyć w sektorze hodowlanym jest ogromna. Legalnych - bo nadal nikt z decydentów i decydentek ich nie ogranicza i nie zakazuje. To absurd, że w 2022 r. zwierzęta traktowane są jak biomaszyny, wykorzystywane do produkcji hormonów, które służą produkcji zwierzęcej! Poza oczywistą krzywdą zwierząt mamy tu do czynienia z kwestiami wpływu na zdrowie ludzi, na jakość życia ludzi, na środowisko naturalne. Zastanawiamy się jak wiele dowodów na to, że sektor hodowlany jest jednym z najbardziej szkodliwych przemysłów XXI w. będziemy zmuszone przedstawiać osobom decydenckim, żeby zakończyć hodowlę przemysłową i rozpocząć zieloną, sprawiedliwą transformację systemu żywności.”
Ewelina Łobodziec, koordynatorka ds. komunikacji w Green REV Institute: “Istota problemu sektora hodowlanego tkwi w tym, że dzisiaj jest on nieefektywny, szkodliwy i nieopłacalny. Big meat i big dairy szukają coraz to nowszych, bardziej udziwnionych pomysłów na to, jak przyśpieszyć i usprawnić działanie przemysłu zwierzęcego, który jest bankrutem. Produkcja hormonu PMSG to jeden z najbardziej kuriozalnych tego przykładów. Pozyskiwanie krwi klaczy w nieetyczny sposób, tylko po to, by podać ją zwierzętom tzw. hodowlanym w celu zwiększenia ich równie nieetycznego rozrodu i hodowli nie powinno mieć miejsca w świecie, który głosi postulaty zielonej transformacji i który zmaga się dziś z tak nasiloną katastrofą klimatyczną.”
PMSG jest wsparciem dla nieefektywnej, niszczącej polityki rolnej. Zakaz stosowania PMSG byłby zgodny z ambicjami Europejskiego Zielonego Ładu i strategii Od pola do stołu - podkreślają organizacje pozarządowe i Eurogroup for Animals.
O Green REV Institute i koalicji Future Food 4 Climate
Green REV Institute działa od 2014 r. Jest operatorem koalicji Future Food 4 Climate, pierwszej koalicji, która działa rzeczniczo dla transformacji systemu żywności. W 2021 wyprodukował dokument Wegańska Warszawa, który był wyświetlany na 10 festiwalach na całym świecie. Obecnie prowadzi rzecznictwo dla dostępności roślinnych, wegańskich posiłków w placówkach oświatowych i działa dla wprowadzenia legislacji na poziomie UE i krajowym dla zrównoważonego systemu żywnościowego. Jest organizacją członkowską 50by40, European Vegetarian Union, Eurogroup for Animals, TAPP Coalition, Aquatic Animal Alliance, World Federation for Animals, jedną z 10 NGO w ramach EU Platform on Animal Welfare, organizacją akredytowaną przy Programie Środowiskowym ONZ. Działa dla przyszłości, włączając młode osoby do działań systemowych.
Źródło: Green REV Institute