1 grudnia obchodzony jest jako Światowy Dzień AIDS. Z tej okazji już po raz drugi Łódzki Zarząd Okręgowy PCK zorganizował happening w ramach akcji ‘Prawda o AIDS. Przekaż ją dalej’.
Od wykrycia AIDS minęło ponad 20 lat. Chociaż znana jest już istota tej choroby, metody jej wykrywania, sposoby zapobiegania zakażeniu, to wśród społeczeństwa polskiego wiedza ta jest nadal zbyt mało rozpowszechniona i niedostateczna. Funkcjonuje wiele mitów, które są powodem wyłącznie strachu, lęku, obaw przed zakażeniem i kontaktami z osobami zakażonymi. W naszym kraju osoby zakażone wirusem HIV postrzegane są jako niezasługujące na wsparcie, współczucie czy nawet zainteresowanie.
Należy pamiętać, że choroba to nie tylko stan zdrowia człowieka w sensie biologicznym, ale ma ona również swój aspekt psychologiczny i społeczny. Skutki nosicielstwa wykraczają, daleko poza sferę zagadnień zdrowotnych. W aspekcie społecznym prowadzą do silnej dyskryminacji i w konsekwencji do napiętnowania społecznego. Skutkiem tego często jest utrata pracy, środków utrzymania, rodziny, przyjaciół.
W poniedziałkowe popołudnie 1 grudnia przed DH Central II zebrali się łodzianie, głównie młodzież szkół ponadpodstawowych, aby wziąć udział w pochodzie z okazji Światowego Dnia AIDS. Wolontariusze PCK przeprowadzili wśród nich ankietę, która miała na celu ustalenie, jaką wiedzę o AIDS posiadają mieszkańcy naszego miasta. Jedna z ankieterek powiedziała, że zdecydowanie więcej o tej chorobie wie młodzież (13 – 16 lat), niż osoby w wieku ich rodziców. Jej zdaniem spowodowane jest to brakiem informacji, której mogłyby dostarczyć ulotki umieszczane np. w kinie lub banku.
Około godziny 16.00 zebrani trzymając w rękach zapalone świeczki ruszyli ulicą Piotrkowską w kierunku Pasażu Schillera. Tam przyniesione przez nich „światełka” zostały ułożone w kształt wstążki – znaku solidarności z nosicielami HIV/AIDS. Wśród zebranych wokół tego symbolu łodzian znaleźli się między innymi : Wojewoda Łódzki pan Makowski; Prezes Łódzkiego Zarządu Okręgowego PCK pan Kowalczyk; Prezydent Łodzi pan Kropiwnicki; Marszałek Województwa Łódzkiego pan Konieczny oraz rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi pan prof. Lewiński. W swoich przemówieniach przedstawiciele władz miasta zwrócili uwagę, że z powodu coraz większej świadomości społecznej ludzie zaczynają być bardziej tolerancyjni wobec osób chorych na „dżumę XXI wieku”. Profesor Lewiński przypomniał, że choć trwają poszukiwania leku antywirusowego to nie należy zapominać, iż obowiązkiem lekarza jest pomóc i pocieszyć pacjenta.
Pod koniec happeningu wszyscy zebrani w geście przyjacielstwa i jedności chwycili się za ręce tworząc olbrzymie koło, w środku którego znalazła się „płonącą wstążką”.
Na całym świecie, epidemia HIV/AIDS wpływa destrukcyjnie na jednostki, społeczeństwa, systemy opieki zdrowotnej i gospodarki. Badania (i rzeczywistość) wykazują, iż długo jeszcze ludzkość nie będzie mogła posługiwać się w pełni skutecznymi środkami farmakologicznymi, dlatego tak ważna jest edukacja mająca na celu zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby, również poprzez rozpowszechnianie informacji o skutecznej profilaktyce.
Źródło: Centrum OPUS