Trwa realizacja projektu Płockiego Stowarzyszenia „Amazonki” pod nazwą „Więcej wiem – mniej się boję” – edukacja własna i społeczeństwa. Pomysł edukacji jest finansowany ze środków Fundacji „Fundusz Grantowy dla Płocka”.
Płockie Amazonki prowadzą spotkania edukacyjno – profilaktyczne dla młodzieży ze szkół średnich już od 2006 roku. Dzięki środkom uzyskanym z Fundacji „Fundacji Fundusz Grantowy dla Płocka”, w tej edycji zostanie przeszkolonych około 700 młodych osób. Fundacja na projekt przekazała ponad 6 700 zł.
Podczas tegorocznej edycji odbyły się już spotkania m.in. z młodzieżą IV Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego przy ul. Piaska 5, uczniami z Zespołu Szkół Usług i Przedsiębiorczości im. abpa A. J. Nowowiejskiego przy ul. Padlewskiego 2 oraz z Liceum Ogólnokształcącego im. Marsz. St. Małachowskiego.
Jak tłumaczą organizatorzy, w szkołach odbywają się wykłady prowadzone przez onkologa z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku – dr n. med. Wiesława Sosnowskiego, podczas których młodzież dowiaduje się, czym jest rak piersi, jak się go rozpoznaje i leczy. Na zakończenie na fantomie członkinie stowarzyszenia wraz z lekarzem pokazują sposoby samobadania piersi. Każdy może podejść i przećwiczyć zademonstrowane techniki. Oczywiście młodzież otrzymuje również ulotki informacyjne. - Cel projektu jest prosty, lecz niezmiernie ważny. Chodzi nam o profilaktykę, o dotarcie do jak największej grupy osób, która mogłaby zalążki wiedzy o tym rodzaju nowotworu przekazać dalej, swoim bliskim i znajomym – tłumaczy Katarzyna Królikowska ze stowarzyszenia Amazonki.
Spośród wszystkich zachorowań na nowotwory wśród kobiet w Polsce, 22% to rak piersi. Statystycznie licząc w rejonie Płocka na 100 000 mieszkanek notuje się obecnie 47 przypadków raka piersi! Liczby są przerażające. Najwięcej jest pacjentek między 45. a 69. rokiem życia. Ale coraz częściej nowotwór wykrywany jest także u młodszych kobiet. Zdarzają się przypadki pacjentek 19 - 20-letnich. - Wcześnie wykryty rak piersi jest w całości wyleczalny! Stąd tak ważny jest to projekt. Profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka. Zachęcamy do częstego samobadania piersi, bo proste badanie i obserwacja swojego ciała ratują życie i zdrowie - podkreśla na spotkaniu z młodzieżą dr Sosnowski.
Niewielu z nas wie o tym, że medycyna zna także przypadki raka piersi u mężczyzn. Dlatego słuchaczami Amazonek są także chłopcy, którzy zdaniem organizatorów mogą przekazać zdobytą wiedzę swoim mamom, siostrom i koleżankom.
W tej edycji projektu członkinie Stowarzyszenia postawiły także na edukacje własną. Katarzyna Królikowska, jedna z Amazonek, mówi: - Dla nas istotą problemu są nawroty choroby w różnym czasie od pierwotnego zachorowania. Rak piersi jest chorobą przewlekłą i każda z nas ma obawy o wystąpienie przerzutów. Paraliżujący strach przed nawrotem choroby jest ogromny, ponieważ znamy z autopsji tok drastycznego leczenia z jego ubocznymi skutkami. Każdego roku kilka naszych koleżanek walczy z nawrotem choroby. Niektóre z nich wychodzą z niej obronną ręką.
Jak dodaje organizatorka szkoleń w każdej ciężkiej chorobie bardzo ważna jest postawa psychiczna. - Pozytywne myślenie w przypadku raka to najskuteczniejsza droga do pokonania choroby. Ważna jest troska o kobietę, która już zachorowała, ale bardzo ważne jest, aby uświadomić młodym, zdrowym kobietom znaczenia badań profilaktycznych i systematycznego wykonywania samobadania piersi. Rak piersi występuje u coraz młodszych kobiet, dlatego poprzez spotkania z młodzieżą szkół średnich zwracamy szczególną uwagę na profilaktykę – apeluje Katarzyna Królikowska.
W połowie października Amazonki zorganizowały 2-dniowe seminarium dla 30 członkiń stowarzyszenia. W warsztatach wziął udział onkolog oraz psycholog. Wierzymy, że pozwoliło to na przełamanie bariery lęku przed powrotem choroby. Poza tym niezmiernie ważne jest wzajemne wsparcie i podtrzymywanie kontaktów koleżeńskich naszych członkiń – mówi Danuta Cybulska, prezes Płockiego Stowarzyszenia „Amazonki”.
Lekarze podkreślają, że większość nowotworów piersi wykrywana jest samodzielnie przez kobiety. Dlatego też to panie powinny zacząć samodzielnie badać piersi w jak najwcześniejszym okresie życia. Jeśli robimy to regularnie, bez trudu możemy wykryć wszelkie zmiany. Pamiętajmy – nie musi to być od razu nowotwór, ale zawsze konsultujmy wszelkie zmiany ze specjalistą. Im wcześniej tym lepiej – przypominają członkinie stowarzyszenia.
Źródło: Fundacja "Fundusz Grantowy dla Płocka"