Wymieniajmy się informacjami, inspirujmy się nawzajem. Bez tego nie ma szans na szerszą zmianę społeczną – mówi Monika Mazur-Rafał z Fundacji Humanity in Action Polska. Jej organizacja działa w Koalicji przeciw Mowie Nienawiści związanej w ramach kampanii Rady Europy „Bez nienawiści”. Zaproszenie do Koalicji jest otwarte dla wszystkich. W tej chwili należy do nich ponad 70 organizacji.
Wymieniajmy się informacjami, inspirujmy się nawzajem. Bez tego nie ma szans na szerszą zmianę społeczną – mówi Monika Mazur-Rafał z Fundacji Humanity in Action Polska. Jej organizacja działa w Koalicji przeciw Mowie Nienawiści związanej w ramach kampanii Rady Europy „Bez nienawiści”. Zaproszenie do Koalicji jest otwarte dla wszystkich. W tej chwili należy do nich ponad siedemdziesiąt organizacji.
W ramach kampanii Rady Europy „Bez nienawiści” w kilka tygodni temu Koalicja przeciw Mowie Nienawiści zorganizowała kongres „Strefa Inter@akcji”. Udział w nim wzięło ponad dwustu młodych osób z całej Polski, żeby w swój sposób zrozumieć, czym jest mowa nienawiści i dyskryminacja.
– To jest sytuacja, którą obserwuję przez całą kampanię, że ludzie nie wiedzą, czym są prawa człowieka czy rasizm. To nie ma nic wspólnego z grzecznością, chodzi nam o uświadomienie, czym jest równość – mówi Jan Dąbkowski, koordynator kampanii Rady Europy „Bez Nienawiści” w Polsce ze Stowarzyszenia Młodych Dziennikarzy „Polis”.
Zawsze w relacji
Dr Michał Boni w wykładzie otwierającym Strefę Inter@kcji zaznaczył, że: „Wolność jest pełniejsza, jeśli połączona zostaje z odpowiedzialnością”.
– Wolność nie jest wartością absolutną, zawsze w relacji do drugiego człowieka, w interakcji. Bycie w relacji z drugim człowiekiem na tym kongresie ma ich zachęcić do refleksji. Nie wiem, czy trzy dni nauczy ich odpowiedzialności, raczej można młodych ludzi, uczestników Strefy Inter@kcji do tego zainspirować, aby każdy zdefiniował, co to znaczy odpowiedzialność, gdzie są moje granice wrażliwości, a gdzie mają je inni. Im więcej perspektyw usłyszą, tym większa jest tego wartość. To, że ktoś jest inny, nie znaczy, że mam go traktować jak wroga czy konkurenta – skomentowała Monika Mazur-Rafał, Prezes Zarządu i Dyrektor Fundacji Humanity in Action Polska, współorganizatorka spotkania.
Na zajęciach dramy, razem z Agnieszką Buśk ze Stowarzyszenia Praktyków Dramy STOP-KLATKA, grupa przenosi się do wykreowanej przez nią rzeczywistości. Zadania były przeróżne – począwszy od przedstawienia emocji za pomocą jednej, pantomimicznej pozy, skończywszy na odgrywaniu długich i skomplikowanych scen. W jednym z przypadków – została zrealizowana ewolucja nienawiści – począwszy od niewolnictwa za czasów faraona, przez system patriarchalny w średniowieczu, aż w końcu ataku na World Trade Center oraz przykładu konfliktu dwóch rożnych subkultur – w tym przypadku – subkultury gothów oraz skinheadów. Wypracowanie najlepszej metody walki z nienawiścią w trzech pierwszych przypadkach, okazała się być oczywista – walka ze stereotypami, równouprawnienia.
– Najwięcej problemów sprawiła nam ostatnia scena – w tym przypadku niestety nie udało nam się znaleźć złotego środka na rozwiązanie sytuacji, ponieważ każdy z nas jest inny, każdy w takiej sytuacji reaguje zupełnie inaczej, co jeszcze bardziej pokazuje, jak szerokim problemem jest nienawiść – przyznał Piotr Łochowski, uczestnik warsztatów, student stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. – Warsztaty przede wszystkim dały nam możliwość, do wcielenia się w osobę atakowaną. Mogliśmy się przez chwilę stać kimś, dla kogo nienawiść, jest przykrą codziennością. Dzięki temu lepiej zrozumieliśmy to zjawisko. Zrozumieliśmy też, jak niezwykle ważne jest, aby z nim walczyć. Poznaliśmy różne metody, jak możemy to zrobić, a drama – jest jedną z lepszych możliwości.
Szukamy narzędzi
Monika Mazur-Rafał zaznacza, że istotą rzeczy w prewencji jest długofalowa edukacja. – Żeby jednak była efektywna, młodzi uczestnicy kongresu mieli za zadanie przygotować zadania edukacyjne dla innych młodych, żeby były one skuteczne i żeby ich to przekonywało – podkreśliła.
Jednym z eksperymentalnych pomysłów podczas kongresu było zwrócenie uwagi na problem hejtu za pomocą piosenki hip hopowej. Wreszcie warsztat dziennikarski, który prowadził Maciej Sopyło ze Stowarzyszenia Młodych Dziennikarzy „Polis”. Młodzi ludzie aktywnie korzystają z social media, są „producentami” treści, która ma szeroki zakres odbiorców.
Był to pierwszy i pilotażowy kongres. Organizatorzy przyznają, że zmierzyli się ze sporym wyzwaniem ustalenia priorytetów: czy ważniejsze są działania w realu czy w wirtualu. W dużej mierze dla młodych ludzi świat wirtualny staje się ważniejszy. Te kwestie rozstrzygane są również w Koalicji przeciw Mowie Nienawiści.
Zaproszeni są wszyscy
– Internet jest dla nas źródłem, nad którym coraz mocniej pracujemy. Z drugiej strony to nie jest tak, że nie dostrzegamy hejtu, który dzieje się w przestrzeni offline-owej. Pracujemy z m.in. z Darkiem Paczkowskim z fundacji Klamra, który zajmuje się obrazem w realnym świecie. Staramy się być wielowątkowi – podkreśla Berenika Anders, koordynatorka kongresu i współkoordynatorka kampanii Rady Europy „Bez nienawiści”.
Fundacji Humanity in Action Polska zależało na tym, żeby współdziałać z innymi. – Problem mowy nienawiści nie jest do rozwiązania w Polsce siłami samych organizacji pozarządowych. Nie jest możliwy do rozwiązania przez jeden projekt, który trwa przez konkretny ale ograniczony czas. Organizacje pozarządowe robią fantastyczne rzeczy w Polsce, ale nie zawsze mają siły, czasu ani przestrzeni, żeby się nimi wymieniać. Dla nas było istotne, żeby działać systemowo. Wymieniajmy się informacjami, inspirujmy się nawzajem. Bez tego nie ma szans na szerszą zmianę społeczną – zachęca prezeska tej organizacji.
Nie zgubić ich
Co dalej z młodymi ludźmi, którzywzięli udział w kongresie?
– Mam nadzieję, że da się tych aktywistów i liderów zachęcić do dalszej współpracy i rozwoju z nami – liczy na to Jan Dąbkowski.
Strefa Inter@kacji była trzydniowym spotkaniem (7-9 listopada 2014 r.) dla osób w wieku 20-30 gotowych do działania na rzecz na rzecz praw człowieka i wolności, które zostało przygotowane przez Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy Polis oraz fundację Humanity in Action w ramach kampanii Rady Europy „Bez nienawiści” w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
Ważne adresy:
Źródło: inf. własna (ngo.pl)